Jak przestać jeść słodycze? Sposoby na rzucenie "tuczącego nałogu"

Jak przestać jeść słodycze? Czy cukier uzależnia? Poznaj metody, które mogą okazać się pomocne w rozstaniu ze szkodliwym nawykiem.

Jak przestać jeść słodycze, czyli czy cukier uzależnia?

Jak przestać jeść słodycze, to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Często to tym produktom przypisuje się trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi. Prawda jest jednak taka, że nie sam cukier i słodycze są temu winne, a złe nawyki żywieniowe. Problematykę jednak należy wyjaśnić od początku. Sam cukier nie prowadzi do uzależnienia, ale jego połączenie z tłuszczem może się przyczyniać do tego. Uzależnienie od jedzenia jest bowiem jednym z najbardziej znanych uzależnień. Wybieramy smaki, które najbardziej nam odpowiadają i to od takich pokarmów właśnie się uzależniamy. Jeśli ktoś lubi słodycze, to nie znaczy, że jest uzależniony od cukru, bo inaczej jadłby go bezpośrednio z cukiernicy. Problem jednak niewątpliwie istnieje i należy sobie próbować z nim radzić.

Jak nie jeść słodyczy?

Prawda jest taka, że jeśli je się z umiarem i rozsądnie — można jeść wszystko, w tym słodycze. Jeśli ktoś jednak słodycze spożywa zbyt często, powinien z nich zrezygnować albo co najmniej znacznie ograniczyć. Tego rodzaju produkty powinny bowiem stanowić niewielki procent naszej diety, a w pozostałym zakresie powinny to być pokarmy, które mają wysokie wartości odżywcze. Dlatego nie powinno zabraknąć owoców, warzyw, białka i produktów pełnoziarnistych (za które nie można uznać ciastek zbożowych!). Odpowiedź na pytanie "jak nie jeść słodyczy" jest więc bardziej złożona, bo dotyczy nie tyle samego cukru, ile zmiany nawyków żywieniowych.

Co brać, żeby nie jeść słodyczy? Czym zastąpić słodkości?

Na początek warto spróbować wdrożyć do diety więcej owoców świeżych i suszonych. Zastanowić się przy tym warto, jak wyglądają nasze posiłki, ile razy dziennie jemy i kiedy sięgamy po słodycze. Czy jest to z powodu głodu, czy też np. w stresie? Jeśli bowiem okaże się, że jedzenie jest naszym sposobem na nerwowe sytuacje, to może się tutaj okazać, że konieczne jest udanie się do psychologa. Problemem wówczas nie jest uzależnienie od słodyczy, a brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Nie ma bowiem uniwersalnego "leku", który można połknąć i w magiczny sposób przestać od tego sięgać po słodycze. Zajadanie stresu jest bowiem jednym z najczęściej spotykanych problemów. Nie da się więc określić, co brać, żeby nie jeść słodyczy.

Zobacz wideo Masz ochotę na słodycze? Warto sięgnąć po suszone morele

Co zrobić, żeby nie jeść słodyczy? Po prostu ich nie kupuj!

Po wprowadzeniu do diety większej ilości owoców świeżych i suszonych warto zacząć ograniczać zakup cukierków, czekoladek i innych słodyczy, które dotychczas bardzo nas kusiły. Zaoszczędzone pieniądze warto zainwestować, w coś, na co np. do tej pory nie mogliśmy sobie pozwolić. Trzeba zrozumieć też, że w tych, znacznie zdrowszych produktach, też zawarty jest cukier, więc są one słodkie. Tym samym nie ma potrzeby sięgania po bardziej przetworzone produkty. Co zrobić, żeby nie jeść słodyczy? Przede wszystkim zacząć podejmować świadome decyzje żywieniowe.

Jak przestać jeść cukier? Czy można go czymś zastąpić?

Tak i możliwości jest bardzo wiele. Przede wszystkim cukier nie jest jedyną substancją, którą można słodzić np. kawę czy herbatę. Świetnie nadają się do tego np. ksylitol czy erytrol, które mają znacznie mniej kalorii, a dalej ulubione napoje pozostaną słodkie. Można też je dodawać do ciast czy dżemów zamiast tradycyjnego, białego cukru. To już w znacznym stopniu wpłynie na ilość spożywanych kalorii i pomoże odpowiedzieć na pytanie, jak przestać jeść cukier.

Jak oduczyć się jeść słodycze? Nie jest to proste, ale też nie niemożliwe!

Tu wrócić można do tematyki zdrowego żywienia i świadomego wybierania produktów spożywczych. Gdy zaprzyjaźnimy się z owocami i wprowadzimy je do diety, kolejnym krokiem winno być uważne czytanie etykiet i przyjęcie, że wybieramy tylko jak najzdrowsze produkty. Już tylko to założenie pomoże w znacznym stopniu odpowiedzieć na pytanie, jak oduczyć się jeść słodycze. Przyjąć bowiem wystarczy, że rezygnujemy z tych, które zawierają olej palmowy i syrop glukozowo fruktozowy. Patrząc bowiem na etykiety, zobaczymy, że w niektórych sklepach odpada nam od razu wszystko, co znajduje się na całych regałach. Wtedy też do naszej świadomości zaczyna docierać, jak wiele jest produktów skrajnie niezdrowych, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Jak przestać jeść słodycze i chudnąć?

Jak już wskazano, to nie sam cukier odpowiada za nadwagę, a niezdrowa dieta. Od jej zmiany należy zacząć. Na początek zatem trzeba zacząć świadomie wybierać produkty spożywcze i czytać etykiety. Zastąpić niezdrowe składniki tymi właściwymi i trzymać się przyjętych zasad. Oczywiście jeśli raz na jakiś czas zjemy coś z cukrem czy syropem glukozowo fruktozowym, nic strasznego się nie stanie. Ważne jednak, by nie stało się to regułą. Natomiast wykluczenie z diety oleju palmowego ma ogromne znaczenie. Sprzyja on bowiem otyłości i znajduje się w prawie wszystkich produktach określanych jako słodycze. Poza tym przyczynia się też do chorób układu krążenia i wzrostu cholesterolu w organizmie. Jak przestać jeść słodycze i chudnąć, już w zasadzie wiadomo. Warto do tego dodać, że aby odchudzanie było skuteczne, w codziennej rutynie powinien pojawić się wysiłek fizyczny.

Zobacz też: Dlaczego po obiedzie mamy ochotę na słodkie? Dietetyk wskazuje główne przyczyny

Więcej o:
Copyright © Agora SA