Mianem elektroodpadów określamy nieużywane lub zepsute urządzenia RTV, małe i duże AGD oraz świetlówki i LED-y. Do tej grupy zaliczamy więc wszystko to, co zasilane jest przez prąd lub działa na baterie. Kiedy sprzęt staje się elektrośmieciem? Poniżej kilka kluczowych czynników:
Gdzie wyrzucić telewizor, komputer, telefon, pralkę czy lodówkę? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Elektrośmieci nie można traktować jak zwykłych odpadów, które często można spotkać w altanach śmietnikowych. Pozostawienie ich poza wyznaczonymi punktami może oznaczać karę finansową w wysokości nawet do 5 tys. zł. Dlatego tak ważne jest, gdzie wyrzucić odpady elektryczne, aby nie zaszkodzić planecie i nie narazić się na wysokie kary finansowe.
Gdzie wyrzucać elektrośmieci? Możliwości jest naprawdę sporo:
Chociaż niewiele, bo ponad 15 proc. elektrośmieci można ponownie przetworzyć to i tak jest to najlepszy kierunek z możliwych. Telewizor, komputer czy suszarka mogą być ważnym źródłem surowców. Co ważne, do przetworzenia nikomu niepotrzebnych już przedmiotów zużywa się znacznie mniej energii niż przy produkcji nowego sprzętu.
Gdzie wyrzucić drukarkę? A może warto oddać komuś, kto jej potrzebuje?
Czasami sprzęt, z którym chcemy się rozstać, jest w pełni sprawny. Zamiast wyrzucać na przykład telefon komórkowy, czy drukarkę można te przedmioty po prostu oddać lub sprzedać. Coś, co dla nas staje się bezużyteczne, dla kogoś innego może okazać się wymarzonym sprzętem, który posłuży przez kolejne lata.
Na koniec dnia liczy się też zdrowy rozsądek. Zanim zakupimy kolejny niezbędny gadżet, najpierw warto zastanowić się, czy faktycznie jest on niezbędny. Reklamodawcy często zachęcają nas do zakupu sprzętu, który rozwiązuje nieistniejące potrzeby. A gdy dodamy do tego współczesną jakość produkowanego sprzętu, otrzymamy gotowy przepis na produkcję kolejnych elektrośmieci.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić folię aluminiową? Sprawdź, czy na pewno dobrze segregujesz swoje śmieci