Tak zadbasz o narcyzy w doniczkach. Bajeczny zwiastun wiosny może zdobić twój dom nie tylko w Wielkanoc

Choć oficjalnie wiosna już się rozpoczęła, to niestety w wielu miejscach w Polsce nie widać tego za oknami. Panująca aura szarości i brak słońca nie napawa entuzjazmem. Właśnie dlatego warto do domu wprowadzić nieco pozytywnej energii i radości, decydując się na narcyzy w doniczce. Jak dbać o kwiaty i na co w szczególności zwrócić uwagę podczas pielęgnacji?

Narcyzy, czyli żonkile, to tuż obok krokusów jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną. Aktualnie można spotkać je niemalże na każdym kroku, ponieważ w okresie marca i kwietnia pojawiają się w wielu marketach i kwiaciarniach. Jeśli również chcesz, by tak piękna roślina zdobiła twój parapet w domu, dowiedz się, jak ją uprawiać. Narcyz to kwiat łatwy w pielęgnacji, lecz należy zwracać uwagę na kilka ważnych aspektów. 

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Narcyz w doniczce. Zanim kupisz roślinę, zwróć uwagę na te aspekty

Doniczkowe narcyzy to piękne zwiastuny wiosny, które w niepowtarzalny sposób zdobią nasze przestrzenie w domu. Jeśli są odpowiednio pielęgnowane, potrafią odwdzięczyć się niesamowitym wyglądem, który z pewnością zachwyci przechadzających się obok sąsiadów. Na co więc zwracać uwagę? Zanim przejdziesz do pielęgnacji, dowiedz się jak wybrać najlepszą odmianę podczas zakupów. 

Uprawne narcyzy doniczkowe pochodzą głównie z Holandii i są dostępne w wielu kolorach. Najpopularniejszą barwą jest oczywiście żółta, która w Polsce dominuje od lat. Kupując żonkila w doniczce, pamiętaj, by sprawdzić, czy roślina nie jest zaatakowana przez szkodniki. Cebulki kwiatów powinny mocno siedzieć w podłożu - jeśli są luźne, to zły znak. Dobrze także, by pąki kwiatowe - jeśli już się pojawiły - były nabrzmiałe i lekko wybarwione. Tak wybrana roślina przetrwa nawet najtrudniejsze warunki i będzie długo zdobić twoją przestrzeń. 

Żonkile w doniczce  - jak dbać? Podstawy pielęgnacji w domu. O tym musisz pamiętać

Gdy zakupisz żonkila w doniczce, pamiętaj, by znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Na początek najlepiej ustawić go w chłodnym miejscu do momentu aż zacznie wypuszczać pędy kwiatowe. Dobrym stanowiskiem będzie na przykład nieogrzewana weranda. Dodatkowo zwróć uwagę na to, by roślina miała stały dostęp do światła, ponieważ bez tego może szybko zwiędnąć.

Jeśli chcesz, by narcyz kwitł jak najdłużej nie stawiaj go w pobliżu grzejników - zbyt suche i ciepłe powietrze nie działa na roślinę pozytywnie. Żonkile należy regularnie podlewać, pamiętając przy tym jednak, by ich nie przelać. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do chorób grzybowych. Według doświadczonych ogrodników najlepiej zdecydować na podstawkę z wodą.

Co z nawożeniem? W okresie uprawy doniczkowej narcyzy nie potrzebują dodatkowego wsparcia, ponieważ ich cebule posiadają zapas składników odżywczych, które są w zupełności wystarczające. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.