Hortensje to niesamowicie piękne i bogate kwiatostany, które cieszą oczy od czerwca do września. Okazuje się, że są nie tylko urodziwym dodatkiem ogrodowym, ale także posiadają wyjątkową umiejętność zmiany zabarwienia płatków. Jeśli tego lata masz ochotę spróbować czegoś nowego i zamiast różu postawić na odcień niebieski lub odwrotnie - podpowiemy ci jak to zrobić.
Hortensje należą do wyjątkowo wymagających krzewów. Jeśli jednak poświęcimy im nieco więcej naszej uwagi, w ramach wdzięczności zasypią nas gęstymi kwiatami. Są świetnym dodatkiem ogrodowym, który w niebanalny sposób wypełnia pustą przestrzeń. Decydując się na ich wysadzenie, warto wybrać miejsca o ograniczonej dostępności światła. Półcienie to najlepsza lokalizacja krzewu. Podłoże, w jakim znajduje się hortensja, powinno wynosić pomiędzy 4,5 a 5,5 poziomu pH. Ten czynnik ma bardzo duży wpływ na odcień kwiatów, które wyrastają. W przypadku kiedy są zabarwione na żółto lub zielono - musimy zacząć działać. Jest to oznaka, że gleba, w której wysadzono krzew, jest zbyt zasadowa. W celu zmniejszenia poziomu tego czynnika należy dodać torfu organicznego. Nie zapominajmy również o regularnym nawadnianiu, zwłaszcza w upalnych okresach. Chcąc zmienić kolor kwiatostanów, musimy przeprowadzić powolny proces zmiany kwasowości gleby. Zbyt gwałtowne działania mogłyby wpłynąć negatywnie na rozwój rośliny i narazić ją na występowanie różnego rodzaju chorób. Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić metamorfozę hortensji.
Osoby, które są miłośnikami koloru nieba, chcąc cieszyć się nim w swoim ogrodzie, muszą zadbać o kwasowość gleby nieprzekraczające 6 pH. W tym celu dobrze jest podlewać ją 5 litrami wody zawierającej 10 gram ałunu potasowego. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także substancje amonowe oraz zawierające sód. Tego typu mieszankę stosuj co najmniej raz na dwa tygodnie. Ponadto wysypywanie wierzchu ziemi torfem, kompostem oraz korą z iglaków dodatkowo zabezpieczą ten proces. Osoby, które preferują odcień różowy, muszą wprowadzić w życie działania, które mają na celu zakwaszenie ziemi. Aby kwiaty mieniły się w barwach koralowo-łososiowych pH musi być podniesione powyżej poziomu 6. W czasie okresu wegetacyjnego dobrze sprawdzi się podlewanie krzewu mieszankami zawierającymi wapń. Górną powierzchnię terenu, w którym rośnie roślina, podsypmy popiołem drzewnym lub kredą. Przy procesie zmiany koloru trzeba pamiętać, że nie wszystkie odmiany hortensji są na niego podatne dlatego, zanim podejmiemy poszczególne z działań, warto zapoznać się ze specyfiką gatunku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.