Jak wyhodować ananasa w domu? Choć mogłoby się wydawać inaczej, ananas jako roślina domowa nie jest bardzo trudny w uprawie. Odpowiednimi warunkami, zapewniającymi ananasowi stabilny wzrost jest temperatura powyżej 20 stopni, wilgotne powietrze i spora dawka słońca.
Pierwszym krokiem do wyhodowania domowego ananasa jest oderwanie liści od owocu, ale uwaga - w dolnej części musi pozostać fragment miąższu. Najlepszą metodą jest wykręcenie liści - wtedy możemy mieć pewność, że oderwiemy również kawałek "właściwego" owocu. Następnie odrywamy 3-4 warstwy dolnych liści, aby odsłonić pęd. Dzięki temu zadbamy o to, aby nie doszło do nagromadzenia się chorób czy pleśni. W takiej formie zostawiamy pęd na 2-3 dni do wyschnięcia.
Po upływie tego czasu przekładamy pęd do naczynia z wodą i ustawiamy je w dobrze oświetlonym miejscu (uwaga - nie należy stawiać naczynia bezpośrednio w słońcu). Czekamy, aż pojawią się korzenie; aby wspomóc ten proces, liście co kilka godzin możemy spryskiwać wodą.
Gdy tylko na gołym pędzie pojawią się korzenie, będzie to znak, że można go przenieść do doniczki. Na jej dno warto wsypać zapobiegającą gniciu warstwę drenażową, a jako wypełnienie użyć uniwersalnej ziemi. Tak przygotowaną sadzonkę wystarczy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Co istotne, wodę należy wlewać do wnętrza rozety liściowej.
Doniczkę należy ustawić w możliwie jak najbardziej usłonecznionym miejscu w mieszkaniu. Roślinę należy przesadzać raz na rok, najlepiej na początku lata. Pierwsze kwiaty powinny się pojawić po około 2-3 latach od momentu posadzenia.
Jeśli chodzi o uprawę ananasa w domu, to w okresie wegetacyjnym, tj. od wiosny do jesieni, należy go regularnie zasilać nawozami i podlewać. Trzeba pamiętać o tym, aby ziemia w doniczce cały czas była lekko wilgotna, ale nie bardzo mokra. Nawet jeśli na dnie doniczki znajdzie się warstwa drenażowa, nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni.
Jako że ananas lubi wilgotne powietrze, warto również zadbać o ten aspekt. Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne spryskiwanie liści przy użyciu spryskiwacza. Inną polecaną metodą jest ustawienie doniczki w pobliżu nawilżacza powietrza. Opcjonalnie można także postawić ją na wilgotnych kulkach keramzytu.
Zimą nieco zmienia się sposób dbania o ananasa. W tym okresie rośliny nie należy już nawozić, a podlewanie trzeba ograniczyć do jednego, dwóch razy tygodniowo. Szczególną uwagę należy zawrócić na powietrze - w zimowych miesiącach zazwyczaj jest ono przesuszone, dlatego spryskiwanie lub nawilżacz powietrza będą niezbędne.
A co z owocami? Przy zapewnieniu ananasowi odpowiednich warunków w domu, roślina powinna wydać owoce mniej więcej po roku od posadzenia.