Czy elektrośmieci można wyrzucić do zwykłego kosza? Jeśli to zrobisz, grozi ci nawet 5 tys. zł kary

Gdzie wyrzucić elektrośmieci i co wchodzi w skład tej kategorii? Zapraszamy na szczegółowy przewodnik po segregacji elektroodpadów zgodnie z literą prawa i z myślą o bezpieczeństwie planety.

Gdzie wyrzucić telewizor i co jeszcze zaliczamy do elektrośmieci? 

Mianem elektroodpadów określamy nieużywane lub zepsute urządzenia RTV, małe i duże AGD oraz świetlówki i LED-y. Do tej grupy zaliczamy więc wszystko to, co zasilane jest przez prąd lub działa na baterie. Kiedy sprzęt staje się elektrośmieciem? Poniżej kilka kluczowych czynników: 

  • usterka nie do naprawienia, 
  • przestarzała technologia, 
  • chęć wymiany sprzętów na nowe, 

Gdzie wyrzucić telewizor, komputer, telefon, pralkę czy lodówkę? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Gdzie wyrzucić odpady elektryczne - co grozi za pozostawienie ich w nieodpowiednim miejscu?  

Elektrośmieci nie można traktować jak zwykłych odpadów, które często można spotkać w altanach śmietnikowych. Pozostawienie ich poza wyznaczonymi punktami może oznaczać karę finansową w wysokości nawet do 5 tys. zł. Dlatego tak ważne jest, gdzie wyrzucić odpady elektryczne, aby nie zaszkodzić planecie i nie narazić się na wysokie kary finansowe.   

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucać elektrośmieci - rożne opcje do wyboru 

Gdzie wyrzucać elektrośmieci? Możliwości jest naprawdę sporo: 

  • Elektrośmieci można oddać do zbiorczego punktu (PSZOK Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), 
  • Drobne elektroodpady można też zanieść do wyznaczonego punktu, który zazwyczaj zlokalizowany jest przy galeriach handlowych, czy supermarketach. 
  • W odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucić drukarkę lub telewizor, może pomóc też gmina. Cyklicznie organizowane zbiórki to duże ułatwienie dla mieszkańców. 
  • Odbiór elektroodpadów można zamówić też w dedykowanej firmie. 
  • O pomoc w utylizacji sprzętu warto poprosić też sklep, w którym dokonaliśmy zakupu. 

Gdzie wyrzucać elektroodpady - cała nadzieja w recyklingu 

Chociaż niewiele, bo ponad 15 proc. elektrośmieci można ponownie przetworzyć to i tak  jest to najlepszy kierunek z możliwych. Telewizor, komputer czy suszarka mogą być ważnym źródłem surowców. Co ważne, do przetworzenia nikomu niepotrzebnych już przedmiotów zużywa się znacznie mniej energii niż przy produkcji nowego sprzętu. 

Gdzie wyrzucić drukarkę? A może warto oddać komuś, kto jej potrzebuje? 

Czasami sprzęt, z którym chcemy się rozstać, jest w pełni sprawny. Zamiast wyrzucać na przykład telefon komórkowy, czy drukarkę można te przedmioty po prostu oddać lub sprzedać. Coś, co dla nas staje się bezużyteczne, dla kogoś innego może okazać się wymarzonym sprzętem, który posłuży przez kolejne lata. 

Na koniec dnia liczy się też zdrowy rozsądek. Zanim zakupimy kolejny niezbędny gadżet, najpierw warto zastanowić się, czy faktycznie jest on niezbędny. Reklamodawcy często zachęcają nas do zakupu sprzętu, który rozwiązuje nieistniejące potrzeby. A gdy dodamy do tego współczesną jakość produkowanego sprzętu, otrzymamy gotowy przepis na produkcję kolejnych elektrośmieci. 

Zobacz też: Gdzie wyrzucić folię aluminiową? Sprawdź, czy na pewno dobrze segregujesz swoje śmieci

Więcej o:
Copyright © Agora SA