Gdzie najlepiej wybrać się na ryby w Polsce? Mazury, góry, a może… Bałtyk? Wiele zależy od tego, które techniki preferujemy i na jakie ryby się nastawiamy. Inaczej będzie prezentował się wędkarski raj dla wędkarzy polujących na okazałe pstrągi potokowe, inaczej przedstawia się dla wytrwałych łowców ogromnych sumów czy wielkich karpi. Warto też brać pod uwagę stopień trudności łowiska: niektórzy preferują łowiska komercyjne z doskonale rozwiniętą bazą, inni nade wszystko przedkładają zasiadki w miejscach bardziej ''dzikich''.
Gdzie są łowiska w Polsce nad morzem? Bałtyk będzie ciekawym urozmaiceniem dla wielu wędkarzy słodkowodnych. Można tu łowić u ujścia którejś z rzek, wykorzystać falochrony lub kutry. W szczególności polecane bywają lokalizacje:
Dobre łowiska wędkarskie to oczywiście również większe lub mniejsze jeziora. Oczywiście możliwości jest tutaj bardzo wiele: jeziora różnią się nie tylko powierzchnią, ale też typem, głębokością, ukształtowaniem linii brzegowej i przede wszystkim zarybieniem. Które z jezior darzone są największym zaufaniem przez wędkarzy? Bezsprzecznie często wymienia się:
Gdzie najlepiej wybrać się na ryby? Warto dodać coś o sumach, czyli największych krajowych drapieżnikach. Tutaj także można stawiać na duże zbiorniki takie, jak choćby Jezioro Zegrzyńskie. Rekordowe okazy to jednak kolosy z dużych polskich rzek: zwłaszcza leniwie płynących Odry i Wisły. Jednak chociaż można znaleźć ogólne informacje dotyczące lokalizacji łowisk, jak choćby ''mazowiecki odcinek Wisły'', to znacznie trudniej o poznanie konkretnych miejscówek najlepszych wędkarzy.
Gdzie są ważne łowiska karpiowe? Duże okazy można spotkać w całej Polsce, ale niektóre miejsca uchodzą za szczególnie obiecujące. Największy polski karp, liczący sobie prawie 38 kg, złowiony został przez wędkarza z Lędzin, próżno jednak szukać informacji o łowisku. Inne miejsce kojarzone z rekordowymi okazami to Łowisko Karpiowe Gosławice, gdzie udało się ''wyjąć z wody'' okaz o ponad kilogram mniejszy.
Prawdziwy raj dla wędkarzy to także rzeki górskie. Można tu wędkować na spinning lub skorzystać z metody muchowej. Nagrodą mogą być pstrągi czy lipienie. Do ulubionych przez wędkarzy łowisk górskich należą choćby Czarna Przemsza, Wda, Kaczawa, Dunajec, Ropa czy Bystrzyca.
Co warto wiedzieć jeśli chodzi o mapę łowisk komercyjnych? Zaletą skorzystania z takich miejsc jest niewątpliwie bogata baza, z której można korzystać. Nie ma tu problemu nie tylko z rozbiciem namiotu, ale oferuje się też np. usługi gastronomiczne. Można tutaj liczyć także na regularne zarybienia, co zwiększa szanse na spotkanie z wielką rybą.
Co z łowiskami dla początkujących? Tutaj też dobrze sprawdzają się miejsca komercyjne. Najlepiej takie, które znajdują się niezbyt daleko od miejsca zamieszkania. Przykładem mogą być dobrze zarybione stawy.