Użądlenie osy może dotknąć każdego. Co warto o nim wiedzieć?

Użądlenie osy może dotknąć każdego, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Choć z reguły dla osób, które nie są uczulone na jad osy, nie powinno być ono groźne, należy mieć na uwadze, że osy mogą użądlić wielokrotnie.

Ukąszenie osy: dlaczego boli?

Ukąszenie osy jest niestety bolesne. W momencie użądlenia przez osę odczuwamy nagły i silny ból. Wkrótce potem w miejscu użądlenia pojawia się pieczenie i odczyn zapalny oraz opuchlizna. Przyczyną tych objawów jest jad, który osa wpuszcza pod skórę w momencie użądlenia. Nawet mała dawka tego jadu może wywołać silny ból. Jeśli osa użądliła zdrowego człowieka, który nie jest uczulony na jej jad, z reguły poza bólem i miejscowymi objawami nic mu nie grozi. Należy jednak pamiętać, że osa może użądlić więcej niż raz. W przypadku, gdy doszło do wielokrotnego pożądlenia, użądlenia w okolicy gardła lub ust, bądź użądlony ma alergię na jad owadów, należy natychmiast wezwać pogotowie albo udać się do najbliższego szpitala.

Żądło osy

Żądło osy jest zbudowane inaczej, niż żądło pszczoły, które z uwagi na wystające zeń włosowate wypustki pozostaje w ciele osoby użądlonej. Żądło osy jest gładkie, toteż osa po ukąszeniu i wpuszczeniu jadu może je bez problemu wyjąć z ludzkiej skóry. Dzięki temu osa może użądlić kilka razy pod rząd, o czym nie wolno zapominać. Brak żądła w miejscu ukąszenia jest też dla użądlonego informacją, że owadem, który go pokąsał, była osa, a nie pszczoła.

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Użądlenie osy: co robić?

Co robić, jeśli przytrafi nam się użądlenie osy? Przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, czyli oddalić się od osy bez gwałtownych ruchów. Należy bowiem pamiętać, że osa może użądlić powtórnie, a atakuje, gdy czuje się zagrożona. Gdy znajdziemy się w bezpiecznym miejscu i nie jesteśmy uczuleni na jad owadów, możemy zastosować domowe sposoby na zniwelowanie objawów użądlenia osy. Pomogą z pewnością okłady z octu lub soku z cytryny. Ponieważ jad osy ma odczyn silnie zasadowy, to kwaśny okład zneutralizuje część jadu i przyniesie natychmiastową ulgę. Ulgę przyniosą też chłodne lub zimne okłady - pozwolą na zminimalizowanie obrzęku i lekko znieczulą. Pomocne może być również zastosowanie doustnych leków przeciwalergicznych. Nie zadziała natomiast przykładanie plastra cebuli, który to sposób jest skuteczny jedynie w przypadku użądlenia pszczoły.

Co na użądlenie osy?

Co na użądlenie osy może pomóc? Miejsce ukąszenia należy przemyć wodą z mydłem albo innym środkiem dezynfekującym. Następnie warto zastosować dostępny bez recepty preparat z hydrokortyzonem w postaci maści, żelu lub kremu, z uwagi na jego działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Łagodzące, przeciwświądowe i przeciwobrzękowe działanie wykazują również środki z dimetyndenem dostępne w aptece bez recepty. Pomocny może być również preparat z octanowinianem glinu, który działa ściągająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Ukąszenie osy: rumień

Co charakteryzuje ukąszenie osy? Rumień jest bardzo charakterystycznym objawem użądlenia osy. Oprócz tego, że odczuwany jest silny ból, miejsce ukąszenia dość szybko obrzmiewa i czerwienieje. Po ustąpieniu bólu w miejscu użądlenia może pojawić się świąd. Rumień, występujący po ukąszeniu osy, to reakcja miejscowa, która, o ile nie mamy do czynienia z reakcją alergiczną, ustępuje w dość krótkim czasie, najczęściej po kilku godzinach od użądlenia. Jeśli rumień nie znika, a ponadto towarzyszą mu bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka czy drętwienie, to możemy mieć do czynienia z powikłaniem po użądleniu: zakażeniem bakteryjnym. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza.

Użądlenie osy: opuchlizna - jak długo?

Jak długo może się utrzymywać towarzysząca użądleniu osy opuchlizna? Obrzęk jest typową reakcją po ukąszeniu osy, aczkolwiek może mieć różny stopień nasilenia. Jednak to, jak długo utrzymuje się opuchlizna po użądleniu osy, jest sprawą niezwykle indywidualną. Schodzeniu opuchlizny sprzyja stosowanie preparatów o działaniu ściągającym. Jeśli jednak obrzęk jest silny i towarzyszą mu objawy ogólne, takie jak wysypka (również w miejscach oddalonych od miejsca po użądleniu), skurcze mięśni, bóle głowy, problemy z oddychaniem, bóle brzucha, nudności i wymioty oraz nagłe osłabienie, może to być sygnał alergii na jad owadów. W takiej sytuacji należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się do najbliższego szpitala, bowiem może dojść do wstrząsu anafilaktycznego lub zapaści, a te mogą prowadzić do śmierci.

Zobacz też: Co na kleszcze? Skuteczne metody na odstraszanie pajęczaków dla psów, kotów i ludzi

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.