Syrop z bluszczu ma różnorodne właściwości. Jak je wykorzystać?

Syrop z bluszczu to bardzo dobry środek przy przeziębieniu, ale nie tylko. Sprawdź, czy można zrobić go samemu i jak go stosować.

Natura dała nam wiele możliwości korzystania z jej darów. Często nie doceniamy właściwości ziół, podczas gdy proste rozwiązania mamy pod ręką. Często bluszcz nie kojarzy się z lekiem, a jedynie z rośliną porastającą ogrodzenia i mury. Warto poznać jej zdrowotne właściwości.

Zobacz wideo Syrop z czarnuszki to idealna mikstura na przeziębienia

Syrop z bluszczu — czy można zrobić go samemu?

Syrop z bluszczu to bardzo dobry preparat naturalnego pochodzenia. Niestety nie jest to roślina, która nadaje się do tego, by samodzielnie przyrządzać z niej syropy. Dlaczego? Bo jest też silnie trująca i nie mamy możliwości pozbycia się czy ograniczenia ilości tych substancji w domowych warunkach. Za toksyczność odpowiadają zawarte w niej saponiny, które mogą działać drażniąco. Obecne są w całej roślinie, choć do zatruć dochodzi głównie, gdy zostaną zjedzone owoce. W zależności od tego ile trujących związków zażyliśmy, wśród reakcji organizmu mogą wystąpić m.in.:

  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • zatrzymanie oddechu,
  • pieczenie i obrzęk dłoni lub jamy ustnej.

Gdzie można nabyć syropy z bluszczu?

Jedynym właściwym miejscem, gdzie powinniśmy szukać takich leków, jest apteka. Oczywiście przed zakupem preparatów — także tych bez recepty — dobrze jest się skonsultować z lekarzem lub z farmaceutą.  Produkty, także te pochodzenia naturalnego, nieodpowiednio przygotowane lub stosowane mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zawsze należy nabywać je w aptece i stosować się do zaleceń producenta lub wskazówek farmaceuty.

Syrop z bluszczu na suchy kaszel czy też na mokry? Jakie są lecznicze właściwości tej rośliny?

Syrop z bluszczu na suchy kaszel się nie nadaje. Jest on pomocny przy kaszlu mokrym, zwanym także produktywnym. Pomaga bowiem w usuwaniu wydzieliny, jego działanie jest typowo wykrztuśne. Może być także stosowany pomocniczo przy stanach zapalnych oskrzeli. Jednocześnie działa łagodząco na sam kaszel i zmniejsza jego częstotliwość.

Czy syrop z bluszczu dla dzieci to dobry pomysł?

Tak — dostępne w aptekach środki nadają się często do stosowania zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Oczywiście należy sprawdzić, jaki przedział wiekowy jest zalecany. Najczęściej w ulotkach zapisane jest, że jest to syrop dla dzieci powyżej drugiego roku życia, np. Bronchisept, Hederasal czy Prospan. Natomiast producent syropu Ivex podaje, że można go podawać dzieciom powyżej 1. roku życia. Wszystkie te syropy mogą być także stosowane przez dorosłych.

Niezależnie od tego, czy chcemy stosować syrop z bluszczu dla dzieci, czy dla dorosłych, należy również sprawdzić, czy nie ma innych przeciwwskazań. Mogą bowiem istnieć takie, które wiążą się z zażywanymi lekami bądź innymi schorzeniami.

Wyciąg z bluszczu — działanie

Wyjątkowe właściwości tej rośliny nie ograniczają się jednak wyłącznie do tych związanych z kaszlem, przeziębieniem czy zapaleniem oskrzeli. Dlatego warto poznać możliwości, jakie daje wyciąg z bluszczu. Działanie tej rośliny jest bowiem bardziej wszechstronne. Stosowany jest on bowiem także w kosmetologii. Ujędrnia skórę i działa przeciwobrzękowo. Poprawia ukrwienie skóry i pomaga w uszczelnianiu naczynek krwionośnych.

Na co jeszcze dobry jest wyciąg z bluszczu?

To nie koniec tego, na co pomaga wyciąg z bluszczu. Właściwości tej rośliny są bowiem bardzo szerokie. Posiada także działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Łagodzi podrażnienia. Świetnie wspiera także leczenie łojotoku i sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Ma także działania przeciwzmarszczkowe. Wyciąg z bluszczu bywa także składnikiem szamponów.

Zobacz też: Kiedy kaszel powinien niepokoić? Zwróć uwagę na czas

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.