Zazwyczaj trafia do kosza, a może uratować życie. Zrobienie karmnika dla ptaków zajmie tylko chwilę

Zima już zawitała w nasze progi. W tym mroźnym okresie ważne jest, by zadbać nie tylko o siebie, ale również o zwierzęta. W przypadku ptaków sprawdzi się wystawianie karmników. Na szczęście nie trzeba ich od razu kupować. Istnieją sposoby, by szybko wykonać je samodzielnie.

Zima to okres ciężki nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Dlatego ważne jest dbanie nie tylko o siebie i rodzinę, ale również o naszych braci mniejszych. Jednymi ze stworzeń potrzebujących pomocy w mroźne dni to ptaki. Dokarmianie ich wymaga jednak wiedzy i karmnika. Na szczęście można go szybko wykonać samodzielnie. 

Zobacz wideo Czy koty i ptaki mogą żyć w zgodzie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domek dla ptaków z plastikowej butelki. Nic nie musi się marnować

Ruch zero waste, zdobywa coraz więcej zwolenników. Dla tych, którzy nie lubią niczego marnować, mamy świetną wiadomość. Z wielu rzeczy, które zazwyczaj trafiają do kosza, da się zrobić prawdziwe cuda. Na przykład na okres zimowy możemy stworzyć karmnik, który świetnie się sprawdzi na balkonie czy parapecie. Taki domek pozwoli im przetrwać w najzimniejszej porze roku. Mamy spory wybór jeśli chodzi o materiały. Możemy użyć w tym celu plastikowych butelek, rolek po papierze toaletowym, wyszczerbionych kubków, łupin kokosów lub pomarańczy. Jeśli chodzi o karmnik z butelki, to wykonanie go jest bardzo proste. Oprócz butelki potrzebować będziemy dwóch drewnianych łyżek, sznurka i nożyczek. Przy użyciu nożyczek w dolnej części butelki robimy dwa otwory naprzeciwko siebie, o szerokości łyżek. Umieszczamy w otworach łyżki tak, aby wystawały z butelki tylko ich końcówki. Następnie powyżej łyżek wycinamy otwory, przez które ptaki będą mogły sięgnąć do ziarna. Wsypujemy nasiona do butelki i zakręcamy ją. Na koniec używamy sznurka do obwiązania górnej części butelki i zawieszamy karmnik na zewnątrz.

Karmnik dla ptaków z kubka, pomarańczy i rolki po papierze. To szybkie, proste i skuteczne

Zrobienie karmnika z kubka czy filiżanki, choć ciężko w to uwierzyć, jest jeszcze prostsze. Wystarczy zawiesić naczynie na sznurki i wypełnić je ziarnem albo mieszkanką tłuszczową. Warto również dodać do kubka jakąś gałązkę, na której ptaki będą mogły usiąść. Umożliwi im to sięgnięcie do głębszych warstw pożywienia. Jeśli chcielibyśmy zrobić całkowicie naturalny karmnik, możemy wykorzystać do tego łupinę z kokosa lub wydrążoną pomarańczę. Wystarczy wykonać dokładnie te same kroki, co w przypadku karmnika z kubka. Jeśli mamy gdzieś walające się rolki po papierze toaletowym, wystarczy, że posmarujemy go mieszkanką tłuszczową i obsypiemy ziarnami. Następnie przewlekamy sznurek przez rurkę i wieszamy na zewnątrz. I karmnik gotowy. Trzeba jednak zapamiętać, że nie powinno się wystawiać karmników, póki jest na tyle ciepło, że ptaki mogą zdobywać własny pokarm. Ważne jest również, aby regularnie wystawiać im pokarm. Te zwierzęta szybko się przyzwyczajają i jeśli raz znajda u nas pokarm na pewno będą wracać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA