Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kluczem w pielęgnacji pomidorów jest podcinanie ich. Odpowiednio przeprowadzony zabieg zapewni roślinie obfite plony. Warto wiedzieć, jak prawidłowo wykonać cięcie.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Przycinanie (uszczykiwanie) to nic innego jak odpowiednie prowadzenie rośliny. Odmiany takie jak: malinowe, bawole serce lub koktajlowe wyróżniają się wysokim wzrostem. Na początku roślina tworzy tylko jeden pęd, jednak później roślina będzie nieco chętniej się rozkrzewiać, a im gęściej będzie mieć, tym mniej owoców zawiąże. Ponadto zbyt gęsta roślina będzie mieć tendencje do łamania gałązek. Krzewy pomidorów wymagają uszczykiwania, aby roślina mogła wytwarzać więcej smacznych owoców pomidora, zamiast niepotrzebnych rozgałęzień. Zasada w uprawie pomidorów jest taka, że jednopędowa roślina wytworzy więcej owoców i jest mniej podatna na łamanie niż gęsty krzaczek.
Aby zachować odpowiedni wygląd i kształt rośliny, wystarczy uszczykiwać, wyłamywać palcami lub ewentualnie wycinać małe wyrastające pędy (tzw. wilki), które wyrastają z kątów liści (zazwyczaj prowadzi się ją na 1,2 lub rzadziej 3 pędach). Dzięki usuwaniu tych pędów roślina skupi się przede wszystkim na kwitnieniu i wytworzeniu owoców, a nie na rozwijaniu części zielonych. Wykonywanie tego zabiegu jest naprawdę proste. Wystarczy raz w tygodniu doglądać rośliny, w poszukiwaniu młodych odrostów, a następnie znalezione młode przyrosty uszczykujemy. Kolejnym ważnym zabiegiem jest usuwanie dolnych liści w momencie, gdy zwiędną. Wystarczy go wyłamać. Ostatnim kluczowym zabiegiem jest ogławianie pomidorów. Na czym polega ten zabieg?
Ogławianie pomidorów polega na usunięciu wierzchołka górnego pędu głównego rośliny, w celu przerwania dalszego jej wzrostu. Wykonujemy go około połowy sierpnia. Zabieg ten sprawi, że roślina skupi się na szybszym dojrzewaniu. Dzięki temu roślina ma szanse dojrzeć jeszcze przed rozpoczęciem jesiennych chłodów. Usuwając wierzchołek, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nad ostatnim rozwiniętym kwiatostanem pozostawić od dwóch do trzech liści.