Poradnik ogrodnika: kiedy i jak przycinać wiśnie, aby wspomóc owocowanie. Formowanie jest kluczowe

Przycinanie wiśni jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wspomaga on prawidłowy rozwój drzewa oraz ma ogromny wpływ na późniejsze owocowanie. Kluczowym elementem jest wiedza o tym, kiedy przycinać wiśnie oraz jak to robić, bowiem wiele osób robi to w niewłaściwy sposób.

Przycinanie wiśni to jeden z najważniejszych elementów, które należy już wykonywać od momentu posadzenia młodych sadzonek. Zarówno termin, jak i sposób wykonywania tego zabiegu będzie mieć znaczący wpływ na późniejsze owocowanie, dlatego podpowiadamy, jak to zrobić.

Zobacz wideo Jak pozbyć się pestek czereśni bez drylownicy? Mamy sposób

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinać wiśnie? Termin oraz warunki pogodowe są szczególnie ważne

Zazwyczaj większość cięć wiśni wykonujemy w okresie letnim, tuż po zbiorach. (zazwyczaj dzieje się tak od końca lipca do połowy sierpnia). Jest to idealny moment, ze względu na późniejsze owocowanie, a także szybsze gojenie się ran. Młode drzewka, należy już przycinać tuż po wsadzeniu ich w grunt. Warunki pogodowe, które sprzyjają przycinaniu są w słoneczne dni, a niezbędne minimum to bezdeszczowe dni. Dzięki takiej pogodzie zapobiegamy ryzyku wystąpienia chorób grzybowych rośliny, która po przycięciu będzie nieco osłabiona i bardziej podatna na choroby. 

Jak przycinać wiśnie? Ten zabieg ma kluczowy wpływ na owocowanie

Jeszcze do niedawna uważano, że cięcie wiśni powinno być wykonywane co 2 lata. Na dzień dzisiejszy wielu ogrodników zauważa zalety płynące z corocznego przycinania drzewek. Dlaczego? Częściej wykonywany zabieg cięcia wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na odmładzanie rośliny. Jest ono wtedy wskazane raz na kilka lat, jak odpowiednio przycinać wiśnie?

  • Radykalne cięcie odmładzające przeprowadzamy wtedy, gdy drzewko nie było przycinane przez co najmniej 3 lata. Skracamy najstarsze gałęzie, nawet o 1,5 metra długości. Obcinamy tylko część z nich, aby nie osłabić owocowania wiśni. Resztę wykonujemy w następnym roku. Dzięki temu zachęcimy drzewko do wypuszczania nowych, młodszych pędów.
  • Formowanie korony tuż po posadzeniu - aby drzewka szybko się przyjęły oraz jak najszybciej rozpoczęły wzrost, a korona zyskała na prawidłowym kształcie - należy wykonać zdecydowane cięcie tuż po wsadzeniu rośliny w podłoże, najlepiej w okresie wiosennym. Skracamy część pędu głównego (przewodnika). Wszystkie grubsze pędy od przewodnika usuwamy, aby nie stanowiły konkurencji. Resztę pędów skracamy o 1/3 długości nad drugim pąkiem. Wszystkie pędy nad ziemią sięgające do 40 cm należy usunąć z pnia.

Cięcie należy wykonać odpowiednimi, ostrymi narzędziami ogrodniczymi, a następnie po cięciu należy posmarować rany maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem np. miedzianu. Jest to szczególnie ważne, aby zapobiec chorobom grzybowym tuż po cięciu. 

Więcej o: