Wilgoć w aucie i zaparowane szyby to zmora kierowców. Oto proste i szybkie patenty na suche wnętrze Twojego auta

Wilgoć w aucie przekłada się nie tylko na nieprzyjemne uczucie zimna, ale też znacznie zawęża pole widzenia. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym problemem? Sprawdź domowe sposoby na to, jak przywrócić komfort podczas jazdy.

Wilgoć w aucie - parują szyby i powstaje zjawisko kondensacji

Kondensacja we wnętrzu samochodu to zjawisko, które dotyczy każdego pojazdu bez względu na rocznik oraz wyposażenie. Dlaczego pojawia się wilgoć w aucie, a szyby parują i przez to nie widzimy, co dzieje się na drodze? Kondensacja powstaje w momencie, gdy masa ciepłego, wilgotnego powietrza styka się z zimną powierzchnią, przykładowo szybami samochodu. Połączenie ciepłego powietrza z zimną powierzchnią wywołuje efekt skraplania. Na przedniej szybie osiadają setki kropel, które razem dają efekt mgły. 

Wilgoć w aucie zimą - co sprzyja zamglonym szybom? 

Pomimo że wilgoć w aucie zimą jest zjawiskiem naturalnym, to istnieje kilka czynników, które wyjątkowo sprzyjają zjawisku kondensacji: 

  • Mokre ubrania, obuwie, mokra sierść zwierząt domowych z czasem zacznie parować. Zwłaszcza że dużą część tej wilgoci przejmą siedzenia, dywaniki, czy podbitka sufitowa. 
  • Zaparowane wnętrze samochodu jest też efektem tak prozaicznej czynności jak oddychanie. Wydychane powietrze składa się głównie z pary wodnej, która ze względu na brak cyrkulacji powietrza osiada we wnętrzu kabiny. 
  • Brak drożności kanałów odpływowych czy zapchane kratki odpływowe w podszybiu.
  • Nieprawidłowości w konstrukcji samochodu.
Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Co na wilgoć w aucie? Czy nowoczesne pojazdy mogą sobie z nią poradzić? 

Paradoksalnie stosunkowo "młody samochód" zatrzymuje więcej wilgoci niż starsze modele. Współczesne wnętrza samochodów są bardzo szczelne, co przekłada się na brak dostępu świeżego powietrza. Przy zamkniętych drzwiach i szybach takie auto szybciej się nagrzewa, ale wykazuje też większą tendencję do zawilgotnienia. W efekcie wnętrze jest cieplejsze, ale też bardziej zaparowane. Co będzie najlepsze na wilgoć w aucie? Jak można poradzić sobie z tym problemem? Poniżej znajdziesz odpowiedź. 

Sposoby na wilgoć w aucie - od domowych patentów po przydatne gadżety

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, co pochłania wilgoć w aucie i jak w miarę szybko można poradzić sobie z tym problemem, jest klimatyzacja. To skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci. System pobiera powietrze, które znajduje się we wnętrzu, dochodzi do kontrolowanego styku ciepłego powietrza z zimną powierzchnią wymiennika i skraplania, gdzie powstała woda jest eksportowana na zewnątrz. Oprócz klimatyzacji istnieją też różne wspierające sposoby na wilgoć w aucie. O szczegółach przeczytasz poniżej. 

Wilgoć w aucie - domowe sposoby. Jak poradzić sobie bez dodatkowych kosztów? 

Zaparowane szyby to zjawisko, które jest czymś naturalnym, ale i tak może nas zaskoczyć. Warto działać z wyprzedzeniem. Sprawdź, czy znasz te proste domowe sposoby na wilgoć w aucie.  

Co pochłania wilgoć w aucie? Woreczek z ryżem 

Co skutecznie pochłania wilgoć w aucie? Ryż doskonale pochłania nadmiar wody, można w nim na przykład uratować zamoczony telefon. Jak wykorzystać ten powszechnie dostępny produkt w samochodzie? Wystarczy, że ziarenka przesypiesz do płóciennego woreczka i zostawisz go we wnętrzu. Doskonale sprawdzi się też długa, wiązana skarpeta z ryżem w środku. 

Co pochłania wilgoć w aucie? Ręczniki papierowe

Ręcznik papierowy to duży sprzymierzeniec kierowców, można nim nie tylko przetrzeć szyby od środka, ale też położyć pod dywaniki, czy miejsca, gdzie zbiera się najwięcej wody, dzięki czemu wilgoć zostanie wchłonięta, a to przełoży się na suche wnętrze. Minusem tego sposobu jest fakt, że takie ręczniki należy stale wymieniać. 

Żwirek silikonowy na wilgoć w aucie 

Żwirek silikonowy na wilgoć w aucie zawieszony obok zapachu lub rozłożony w różnych miejscach, na przykład na dywanikach, będzie bardzo skuteczny. Taki żwirek sylikonowy do kociej kuwety można wsypać do skarpety lub materiałowego woreczka i pozostawić w samochodzie. 

Skutecznym patentem będą też gotowe produkty, które można kupić na każdej stacji benzynowej lub w supermarkecie.

Zobacz też: Przechowywanie opon - sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Więcej o: