Roślina pieniążek - naturalny pomysł na prezent lub dekorację. Co warto o niej wiedzieć?

Roślina pieniążek na delikatnych łodyżkach unosi liście w kształcie monet, co czyni z niej fantastyczną kandydatkę na prezent na nowe mieszkanie lub nową drogę życia. Jak pielęgnować to zielone drzewko obfitości? Podpowiadamy.

W poszukiwaniu idealnego podarunku warto skierować się w stronę natury. Niewymagający kwiat doniczkowy o sugestywnej nazwie i szczególnej symbolice to idealny kandydat. Sprawdzi się jako urokliwy dodatek do ślubnej koperty czy zielona ozdoba tuż po przeprowadzce. W przeciwieństwie do różnych bibelotów to rośliny towarzyszą nam niczym wierni przyjaciele. Co warto wiedzieć na temat pilei? 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Pieniążek Pilea - pochodzenie, charakterystyka 

Roślina o nazwie pieniążek, czyli pilea pochodzi z południowej części Chin. Aktualnie do rodziny pilea zaliczamy ponad 700 gatunków roślin o różnej postaci.

Pieniążek - roślina. Jak dbać o pileę, by pięknie i zdrowo rosła?Pieniążek - roślina. Jak dbać o pileę, by pięknie i zdrowo rosła? pixabay.com

Klasyczny wygląd pieniążka oznacza około 30 cm wzrostu, mięsiste liście o opływowym kształcie oraz delikatne kwiaty, ale tylko pod warunkiem, że pieniążek rośnie na zewnątrz. Pod dachem praktycznie nie ma szans na kwitnienie. 

Pieniążek - pielęgnacja. O czym należy pamiętać? 

Nie jest to wymagająca roślina, dlatego tak doskonale sprawdza się w domowej uprawie. Z powodzeniem donicę z pieniążkiem można wręczyć nawet początkującym ogrodnikom. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad poprawnej pielęgnacji pieniążka.

Pieniążek. Zdjęcie ilustracyjnePieniążek. Zdjęcie ilustracyjne istock / patnowa

  • Na dnie donicy należy nasypać odrobinę żwirku, następnie warstwę uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych. Pieniążek nie jest kapryśny przy wyborze podłoża.  
  • Jak większość kwiatów doniczkowych pilea lubi jasne stanowisko bez bezpośredniej ekspozycji na słońce.  Rozproszone światło sprawdzi się idealnie. Można ją postawić zarówno na stoliku kawowym, jak i szafce nocnej przy łóżku w miarę słonecznej sypialni. 
  • Idealna temperatura dla pieniążka oznacza po prostu temperaturę pokojową. W warunkach poniżej 15 st. C roślina może zacząć chorować. 
  • Pilea lubi podlewanie co kilka dni, dodatkowo od czasu do czasu warto zraszać delikatne liście wodą. Nie obrazi się na kilkudniowy wyjazd, to idealna propozycja dla osób, które często podróżują.  

Pieniążek - rozmnażanie. Jak powiększyć zieloną fortunę? 

Z jednej rośliny można pozyskać kilka szczepek, które przy odpowiedniej pielęgnacji zamienią się w żywe prezenty dla przyjaciół i rodziny. Rozmnażanie pieniążka nie jest trudne. Jak prawidłowo pobrać i zadbać o szczepki? 

  • Z dorosłej rośliny odcinamy pędy o długości ok. 5 cm. Idealna sadzonka to taka, która ma kilka liści. 
  • Pobrane szczepki umieszczamy w pojemniku z wodą i czekamy, aż wypuszczą korzenie. Aby tego dokonać, szczepki potrzebują około miesiąca.
  • Szczepki można też wysadzić bezpośrednio do ziemi, ale w tym przypadku należy pamiętać o regularnym nawilżaniu podłoża. 

Zobacz też: Szczawik Deppei, różowaty lub zajęczy - którą roślinę wybrać?

Więcej o:
Copyright © Agora SA