Bezpieczne czyszczenie uszu. Sposoby na szybkie pozbycie się woskowiny i odetkanie ucha

Zatkanie uszu sprawia spory dyskomfort. Przyczyn tej dolegliwości może być co najmniej kilka, ale na szczęście z większością z nich w łatwy sposób można sobie poradzić. Jakie są najskuteczniejsze metody na bezpieczne czyszczenie uszu? Jak sobie nie zaszkodzić?

Dlaczego dochodzi do zatykania uszu?

Zatkane uszy to problem, który najczęściej wywołany jest nagromadzeniem woskowiny. Jest to naturalna substancja wytwarzana w uchu człowieka, a jej celem jest ochrona i nawilżanie. Niekiedy jednak może wystąpić jej nadmiar, czego skutkiem jest zatkanie, a czasami również ból i nieprzyjemne uczucie.

Zobacz wideo Ptaki też mają uszy. Jak one działają?

Odczucie zatkanych uszu często towarzyszy nam również podczas zmiany ciśnienia atmosferycznego. Dzieje się to np. podczas startowania lub lądowania samolotu, nurkowania pod wodą czy jazdy samochodem po górskich terenach. Dyskomfort zazwyczaj trwa tylko chwilę i samoistnie zanika.

Bardziej problematyczną przyczyną zatkania może być infekcja środkowego ucha, która może prowadzić do gromadzenia się płynu, a także obrzęku. Innym powodem zatkania uszu może być zapalenie zatok, nierzadko prowadzące do zablokowania przewodu słuchowego. Na liście przyczyn tej dolegliwości znajdują się także obecność ciała obcego w uchu, zmiany hormonalne, choroby i zaburzenia oraz urazy głowy i ucha.

Jak odetkać ucho?

Jedną z najszybszych i najskuteczniejszych metod na odetkanie ucha jest tzw. próba Valsalvy. Polega ona wykonaniu głębokiego wdechu, a następnie próbie wydychania nabranego powietrza przy zamkniętych ustach i zatkanym nosie. W ten sposób dochodzi do podniesienia się ciśnienia w gardle i - jeśli uda się to wykonać prawidłowo - powinien pojawić się dźwięk przypominający trzask. Oznacza to właśnie odetkanie ucha.

Dobrym sposobem na zatkane ucho jest też intensywne poruszanie żuchwą m.in. poprzez żucie gumy lub ssanie cukierków. Czynności te również pomagają zrównoważyć ciśnienie w uszach. Opcjonalnie można też wykonać ciepły lub zimny kompres (np. z ręcznika) i nałożyć go na zatkane ucho. Pomoże to w jego odetkaniu, jak i zmniejszeniu bólu.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie działa, a medyczne sposoby nie dają oczekiwanych rezultatów, rozwiązaniem może być wizyta u lekarza. Jeśli dodatkowo pojawia się ból, może być konieczne profesjonalne czyszczenie ucha.

Dlaczego patyczki do uszu nie są zalecane?

Choć używanie patyczków do czyszczenia uszu wydaje się być szybką i wygodną opcją, to generalnie ich stosowanie nie jest zalecane. Przede wszystkim mogą doprowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry kanału słuchowego lub błony bębenkowej. Efektem tego, poza samym bólem, może być infekcja, a nawet trwałe uszkodzenie słuchu.

Wbrew pozorom, patyczki nie są skuteczne do usuwania nieczystości z ucha. W rzeczywistości często pchają one zalegającą woskowinę głębiej do kanału słuchowego, czego konsekwencją może być powstawanie twardych korków woskowinowych i konieczna wizyta u lekarza. W najgorszym przypadku może nawet dojść do zakażenia. Patyczków najlepiej używać do czyszczenia zewnętrznej małżowiny ucha.

Woda utleniona i spray do uszu - czy są to efektywne rozwiązania?

Stosowana przez niektórych woda utleniona do ucha ma za zadanie rozpuścić nadmiar woskowiny. Najlepiej używać takiej, której stężenie nie przekracza 3%. W celu zaaplikowania wystarczy pochylić głowę i wprowadzić do ucha kilka kropel płynu przy pomocy pipety lub małej strzykawki. Potem należy pozostać w takiej pozycji przez kilka minut, po czym odchylić głowę w drugą stronę, aby pozwolić wodzie i rozpuszczonej woskowinie wypłynąć.

Podobnie działają spraye do ucha, dostępne w większości aptek. Sposób ich użycia jest podobny - należy zaaplikować odpowiednią ilość płynu do ucha i odczekać kilka minut, aż zacznie działać. Po wylaniu się płynu warto delikatnie przemyć i przepłukać czyszczone ucho.

Przed każdym pierwszym użyciem wody utlenionej lub sprayu do ucha, warto zasięgnąć opinii lekarza. Niekiedy urazy lub infekcje ucha mogą nie sprzyjać aplikowaniu tych płynów.

Więcej o: