Jarząb szwedzki - parkowe drzewo o niezwykłych właściwościach. Co warto o nim wiedzieć?

Jarząb szwedzki to ciekawa roślina bez kapryśnej natury. Szukasz pomysłu na oryginalne drzewo za oknem? Sprawdź, co sprawi, że jarząb szwedzki zagości w Twoim ogrodzie i jak można wykorzystać owoce.

Jarząb szwedzki - kuliste drzewo o dekoracyjnych owocach 

To bliski kuzyn jarzębiny, ale w naturalnych warunkach w Polsce można go spotkać tylko nad Bałtykiem. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jarząb szwedzki
Jarząb szwedzki Autorstwa Kajetan Dzierżanowski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2637775

Sorbus intermedia (łac.) należy do grupy drzew o średniej wielkości, jego maksymalna wysokość wynosi od 10 do 12 metrów. Kulistą koronę wiosną oraz latem pokrywają zielono-szare liście, którym wraz z nadejściem jesieni towarzyszą owoce w kolorze dojrzałej pomarańczy. Jarząb szwedzki to bardzo dekoracyjne drzewo, które nie jest wymagające w uprawie i ma wyjątkowe właściwości.

Jarzębina a jarząb szwedzki - jaka jest różnica? 

Jarzębina (jarząb pospolity) jest mniejsza niż jarząb szwedzki, jej średnia wysokość nie przekracza siedmiu metrów. Obydwie odmiany jarzęba różnią też liście, korona jarzębiny jest zdecydowanie bardziej zielona o regularnych, eliptycznych listkach. Kolejna różnica to smak owoców, które w przypadku jarzębiny mają lekko gorzkawy smak. Obydwie odmiany łączy wysoka odporność na mróz, zanieczyszczenie powietrza oraz choroby drzew, dlatego jarząb szwedzki oraz jarzębina to kluczowe ozdoby zieleni miejskiej. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jarząb - właściwości prozdrowotne. Na co pomaga? 

Interesuje Cię jarząb? Właściwości tej rośliny są bardzo cenione. Owoce jarzębu szwedzkiego wykazują działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne, moczopędne oraz przeciwzapalne. Co więcej, neutralizują wolne rodniki i skutecznie odtruwają i oczyszczają organizm z toksyn. Mają też wpływ na szybszą przemianę materii. 

Jarząb - zastosowanie. Jak wykorzystuje się czerwone owoce?

Owoce jarzębu szwedzkiego doceniają smakosze, można z nich produkować niskosłodzone dżemy oraz nalewki. Suszone owoce to doskonały dodatek do herbaty lub sosów. Co ważne, nie wolno spożywać surowych owoców, ponieważ zawierają one sorbinę, która może wywoływać problemy żołądkowe. Jarząb zastosowanie znajduje też we florystyce, jesienne bukiety często dekorowane są przy pomocy pierzastych liści oraz intensywnie czerwonych owoców. 

Jarząb szwedzki - uprawa. Jakie warunki należy spełnić? 

Jak już wspomniano powyżej, jarząb szwedzki należy do mało wymagających drzew, doskonale odnajdzie się zarówno w parku miejskim jak i w przytulnym ogrodzie. To wyjątkowe drzewo preferuje stanowiska słoneczne na suchym gruncie. Jarząb szwedzki idealnie odnajdzie się na piaszczystej, zasadowej glebie. Nie lubi mokrej, gliniastej bazy oraz bagiennego podłoża. Podobnie jak tradycyjna jarzębina, jarząb szwedzki przetrzyma każdą zimę bez dodatkowej ochrony, jest odporny na zasolenie, silny wiatr, a także suszę. W poszukiwaniu efektownej ozdoby do ogrodu, która będzie cieszyć oko o każdej porze roku warto wziąć pod uwagę jarząb szwedzki. 

Zobacz też: Kwiat hoja - sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć na temat "rośliny z porcelany"

Więcej o: