Co potrzebne na wyjazd do Turcji? Praktyczne porady [bagaż, dokumenty, pieniądze]

Co potrzebne na wyjazd do Turcji? Oprócz zaplanowania atrakcji do odwiedzenia i rezerwacji noclegów istnieje kilka niezbędnych rzeczy, co do których powinieneś się upewnić, że masz je przy sobie. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci cieszyć się bezpiecznym i wygodnym pobytem w Turcji.

Wyjazd do Turcji: co zabrać? Praktyczna lista niezbędnych przedmiotów

Co potrzebne na wyjazd do Turcji? Planując wyjazd do Turcji, ważne jest, aby odpowiednio się przygotować i upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne przedmioty ze sobą. Poniżej znajduje się praktyczna lista.

 1. Paszport i dokumenty podróży: Upewnij się, że Twój paszport jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Od pewnego czasu do Turcji Polacy mogą podróżować także na podstawie dowodu osobistego, bez konieczności posiadania wizy.
 2. Kopia dokumentów: Zrób kopię swojego paszportu, dowodu tożsamości, polisy ubezpieczeniowej i innych ważnych dokumentów podróżnych. Przechowuj te kopie oddzielnie od oryginałów w przypadku zgubienia lub kradzieży.
 3. Ubezpieczenie podróżne: Wykup ubezpieczenie podróżne, które obejmuje koszty medyczne, ewakuację medyczną i straty bagażu. Przeczytaj dokładnie warunki polisy, aby upewnić się, że masz odpowiednią ochronę. Pamiętaj, że Turcja nie należy do obszaru, na którym obowiązywać będzie EKUZ.
 4. Medykamenty: Jeśli regularnie przyjmujesz jakiekolwiek leki, upewnij się, że masz wystarczającą ilość na czas podróży. Dodatkowo zabierz ze sobą podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwhistaminowe, środki na biegunkę i opatrunki.
 5. Klimat i sezonowość: Sprawdź prognozę pogody i dostosuj swoje ubrania odpowiednio. W zależności od pory roku i regionu może być konieczne zabrać ze sobą zarówno lekkie, letnie ubrania, jak i warstwowe ubrania na chłodniejsze wieczory.
 6. Przejściówki i adaptery: W Turcji stosuje się gniazdka elektryczne o napięciu 230 V i wtyczki typu C i F. Jeśli twoje urządzenia mają inne wtyczki, weź ze sobą odpowiednie adaptery.
 7. Środki przeciwkomarowe: W zależności od miejsca, w którym będziesz przebywać, może być przydatne zabezpieczenie przed komarami. Zabierz ze sobą spray lub krem przeciwkomarowy oraz ewentualnie siatkę na łóżko.
 8. Gotówka i karty płatnicze: Upewnij się, że masz wystarczającą ilość gotówki do pokrycia wydatków na początku podróży. Dodatkowo sprawdź, czy twoje karty płatnicze będą akceptowane w Turcji i pamiętaj o poinformowaniu banku o swojej podróży zagranicznej.
 9. Lokalne informacje i kontakty: Przed wyjazdem zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami, zasadami i ważnymi numerami telefonów, takimi jak ambasada lub konsulat twojego kraju.

Wyjazd do Turcji: potrzebne dokumenty. Sprawdźmy to!

Polacy przekroczą granicę Turcji na ważnych dokumentach takich jak: paszport, paszport tymczasowy i dowód osobisty. Jest jednak jedna wytyczna, którą należy spełnić. Jak podaje strona rządowa: „Paszport musi być ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji."

Polacy, który podróżują do Turcji na krócej niż 90 dni, mogą poruszać się po kraju bez wizy. Jeśli jednak planujesz przedłużyć swój pobyt, należy przed upływem 90 dni złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Lista rzeczy na wyjazd do Turcji. Co jeszcze może się przydać?

Wyjazd do Turcji może być ekscytującym przygodą pełną niezapomnianych doświadczeń. Aby dobrze się przygotować na podróż, warto stworzyć listę rzeczy na wyjazd do Turcji i według niej pakować swoje bagaże:

 1. Przewodnik i mapa: Znajomość podstawowych informacji o miejscach, które chcesz odwiedzić, może znacznie ułatwić nawigację i odkrywanie nowych miejsc. Zabierz ze sobą przewodnik po Turcji oraz aktualne mapy, które pomogą Ci w orientacji w terenie.
 2. Środki przeciwsłoneczne: Turcja słynie z pięknych plaż i słonecznej pogody. Pamiętaj o zabezpieczeniu skóry przed słońcem, używając kremu z wysokim filtrem UV, okularów przeciwsłonecznych i kapelusza lub czapki.
 3. Stroje kąpielowe: Jeśli planujesz spędzić czas na plażach Turcji, koniecznie weź ze sobą swoje ulubione stroje kąpielowe. Wiele plaż oferuje również wypożyczalnie leżaków i parasoli, więc nie musisz martwić się o ich zabieranie.
 4. Aplikacje mobilne: Warto pobrać kilka przydatnych aplikacji na swój telefon przed wyjazdem. Może to obejmować aplikacje do tłumaczenia, nawigacji, lokalnych przewodników turystycznych czy aplikacje rezerwacyjne dla restauracji czy hoteli.
 5. Aplikacja komunikacyjna: W Turcji popularne są aplikacje takie jak WhatsApp czy Viber, które umożliwiają bezpłatne rozmowy i wiadomości tekstowe. Jeśli chcesz zachować łatwą komunikację ze swoimi bliskimi podczas podróży, zainstaluj jedną z tych aplikacji.

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Turcji?Co zabrać ze sobą na wyjazd do Turcji? zdjęcie ilustracyjne, Medvedkov, iStock

Wyjazd do Turcji: ile wziąć gotówki na tydzień?

Ilość gotówki, którą powinno się wziąć na wyjazd do Turcji na tydzień, zależy od indywidualnych planów podróżniczych, stylu życia i preferencji. Na wyjazd do Turcji na tydzień warto wziąć około 2000 TRY (lir tureckich) w gotówce, uwzględniając wydatki na jedzenie, transport, atrakcje i zakupy. Można także zabrać ze sobą inną walutę: euro, dolary czy funty brytyjskie, które bez problemu można wymienić na miejscu. Oczywiście jeśli planujemy zakup pamiątek lub inne udogodnienia, należy zaopatrzyć się w większą ilość gotówki.

Wyjazd do Turcji: niezbędne rzeczy oraz informacje

Przed wyjazdem do Turcji najlepiej sprawdzić wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa podróżowania i zaleceń zdrowotnych dla regionu, do którego się udajemy. Nie należy bagatelizować wytycznych sugerowanych przez ministerstwo spraw zagranicznych. Warto się z nimi zapoznać i stosować.

Zobacz też: Pokazali, jak wyglądały ich wakacje all inclusive w Turcji. "Marzenie"

Więcej o:
Copyright © Agora SA