Tak wykrochmalisz obrusy i pościele na święta wielkanocne. Efektem będzie zachwycona nawet teściowa

Wielkanoc lada moment, więc wiele osób szykuje już powoli dom do tego okresu. Generalne sprzątanie to nie tylko mycie okien i podłóg, ale również wyczyszczenie pościeli czy obrusów. To często używane tkaniny, na których zabrudzenia powstają bardzo szybko. Dowiedz się więc, jak je wyczyścić i tym samym zabezpieczyć przed brudem.

Święta nadchodzą wielkimi krokami, a to dla wielu gospodyń i gospodarzy oznacza tylko jedno - sprzątanie. Uszykowanie domu na przyjazd gości to sporo pracy, więc warto rozplanować sobie obowiązki i każdego dnia zająć się czymś innym. Jeśli przyjdzie już moment na pranie pościeli i obrusów, nie zapomnij, by je odpowiednio wykrochmalić. Spokojnie, możesz zrobić to w pralce, nie brudząc przy tym całej łazienki. Jak to możliwe i czym w ogóle jest wspomniany zabieg? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Płyn do zakurzonych powierzchni. Meble będą pachnące i błyszczące

Jak zrobić krochmal do pościeli o obrusów? To stary zwyczaj

Krochmal dla naszych mam i babć to coś zupełnie normalnego, lecz dla millenialsów i generacji Z to z pewnością wielka tajemnica. Płyn ten powstaje z połączenia skrobi ziemniaczanej z wodą - w klasycznej wersji tworzy się go poprzez zagotowanie we wrzątku wodnej zawiesiny skrobi.

Od wielu lat wykorzystywany w przemyśle spożywczym, włókienniczym, papierniczym, kosmetycznym, farmaceutycznym oraz oczywiście w gospodarstwie domowym. Krochmal nie traci na popularności, a wręcz na niej zyskuje. Samo krochmalenie sprawia, że tkaniny, takie jak pościele, firany czy obrusy, są w pewien sposób zabezpieczone. Pokryte krochmalem nie wchłaniają tak dużych ilości kurzu i brudu, dzięki czemu pozostają czyste i pozbawione bakterii na dłużej.

Współcześnie w wielu szpitalach nadal stosuje się takie rozwiązania na czyszczenie tkanin, lecz w domach raczej nie wykonuje się tego tak często. Jak wiadomo jednak, jesteśmy właśnie przed okresem świątecznym, więc czekają nas generalne porządki. Jeśli jeszcze nie wyprałeś obrusów i pościeli, spróbuj je wykrochmalić. Jak to zrobić?

Jak wykrochmalić pościel i obrusy na święta? To banalnie proste

Mało kto o tym wie, ale współcześnie krochmalnie można na spokojnie wykonać w pralce. Wystarczy, że zakupisz w sklepie butelkę gotowego krochmalu w płynie. Warto zainwestować w produkt z marketu, ponieważ krochmal domowej roboty mógłby zatkać rury. Jeśli masz już magiczną miksturę w domu, na początek zanurz tkaniny w ciepłej wodzie z dodatkiem miarki gotowego krochmalu. Po 20 minutach przełóż wszystko do pralki, włącz wirowanie na najmniejszą ilość obrotów i gotowe. Jeśli nie masz czasu na moczenie materiałów, możesz włączyć pranie tak jak zazwyczaj, a do przegródki przeznaczonej na płyn do płukania dodaj odrobinę krochmalu z butelki. W tym przypadku również ustaw najmniejszą ilość obrotów podczas wirowania - zbyt duża mogłaby wypłukać krochmal. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA