Wysusz, pokrusz i podsyp ziemię. Lawenda będzie rosła jak szalona, a ty pozbędziesz się moli

Mole zjadają twoje ubrania? A może komary nie dają ci spać w nocy i budzisz się z irytującym uczuciem swędzenia? Na obydwa te problemy jest jedno rozwiązanie - lawenda. Zobacz, jak zadbać o tę roślinę, aby z powodzeniem rosła i pomagała w walce ze złośliwymi owadami.

Lawenda to roślina o wielu korzystnych właściwościach. Już na samą myśl o delikatnych, fioletowych kwiatuszkach w naszej głowie pojawia się obraz słonecznej Prowansji, a mięśnie zaczynają się rozluźniać. Bogaty wachlarz możliwości tego zioła zachęcił już nie jedną osobę do wysadzenia go w ogrodzie. Zobacz, co możesz zrobić, aby proces wzrostu przebiegł najlepiej jak to możliwe.

Zobacz wideo Wtuleni Glinka i Cieszyński nadają w środku nocy z lasu. "Tylko my..."

Lawenda wąskolistna - jak dbać? Kiedy przycinać lawendę? Zadbaj o te aspekty, aby krzewy mogły zdrowo rosnąć

Lawenda jest rośliną wieloletnią cenioną wśród ogrodników oraz osób pracujących w przemyśle kosmetycznym. Dzięki jej specyficznemu zapachowi - który dla większości osób jest przyjemny - jesteśmy w stanie pozbyć się z pomieszczenia moli, komarów oraz kleszczy. Ten sam aromat stoi także na straży rabatek, chroniąc plony przed szkodnikami. Decydując się na wysadzenie krzewu, musimy wybrać miejsce, do którego dociera duża ilość światła. Ważne jest, aby gleba była wyposażona w drenaż - kamienie lub karmazyt - w ten sposób unikniemy zastojów wody. Podlewanie nie powinno odbywać się częściej niż raz na tydzień, ponieważ purpurowe ziele nie przepada za wilgotnym podłożem. Pozytywny wpływ na rozrost będzie miało także przycinanie pędów lawendy. Ten zabieg powinno się wykonywać wiosną oraz w czasie przekwitania - wczesną jesienią. Jeśli chcemy wyhodować okazałe kwiaty, które będziemy mogli wykorzystać w celach ozdobnych, warto zastosować nawóz. Bazowe produkty do przygotowania domowej mieszanki z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.

Jak suszyć lawendę? Przygotuj wzmacniający eliksir w warunkach domowych

Chcąc cieszyć się pięknymi i zdrowymi kwiatami lawendy, wystarczy ziemię zmieszać z pokruszonymi skorupkami jajek. Umyte i wysuszone łupiny należy rozdrobnić w moździerzu, a następnie podsypać nimi miejsca, w których rosną krzewy i podlać je wodą. Skórki zawierają wiele cennych mikroelementów wspierających rośliny w ich prawidłowym wzroście i zapobiegają chorobom. Inną sprawdzoną metodą, która wymaga od nas nieco większego zaangażowania, jest odżywka na bazie drożdży. Do jej przygotowania będziemy potrzebowali:

  • 50 g świeżych drożdży
  • 5 litrów ciepłej wody

Podane składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie odstawić na dwie godziny. Po tym czasie powstały roztwór trzeba rozcieńczyć w proporcjach 1:10, a następnie można przejść do podlewania rośliny. Ważne jest, aby mieszanka była podawana bezpośrednio do gruntu - unikajmy polewania kwiatów. Wzmacniający nawóz można stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.