Tak pozbędziesz się łysych placków na murawie. Nie tylko trawa, ale i sąsiad zzielenieje z zazdrości

Dokładasz wszelkich starań, aby twój trawnik był zachowany w nienagannej kondycji, jednak wciąż pojawiają się wypalone miejsca? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby to zmienić. Być może wystarczy jedna mała zmiana w dotychczasowych działaniach, dzięki której będziesz mógł cieszyć się gęstą trawą przed domem.

Trawnik jest wizytówką każdego gospodarstwa domowego. Warto zatem znać kilka metod, które pomogą zachować zielony, przydomowy dywan w jak najlepszej kondycji. Jeśli chcesz uniknąć plackowatych wybarwień, musisz zastosować odpowiednie sposoby pielęgnacji, dzięki którym unikniesz oceniającego wzroku sąsiada.

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Jak zagęścić trawnik?  Metoda, którą wykonuje się przy zakładaniu murawy powinna być powtarzana każdego roku

Trawa po zimie jest osłabiona i wymaga szczególnej opieki. Do procesów odżywiania powinniśmy się zabrać początkiem maja. Jest to najlepszy czas, aby zadbać o trawnik przy naszym domu. Metodą, która pobudzi proces krzewienia, jest wałowanie. Przyjęto, że wykonuje się je przy wykładaniu nowej murawy - nic bardziej mylnego. Dzięki wyrównywaniu powierzchni wchodzimy w strukturę podłoża, co powoduje zagęszczenie trawnika. Innymi sposobami na ożywienie procesów zachodzących w ziemi jest grabienie, wertykulacja oraz aeracja. Jeśli w naszym zielonym dywanie pojawią się wyjałowienia, często stosuje się również dosiewanie. Nic jednak nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli nie dostarczymy do gleby odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dzięki nim trawa rośnie znacznie szybciej i gęściej. Nawóz, którego będziemy w tym celu potrzebowali, jest łatwo dostępny w sklepach. Trzeba tylko wiedzieć, pod jaką etykietą należy go szukać.

Trawnik - pielęgnacja. Jak wybrać odpowiedni produkt w sklepie ogrodniczym?

Jednym z najistotniejszych elementów w procesie pielęgnacyjnym trawnika jest koszenie oraz przycinanie. Spędzający niekiedy sen z powiek obowiązek, jest także kluczem do sukcesu w uzyskaniu gęstego dywanu zieleni. W ostatnim czasie bardzo modne stały się traktorki, które zdecydowanie ułatwiają proces skracania trawy. Zwłaszcza wśród osób posiadających spore powierzchnie. Pierwsi gospodarze zabrali się już do pracy, o czym świadczył dobiegający zza okna szum kosiarek. To właśnie na przełomie kwietnia i maja jest najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności w naszych ogrodach. Po wykoszeniu starej, zmęczonej po zimie trawy, czas na uzupełnienie zapotrzebowania składników odżywczych naszemu trawnikowi. Po całej powierzchni ogrodu rozprowadzamy nawóz bogaty w azot. W sklepach można znaleźć je w specjalnie oznaczonych pojemnikach, z napisem "nawóz wiosenny". Istnieją różne rodzaje tego produktu. Jest wydawany w formie płynu, proszku oraz granulek. Każda z nich jest efektywna. Chcąc mieć pewność, że trawnik przez cały sezon będzie niezawodnie rósł i mógł prezentować godnie naszą działkę, proces nawożenia powinniśmy powtórzyć jeszcze kilka razy - lecie oraz późną jesienią. Trawa, której dostarczymy odpowiednią ilość składników odżywczych przed zimą, lepiej zachowa się do następnego sezonu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy nawozisz swój trawnik trzy razy w roku?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.