Gdzie wyrzucać pieluchy? Najważniejsze zasady segregacji odpadów

Gdzie wyrzucać pieluchy? Również one należą do tych odpadów, których segregowanie bywa problemem. Oczywiście warto jednak dowiedzieć się więcej po to, by można było postępować jak prawdziwy eko-rodzic.

Pieluchy - jaki to odpad? Podstawowe kwestie

Gdzie wyrzucić pieluchy? Jaki to odpad? Przede wszystkim kojarzymy je jako jedne z tych śmieci, jak podpaski czy nawilżające chusteczki, które stosunkowo trudno jest zutylizować. W każdym razie kłopotliwe bywa ich właściwe zaszeregowanie tak, aby ostatecznie trafiły do właściwego pojemnika zgodnie z zasadami segregacji śmieci (obowiązującego od 2017 r. Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów). Problem z tym mają przede wszystkim młodzi rodzice, którzy stawiają pierwsze kroki w nowej roli. Za tym idą kolejne wątpliwości: wybierać popularne produkty jednorazowe, czy pozornie cofać się w czasie do sytuacji, w której pieluchy pierze się i wykorzystuje ponownie? 

Co przede wszystkim trzeba wiedzieć? Pieluchy zaliczamy do odpadów wieloskładnikowych. Wykorzystanie różnych materiałów jest tu niezbędne po to, by mogły mieć potrzebne właściwości. Niestety, ale niekoniecznie sprzyja to łatwemu segregowaniu takich odpadów. Dodatkowo jednorazowe pieluszki stają się sporym problemem jeśli chodzi o dobro środowiska naturalnego. Obecnie trudno jednak o lepsze rozwiązania. Taki dobór materiałów sprawia, że oferowane na rynku pieluszki mają optymalne właściwości. W podobny sposób produkuje się często inne produkty higieniczne. Właśnie ich skład sprawia również, że nie można wrzucić ich do kanalizacji, bo w przeciwieństwie np. do papieru toaletowego nie będą ulegały łatwej degradacji.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucać pampersy?

Gdzie wyrzucać pampersy jednorazowe, skoro są produktami wieloskładnikowymi? Powinny one trafić do odpadów zmieszanych. Do ich zbierania wykorzystywany jest czarny lub szary pojemnik. Dlaczego nie gdzie indziej? Pamiętajmy o tym, że w ich skład wchodzą nie tylko celuloza, ale także elastan, poliester czy polipropylen. Trzeba też pamiętać o tym, że z oczywistych względów odpady te są zanieczyszczone ludzkimi wydzielinami, co sprawia, że są potencjalnie niebezpieczne. Warto więc zaopatrzyć się w specjalny zamykany pojemnik na nie tak, aby można było łatwo poradzić sobie z zagrożeniem i nieprzyjemnym zapachem.

Gdzie wyrzucać pieluchy jednorazowe? O tym też pamiętaj

Gdzie wyrzucać pieluchy jednorazowe? Warto tutaj pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Wprawdzie w sprzedaży dostępne są produkty przeznaczone do prania i wielokrotnego wykorzystania, ale i tak od lat najbardziej popularne są te, które zakładane są dziecku tylko raz. To oczywiście kwestia wygody, ale także zagadnienie związane z troską o środowisko. Szacuje się, że jedno dziecko może zużyć nawet do 1000 kg pieluch. Właśnie dlatego właściwa segregacja i tworzenie takich produktów w przemyślany sposób są bardzo ważne. 

Zobacz też: Jak segregować śmieci? Warto sobie pomóc w sprytny sposób

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.