Tak jabłka przechowuje mój dziadek. Nawet wiosną są twarde i pyszne. Smakują jak zerwane z drzewa

Jesień to czas, gdy chętnie sięgamy po jabłka. Wiele osób ma w swoim ogrodzie jabłonie, więc może cieszyć się własnymi zbiorami. Co jednak zrobić, gdy są one wyjątkowo obfite? Przetwory z jabłek to niejedyne rozwiązanie w tej sytuacji. Wyjaśniamy, jak przechowywać jabłka w warunkach domowych.

Odwiedziny u mojego dziadka zawsze wiążą się z poczęstunkiem pysznymi jabłkami, nawet późną zimą. Kiedyś dziwiłam się, dlaczego po zabraniu ich do mojego domu owoce szybko stawały się miękkie i już po kilku dniach były nieapetyczne. Teraz wiem, że kluczowy jest sposób ich przechowywania.

Zobacz wideo Kryzysowa tarta jabłkowa - szybkie, ale efektowne ciasto

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak przechowywać jabłka w piwnicy? Zadbaj o to, aby miały odpowiednie warunki

Najlepszym miejscem na przechowywanie jabłek przez zimę jest piwnica. Ewentualnie może to być garaż lub spiżarnia. Istotne jest jednak to, aby było to pomieszczenie chłodne i wilgotne. Choć w przypadku wielu przedmiotów wilgoć w piwnicy może być szkodliwa, to jabłkom zdecydowanie służy. Najlepiej, aby utrzymywała się ona na poziomie około 90 proc. Ważne jest również regularne wietrzenie. Co więcej, przydatne tu będą drewniane skrzynie, w których ułożymy owoce. Należy robić to warstwami, zachowując przy tym spore odstępy między jabłkami. Poszczególne warstwy oddzielamy słomą lub papierem, np. gazetą czy kartonem. Na tym etapie powinniśmy też bacznie przyjrzeć się jabłkom. Te nieco obite czy z uszkodzoną skórką lepiej jest odłożyć do zjedzenia od razu. Pamiętaj także, aby zachować ostrożność przy samym układaniu, ponieważ jabłka wbrew pozorom są delikatnymi owocami. Ponadto do naszych zbiorów w piwnicy dobrze jest od czasu do czasu zaglądać, nawet jeśli nie szykujemy akurat owocowego posiłku. Pozwoli to wykryć i usunąć jabłka gnijące, przez które popsułyby się też inne produkty.

Jak przechowywać jabłka w lodówce? Proste rozwiązanie na pyszne jabłka dla każdego

Jeśli nie mamy dostępu do piwnicy, jabłka z powodzeniem możemy przechowywać też w lodówce, choć metoda ta nie zapewnia aż takiej trwałości. Mimo wszystko owoce mogą zostać świeże nieco dłużej. Optymalna temperatura dla tych owoców to przedział od zera do czterech stopni Celsjusza. Co ważne, jabłka nawet w lodówce powinny być trzymane oddzielnie, np. w dolnej szufladzie. Wydzielają one bowiem etylen, czyli gaz, który przyspiesza dojrzewanie ich samych i produktów w ich najbliższym otoczeniu. Proces ten możemy ograniczyć też dzięki owinięciu owoców papierem.

Opisane metody przechowywania możesz stosować zarówno do jabłek z własnego ogrodu, jak i tych kupionych w sklepie. Przetwory z jabłek mogą być pyszne i świetnie nadają się do wypiekania różnych ciast, ale świeże owoce są czasami niezastąpione.

Więcej o:
Copyright © Agora SA