Zimno na ustach jest problemem, który może nasilać się w okresie jesienno-zimowym. Osoby, które zauważają pojawienie się pewnych zmian w okolicy ust, często zastanawiają się, jak wygląda zimno na ustach. Zimno na ustach, czyli opryszczka wargowa, to skupiska bolesnych pęcherzyków, które są wypełnione płynem surowiczym. Za ich powstanie odpowiadają wirusy HSV. Okres wylęgania jest zróżnicowany i mieści się w granicach od 2 do 12 dni. W ciągu kilku dni dochodzi do pęknięcia pęcherzyków i wydostania się treści surowiczej, czego konsekwencją jest pojawienie się nadżerek w zainfekowanej okolicy, które w dalszej kolejności pokrywają się strupem. Zimno na ustach powoduje nieprzyjemne objawy w postaci m.in. swędzenia warg, uczucia napięcia, kłucia i pieczenia. Pojawiają się one najczęściej w początkowej fazie budowania się opryszczki, a osoby, które miały już do czynienia wcześniej z zimnem na ustach, zazwyczaj potrafią trafnie rozpoznać charakterystyczne symptomy. Zimno na ustach jest wyraźnie oddzielone od warg, tworząc bolesne "wybrzuszenie".
Od czego robi się zimno na ustach? Jak wiemy, za powstanie bolesnych pęcherzyków w okolicy warg, odpowiadają wirusy. Do zakażenia dochodzi w stosunkowo prosty sposób tj. przez kontakt z osobą zakażoną lub osobą, która jest nosicielem wirusa. Wirus przenosi się przez wydzieliny osoby zakażonej (np. ślina), ale nie jest to jedyna droga zakażenia. Zimno na ustach może być również wynikiem używania tych samych przedmiotów, które uprzednio używała osoba zakażona (np. sztućce, ręcznik), a także może przenosić się przez dotyk.
W sytuacji, gdy nie udało się nam uniknąć zakażenia, warto wiedzieć, co jest dobre na zimno na ustach. Aby zminimalizować widoczność opryszczki wargowej, a jednocześnie odpowiednio nawilżyć obszar zajęty przez infekcję wirusową, stosowane są plastry na zimno na ustach. Plastry działają korzystnie na proces gojenia, a także zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Najczęściej są one bezbarwne i cienkie, przez co doskonale maskują nieestetyczną zmianę w obrębie ust. Ich zaletą jest również to, że łagodzą pieczenie i swędzenie spowodowane przez zimno na ustach.
Powszechnie stosowany lek na zimno na ustach to acyklowir. Jest to lek przeciwwirusowy, który jest dostępny w aptekach w różnych formach — najczęściej tabletkach doustnych oraz jako maść do użytku zewnętrznego. Większość preparatów aptecznych zawierających acyklowir, jest dostępnych bez recepty, dlatego można po nie sięgnąć od razu po pojawieniu się pierwszych objawów zwiastujących zimno na ustach. Preparaty na opryszczkę hamują namnażanie wirusów, a także przyspieszają gojenie się ran i wpływają na skrócenie czasu choroby. Acyklowir może być stosowany nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci zmagające się z problemem opryszczki wargowej. W przypadku dzieci, przed podaniem leku należy jednak skonsultować się z lekarzem w celu dobrania dawki odpowiedniej do wieku malucha.
Opryszczka ma charakter nawrotowy. Co na zimno na ustach i jak się ustrzec przed ponownym zakażeniem? Warto wiedzieć, że istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko nawrotu choroby. Zaliczyć do nich można m.in.:
Sprawdzony sposób na zimno na ustach to odpowiednia profilaktyka. Bardzo ważna jest higiena. Przede wszystkim należy często i dokładnie myć ręce, zwłaszcza po przyjściu z zewnątrz. Jeżeli któryś z naszych domowników jest zarażony wirusem opryszczki, to należy zachować szczególną ostrożność w bezpośrednich kontaktach. Należy unikać używania wspólnych przedmiotów oraz zrezygnować z pocałunków (jest to istotne zwłaszcza w odniesieniu do dzieci). Duży wpływ na nawracające zimno na ustach, mają silne promienie słoneczne. Aby się przed tym ustrzec, w słoneczne dni należy zadbać o odpowiednią ochronę ust. Pomocne w tym są zwłaszcza pomadki ochronne z filtrem UV.
Zobacz też: Niemowlę zakaziło się wirusem opryszczki. Po ośmiu dniach zmarło. Matka: nie całujcie małych dzieci