Przebarwienia na zębach u dzieci i dorosłych. Co je powoduje i jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia na zębach to problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przebarwienia na zębach mogą mieć różny odcień, a ma to związek z czynnikami, które je powodują. Jak wyglądają przebarwienia na zębach, co je powoduje i czy istnieją skuteczne sposoby na uporanie się z tym problemem?

Białe przebarwienia na zębach: co mogą zwiastować? 

Przebarwienia na zębach to dość powszechnie spotykany problem. Białe przebarwienia na zębach pojawiają się bardzo często. Wiele osób traktuje je jako defekt natury estetycznej, ale warto wiedzieć, że białe przebarwienia na zębach mogą zwiastować poważne problemy, dlatego nie należy ich bagatelizować. Białe przebarwienia na zębach pojawiają się najczęściej w wyniku jednego z następujących czynników:

  • hipomineralizacja 
  • odwapnienie zębów będące początkiem próchnicy 

Białe przebarwienia na zębach będące efektem hipomineralizacji powstają na etapie dojrzewania szkliwa u małych dzieci. W jej efekcie szkliwo jest niedostatecznie nasycone minerałami. Białe plamy na zębach będące początkowym stadium rozwoju próchnicy powstają natomiast w wyniku demineralizacji szkliwa, spowodowanego działaniem kwasów bakteryjnych. Wraz z upływem czasu, przebarwienia stają się brązowe i bardziej widoczne. 

Brązowe przebarwienia na zębach. Czy zawsze zwiastują próchnicę? 

Jak już wiemy, brązowe przebarwienia na zębach mogą świadczyć o rozwoju próchnicy. Wpływ na to mają głównie nieodpowiednia dieta (spożywanie dużej ilości słodyczy i kolorowych napojów) oraz niedokładna i zbyt rzadka higiena jamy ustnej. Czy brązowe przebarwienia na zębach mogą być wynikiem także innych czynników? Okazuje się, że tak. Brązowe przebarwienia na zębach mogą być także konsekwencją stosowania diety bogatej w napoje gazowane, kawę i herbatę. Mogą być również oznaką fluorozy, czyli zbyt dużego stężenia fluoru w organizmie. 

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Szare przebarwienia na zębach: jak dochodzi do ich rozwoju na szkliwie? 

Jakie czynniki powodują szare przebarwienia na zębach? Przyczyn powstawania szarych przebarwień na zębach może być kilka. Jedną z najczęstszych jest leczenie antybiotykami. Szare przebarwienia na zębach spowodowane kuracją antybiotykową, przybierają postać prążków, których widoczność jest uzależniona m.in. od długości leczenia. Innym czynnikiem wpływającym na powstawanie szarych przebarwień na zębach, jest suplementacja żelaza w dużych ilościach.  

Żółte przebarwienia na zębach. Co przyczynia się do rozwoju nieestetycznych plam? 

Jednym z najczęstszych problemów związanych z jamą ustną, są żółte przebarwienia na zębach. Przeważnie przypadłość ta jest konsekwencją nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Niedokładne lub zbyt rzadkie mycie zębów powoduje narastanie kamienia nazębnego, który może prowadzić m.in. do rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Żółte przebarwienia na zębach mogą być spowodowane także spożywaniem pewnych produktów (m.in. kurkuma, czerwone wino), jednak dokładne i regularne czyszczenie zębów powinno rozwiązać problem samoistnie. Żółte plamy na zębach często pojawiają się również w wyniku palenia tytoniu.

Jak usunąć przebarwienia na zębach powstałych w wyniku zaniedbań higienicznych? 

Jeżeli problem wynika z niedostatecznej higieny jamy ustnej, to sposób na to, jak usunąć przebarwienia na zębach, jest stosunkowo prosty. Należy zadbać o częste i dokładne mycie zębów. Warto zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne, dzięki którym będzie możliwe dokładniejsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Najlepiej udać się także do specjalisty, który wykona zabieg usunięcia kamienia nazębnego, fluoryzacji oraz lakierowania. W sytuacji, gdy efekty powyższych zabiegów higienicznych nie będą zadowalające, można rozważyć także zabieg wybielania zębów w gabinecie dentystycznym. 

Jak usunąć przebarwienia na zębach? Domowe sposoby na pozbycie się problemu

Inne metody na to, jak usunąć przebarwienia na zębach? Domowe sposoby za problemy związane z przebarwieniami na zębach, polegają przede wszystkim na używaniu past wybielających, w których składzie znajdują się takie substancje, jak m.in. mocznik, tlenek krzemu lub węglan wapnia. Pasty wybielające powinny być jednak używane z umiarem, ponieważ charakteryzują się dużą ścieralnością, a przez to mogą prowadzić do pojawienia się nadwrażliwości zębów na ciepło lub zimno. Inną metodą na usunięcie przebarwień na zębach powstałych w wyniku diety i niewłaściwych nawyków higienicznych, może być stosowanie pasków wybielających. Pierwsze efekty ich działania mogą być widoczne już po tygodniu, jednak i one mogą powodować nadwrażliwość zębów. Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się problemu przebarwień na zębach, jest płukanie jamy ustnej olejem (kokosowy, słonecznikowy, lniany). Olej działa oczyszczająco, antywirusowo i antybakteryjne, a także wspiera wybielanie szkliwa. Płukankę z oleju należy stosować codziennie rano, przed umyciem zębów. Jest to skuteczna metoda na domowe wybielanie zębów, jednak jej stosowanie wymaga cierpliwości. Pierwsze efekty pojawiają się po kilku miesiącach regularnego stosowania.

Zobacz też: Weź łyżkę tego produktu i wypłucz nim usta. To niezawodny trik na wybielanie zębów w domu

Więcej o:
Copyright © Agora SA