Gdzie wyrzucić karton po mleku? To wcale nie jest takie oczywiste

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Często zadajemy sobie takie pytanie, bo chodzi w końcu o odpadki trudne do zaklasyfikowania. Papier, plastik, a może odpady zmieszane? Podpowiadamy który pojemnik wybrać.

Karton po mleku. Gdzie wyrzucać i co warto wiedzieć?

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Często mamy problem właśnie z takimi odpadami. Wszystko dlatego, że chodzi o opakowanie tworzone z różnych materiałów. Dodatkowo może być klasyfikowane jako zabrudzone, co jeszcze bardziej potęguje kłopoty z właściwą klasyfikacją.

Przede wszystkim karton po mleku jest opakowaniem wielowarstwowym. Poszczególne części tworzone są z różnych materiałów m.in. po to, by można było uzyskać optymalne właściwości dla przechowywania cieczy. Niestety, taka budowa nie sprzyja łatwej segregacji w taki sposób, żeby można było bez kłopotu odzyskać raz wykorzystany materiał i zastosować go ponownie. Zwykle wykorzystywane są tu:

  • papier;
  • aluminium;
  • polietylen.

Dzięki temu uzyskuje się efekt szczelności i możliwe jest przechowywanie produktu w dogodnych warunkach przez długi czas. Istotne są tu więc dwie kwestie:

  • warstw tworzących karton do przechowywania mleka nie da się rozdzielić;
  • mimo wszystko możliwe jest jednak przekazanie takiego opakowania do recyklingu - pod warunkiem że w odpowiednim stanie trafi ono do właściwego pojemnika.

Karton po mleku - do jakiego pojemnika powinien trafić?

Do jakiego pojemnika powinien więc trafić karton po mleku? Z pewnością błędem będzie wyrzucenie takiego opakowania do pojemnika na papier. Jego miejscem jest za to żółty pojemnik przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne, ale także opakowania wielomateriałowe. Powinno się przy tym zdjąć zakrętkę, która powędruje do tego samego kontenera na odpady. Można ją także zachować i wraz z innymi oddać na cele charytatywne. To również dobry sposób radzenia sobie z problemem odpadów.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucać opakowanie po mleku? O tym także pamiętaj

Wiemy już sporo na temat tego, gdzie wyrzucać opakowanie po mleku. O czym jeszcze trzeba pamiętać? W przypadku wielu odpadów podlegających segregacji występuje rozróżnienie na te, które są czyste i takie, które podczas pierwszego użytkowania uległy zabrudzeniu. W przypadku opakowań po mleku też powinniśmy się tym zainteresować. Nie oznacza to, że musimy je dokładnie myć, ale trzeba w ich przypadku dokładnie pozbyć się zawartości.

O czym jeszcze pamiętać, gdy chcemy wyrzucić opakowanie po mleku? 

W jaki sposób pozbyć się opakowania po mleku tak, by możliwie najlepiej chronić środowisko? W przypadku zbierania opakowań po napojach liczy się nie tylko to, by były opróżnione z cieczy, ale również, aby zajmowały możliwie mało miejsca. O czym więc warto pamiętać przede wszystkim? Dobrą praktyką będzie maksymalne spłaszczenia kartonu tak, by zajmował w pojemniku niewiele miejsca. Łatwiej będzie to zrobić po zdjęciu nakrętki.

Zobacz też: Jak segregować śmieci? Warto sobie pomóc w sprytny sposób

Więcej o:
Copyright © Agora SA