Wyrzucanie starych opon w miejscach, które nie są do tego przeznaczone niestety wciąż jest powszechną praktyką w Polsce. Często można to zauważyć w lasach lub na otwartych przestrzeniach, gdzie sprawcy liczą na to, że pozostaną niezauważeni. To, gdzie oddać zużyte opony, wcale nie jest jednak takie trudne do zrozumienia.
Wszystkie opony są wykonane z takich materiałów, jak guma syntetyczna czy stal, które bardzo trudno się rozkładają. Jeżeli pozostawimy je w nieodpowiednim miejscu, w konsekwencji może to doprowadzić do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. W jeszcze gorszym przypadku może dojść do emitowania szkodliwych substancji chemicznych i zanieczyszczenia powietrza.
Składowanie zużytych opon lub wyrzucanie ich w nieodpowiednich miejscach niesie za sobą również ryzyko pożaru. Z jednej strony jest to spowodowane faktem łatwości spalania materiałów, z których są wykonane, a z drugiej może to doprowadzić do emisji toksycznych substancji chemicznych.
Opony, nawet zużyte, mają wysoki potencjał recyklingu i dalszego wykorzystania. Podczas ich utylizacji można odzyskać takie surowce, jak guma, stal czy włókna tekstylne, które mogą być ponownie użyte do produkcji nowych produktów.
Jako że utylizacja opon jest regulowana przez lokalne przepisy dotyczące gospodarki odpadami, najlepszym miejscem uzyskania informacji na temat ich wyrzucania jest lokalny urząd miasta i gminy. Pracownicy udzielą szczegółowych wskazówek na temat tego, gdzie można je oddać lub gdzie znajdują się punkty ich utylizacji.
W niektórych miastach można jeszcze spotkać specjalne stacje demontażu opon, w których również można zostawić zużyte lub popsute ogumienie. W tym przypadku warto podpytać o taką możliwość w lokalnych warsztatach lub stacjach demontażu.
Podobnie, w wielu miastach funkcjonują punkty skupu odpadów, które również przyjmują stare lub zużyte opony, również rowerowe, a także specjalne miejsca przeznaczone do ich oddania. Informacje na temat funkcjonowania i lokalizacji takich punktów można uzyskać w lokalnych przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami.
Dodatkową opcją jest znalezienie informacji kontaktowych do firm lub organizacji, które zajmują się recyklingiem opon. Są one przez nie przyjmowane i poddawane dalszemu przetworzeniu na różne produkty, takie jak miał gumowy czy inne materiały.
Równie wygodną metodą na utylizację ogumienia jest oddanie go do sklepu z oponami, nawet jeśli nie dokonywało się w nim zakupu. Wiele z takich miejsc prowadzi programy recyklingowe, dzięki czemu bez problemu przyjmą zużyte lub stare opony.
Często sklepy z oponami przyjmują stare ogumienie w momencie zakupu nowego. Przy okazji wymiany opon warto więc zapytać pracowników, czy dany sklep prowadzi program recyklingowy. Jeśli tak, nie powinno być problemu z pozostawieniem starych opon.
Zobacz też: Segregowanie odpadów - najważniejsze zasady. Do jakich pojemników wrzucać śmieci?