Jak zrobić najlepszy sok z malin na zimę? Poniżej znajdziesz prosty przepis na jeden z najpopularniejszych przetworów w naszych spiżarniach. Za co cenimy sok z malin? Dowiedz się wszystkiego na jego temat!
Jakie cenne składniki i właściwości ma sok z malin na zimę? Przepis na sok z malin na zimę jest znany już od wielu lat i zawsze zajmował szczególną pozycję w medycynie ludowej. Sok z malin może poszczycić się całą gamą witamin i innych cennych składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Wśród nich można wymienić m.in.:
Zawartość powyższych składników sprawia, że sok z malin jest doskonałym wsparciem układu odpornościowego i układu krążenia. Sok z malin wpływa ponadto pozytywnie na kondycję skóry.
Jak zrobić sok z malin na zimę? Przygotowanie pysznego i prozdrowotnego soku z malin to prosta procedura, która pozwala na zachowanie smaku owoców i ich wartości odżywczych. Lista składników jest krótka. Wystarczy przygotować:
W jaki sposób przygotować sok z malin na zimę? Proporcje cukru wspomniane wyżej można dopasować do indywidualnych preferencji i w razie potrzeby użyć go więcej. Maliny należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, a następnie odsączyć, aby pozbyć się nadmiaru wody. Owoce należy wrzucić do dużego garnka oraz dodać cukier i sok z cytryny (opcjonalnie). Maliny podgrzewamy na średniej mocy palnika do momentu, aż zaczną się rozpadać i puszczać sok. Gdy maliny puszczą sok, zdejmujemy garnek z ognia, a następnie przecedzamy zawartość przez sito lub gazę, aby oddzielić owoce od powstałego płynu. Przefiltrowany sok z malin podgrzewamy na małym ogniu do momentu, aż zacznie się lekko gotować. Gorący sok przelewamy do wyparzonych butelek i szczelnie zamykamy.
Czy pasteryzacja soku z malin na zimę jest konieczna? Choć pasteryzacja to proces opcjonalny, a nie obowiązkowy, to wiele osób preferuje dodatkowe zabezpieczenie przetworów przed zepsuciem. Jedną z możliwych opcji jest pasteryzacja w kąpieli wodnej. Aby ją przeprowadzić, butelki z sokiem malinowym należy włożyć do dużego garnka wyłożonego bawełnianą ściereczką. Słoiki umieszczamy obok siebie, ale niezbyt ciasno, aby woda mogła swobodnie krążyć między słoikami. Do garnka wlewamy ciepłą wodę i stopniowo ją podgrzewamy do temperatury ok. 85-90°C. Pasteryzacja w kąpieli wodnej powinna trwać ok. 15-20 minut. Po pasteryzacji należy ostrożnie wyjąć słoiki z garnka i pozostawić do wystygnięcia.
Na co zwrócić uwagę, przygotowując sok z malin na zimę bez pasteryzowania? Jak już wspomnieliśmy, pasteryzacja nie jest koniecznym procesem. W sytuacji, gdy jej nie przeprowadzamy, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby szczelnie zamknąć słoiki/butelki z sokiem malinowym (zakrętki nie mogą się obkręcać wokół gwintu). Aby sprawdzić, czy słoik jest szczelnie zamknięty, należy nacisnąć na środek nakrętki. Jeżeli jest wklęśnięta, to znaczy, że nakrętka dobrze trzyma.
Jeśli chcesz przygotować sok z malin bez gotowania na zimę, musisz użyć cukru jako naturalnego konserwantu. Przygotuj:
Maliny dokładnie umyj, pod bieżącą wodą, a następnie osusz za pomocą ręcznika papierowego. W dużej misce/garnku układaj na przemian warstwy malin i cukru, zaczynając od malin. Przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na kilka godzin. Od czasu do czasu przemieszaj, aby sok połączył się z cukrem. Przecedź całość przez sitko/gazę, aby oddzielić miąższ od soku. Gotowy sok z malin na zimę przelej do wysterylizowanych butelek i odstaw w chłodne miejsce.
Na koniec zastanówmy się, jak zrobić sok z malin na zimę bez cukru? Cukier to naturalny składnik konserwujący i używany jest do wielu przetworów, ale warto wypróbować także prosty przepis, który nie zawiera go w swoim składzie. Wystarczy przygotować:
Owoce należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć na ręczniku papierowym. Maliny delikatnie rozgniatamy tłuczkiem, a następnie umieszczamy w garnku z letnią wodą. Garnek przykrywamy i odstawiamy do momentu, aż owoce zaczną puszczać sok. Po tym czasie przecedzamy przez gazę, a następnie zagotowujemy przefiltrowany sok. Wlewamy do czystych butelek i odkładamy w chłodne, ciemne miejsce.
Zobacz też: Lepsze i prostsze niż sernik babci. To ciasto jogurtowe z truskawkami jest prawdziwą perełką