Wybierając krzewy do ogrodu, warto brać pod uwagę ich późniejsze rozmiary. Jest to ważne, gdyż kupując pozornie miniaturową roślinę, po kilku latach może przemienić się ona w kilkumetrowe monstrum. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze roślin do małego ogrodu oraz przedstawiamy kilka ciekawych gatunków krzewów idealnych do mniejszych przestrzeni.
Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Co posadzić w małym ogrodzie? Postaw na miniaturowe krzewy
Projektując mały ogród, należy posiadać dobry zmysł przestrzenny oraz umiejętność planowania. Błędy popełnione w małym ogródku będą znacznie bardziej widoczne, niż w tym dużym, dlatego należy wszystko dokładnie przemyśleć. Wybierając karłowate rośliny do ogrodu, należy wyobrazić sobie ich wygląd za kilka lat, gdy osiągną właściwą wysokość. Sadząc rośliny, nie należy robić tego tak, aby znajdowały się zbyt blisko siebie. Niektóre z nich mogą zdominować mniejsze gatunki, pozbawiając ich jednocześnie dostępu do słońca. Wśród roślin liściastych jest ogromny wybór miniaturowych odmian, dlatego większość okazów można dopasować pod względem preferowanych warunków uprawowych.
Jakie krzewy do małego ogrodu? Postaw na te odmiany miniaturowe
Urządzając mały ogród, można znaleźć wiele różnych rodzajów krzewów miniaturowych. Zbyt duży wybór roślin może przytłoczyć, dlatego proponujemy najlepsze gatunki krzewów do niewielkiego ogrodu. Dzięki tym roślinom można uzyskać zapierający dech w piersiach efekt, mimo niewielkiej przestrzeni.
- Bukszpan - odmiany takie jak "Blue Heinz", "Herrenhausen" czy "King Midas" osiągną nie więcej niż 60 cm wysokości. To niewymagające rośliny, które dobrze czują się w cieniu, jak i półcieniu. Niestety źle znosi niskie temperatury i silne wiatry. Przed zimą należy je obficie podlać oraz okryć włókniną, aby nie przemarzły.
- Berberys Thunberga - odmiany takie jak "Admiration", "Golden Ruby", "Diabolicum", "Kobold", "Bogozam" wyróżniają się niewielkimi liśćmi o barwnych kolorach. Lubią słońce, choć w półcieniu będą rosły równie dobrze. Podłoże pod ich uprawę musi być kwaśne.
- Różanecznik - odmiana "Nicoletta", która osiąga do 50 cm wysokości, wymagają kwaśnego, lekkiego i bogatego w torf podłoża. Największym problemem w jej uprawie są wahania temperatur, z którymi mamy do czynienia na przedwiośniu oraz wczesną jesienią.
- Tawuła Japońska - "Bullata", "Golden Carpet", "Albiflora", "Nana" - te gatunki osiągają maksymalnie 50 cm wzrostu. Najlepiej czują się w słonecznym stanowisku, żyznej glebie o umiarkowanej wilgotności. Są odporne na okresowe susze, czy też zasolenie podłoża.
- Kiścień axillaris - roślina która zmienia kolor. Jej liście w zależności od pory roku zmieniają się na purpurowy, zielony, czerwony lub bordowy. Dobrze się czuje na stanowisku słonecznym albo półcienistym osłoniętym od wiatru. Osiąga około 60 cm wysokości.