Jak pozbyć się łupieżu i co robić, aby problem nie powracał? Wbrew pozorom to nie jest takie trudne!

Jak pozbyć się łupieżu i co zrobić, aby problem nie powrócił? Nad tym zagadnieniem zastanawiał się z pewnością każdy, kto choć raz doświadczył łupieżu. Pozbycie się łupieżu zazwyczaj nie jest trudne, ale ze względu na nawracający charakter problemu, warto wiedzieć, jaką profilaktykę należy stosować na co dzień.

Łupież — czym jest i jak się objawia? 

Łupież to jedna z najczęściej występujących chorób skóry głowy. Łupieżem nazywamy drobne łuski, które widoczne są na owłosionej skórze głowy, a często osiadają także na ubraniu. W zależności od rodzaju łupieżu łuski mogą być suche i białe lub przybrać postać żółtych strupów o lepkiej i tłustej konsystencji. Za pojawienie się łupieżu odpowiadają grzyby drożdżakopodobne z rodzaju Malassezia. Grzyby te należą do mikrobiomu (mikrobiom to ekosystem mikroorganizmów żyjących na skórze człowieka), ale w pewnych okolicznościach może dojść do ich nadmiernego namnażania i w konsekwencji — do łupieżu. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu łupieżu

  • zaburzenia hormonalne (zwłaszcza w okresie dojrzewania)
  • skłonność do przetłuszczania się skóry głowy
  • nieodpowiednia higiena osobista
  • skłonność do nadmiernego pocenia się
  • stres i zmęczenie
  • dieta bogata w cukry proste i tłuszcze nasycone
  • niedobór cynku w organizmie 
  • stosowanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji włosów
  • przesuszanie skóry głowy suszarką do włosów
  • przebywanie w nadmiernie nagrzanych pomieszczeniach.

Jak zwalczyć łupież? 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zwalczyć łupież, w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, z jakim rodzajem łupieżu masz do czynienia. Trafna ocena może być dokonana pod okiem specjalisty, dlatego jeżeli zaobserwujesz niepokojące objawy (poza charakterystycznymi łuskami na skórze głowy, zazwyczaj pojawia się także świąd i zaczerwienienie skóry głowy), warto udać się do trychologa lub dermatologa. Specjalista pomoże w doborze odpowiednich preparatów i ustali, jak pozbyć się łupieżu w konkretnym przypadku. 

Zobacz wideo Jak sobie radzić z zimowym łupieżem? O czym trzeba pamiętać? [#HomeBeauty]

Szampon przeciwłupieżowy na łupież suchy i łupież tłusty

Szampon przeciwłupieżowy to preparat najczęściej stosowany na łupież. Aby był on skutecznym środkiem, musi być odpowiednio dobrany do rodzaju łupieżu, z jakim zmaga się dana osoba. Jakie rodzaje łupieżu możemy wyróżnić? 

  • łupież suchy — jego wyróżnikiem są suche, białe płatki na włosach, które w czasie ruchów głowy opadają także na ubranie. Najczęściej łupieżowi systemu towarzyszy dokuczliwe swędzenie głowy 
  • łupież tłusty — występuje pod postacią żółtych strupów przylegających do skóry głowy. Łupież tłusty dotyka zwłaszcza osób z tendencją do łojotoku, a często jest także konsekwencją nieleczonego łupieżu suchego 

Sposoby na łupież: jak dobrać szampon przeciwłupieżowy do rodzaju łupieżu? 

Szampony przeciwłupieżowe to najlepsze i najskuteczniejsze sposoby na łupież. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju łupieżu lub zwalczające oba naraz. Wybierając odpowiedni dla siebie szampon na łupież, należy bacznie przeanalizować etykietę. W składzie szamponów przeznaczonych do łupieżu suchego powinien znajdować się takie składniki, jak: kwas salicylowy, smoła pogazowa, siarka lub sól cynkowa. Z kolei szampony skutecznie działające na łupież tłusty, są oparte na substancjach przeciwgrzybiczych, które wspierają leczenie łupieżu oraz zapobiegają rozmnażaniu się drożdżaków.

Domowe sposoby na łupież. Odpowiednia profilaktyka

Łupież to choroba o charakterze nawracającym. Domowe sposoby na łupież opierają się na odpowiedniej profilaktyce. Warto 1-2 razy w miesiącu zastosować szampon przeciwłupieżowy, który pomoże w zachowaniu odpowiedniej równowagi skóry głowy. Należy również uważać na to, aby nie przegrzewać skóry głowy, zwłaszcza podczas używania suszarki. Codzienna pielęgnacja powinna być oparta na łagodnych kosmetykach, które nie będą nadmiernie obciążały włosów i nie naruszą warstwy hydrolipidowej skóry głowy. Warto zadbać także o zbilansowaną dietę, w tym o odpowiedni poziom cynku w organizmie. 

Co na łupież pstry?

Czym jest łupież pstry i co na łupież pstry jest skuteczną metodą walki z problemem? Łupież pstry to choroba skóry o charakterze przewlekłym i nawracającym. Wyglądem przypomina zwykły łupież, ale ma inne umiejscowienie. Zmiany najczęściej pojawiają się na plecach, ramionach, klatce piersiowej oraz karku. Przybierają postać różowo-brązowych plam, które złuszczają się w białe, drobne płatki skórne. W leczeniu łupieżu pstrego pomocne są szampony przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze. Po rozpoznaniu pierwszych objawów należy zgłosić się do lekarza w celu doboru odpowiednich preparatów i drogi leczenia. 

Zobacz też: Jak się pozbyć łupieżu? Zrób płukankę z popularnej rośliny. Efekt zobaczysz po pierwszym użyciu

Więcej o: