Zwykłą kąpiel można zamienić w prawdziwy rytuał. Co sprawi, że zwyczajna łazienka będzie przypominać bardziej pokój kąpielowy? Oprócz wygodnej wanny liczą się też dodatki. Bawełna, która codziennie ma kontakt z naszą skórą także zasługuje na uwagę. Pranie ręczników może wydawać się banalnie proste, ale każdy, kto chociaż raz po wysuszeniu składał twardą i szorstką bawełnę, może potrzebować kilku wskazówek. Jak zatem prać ręczniki? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki
Pranie ręczników - na co należy zwrócić uwagę?
Rodzaj tkaniny, kolor, skład - to wszystko ma znaczenie. W jakiej temperaturze prać ręczniki, jak suszyć i następnie poskładać ulubiony zestaw?
- Na początek zawsze warto pamiętać o podziale kolorystycznym. Białych ręczników nie można prać z kolorowymi, a już na pewno nie można mieszać jasnych i ciemnych barw.
- Ręczniki powinno się też prać osobno, bez ubrań w bębnie.
- Nowe ręczniki są miłe i przyjemne w dotyku za sprawą specjalnie przeznaczonych dla nich środków, które przekładają się na mniejsze wchłanianie wody. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i chłonne? Przy pierwszym praniu wystarczy dodać pół szklanki octu na etapie płukania.
W jakiej temperaturze prać ręczniki bawełniane?
Ręczniki najlepiej prać w temperaturze 40-60 stopni C., w zależności od ich koloru i rodzaju materiału:
- Ciemne ręczniki należy prać podobnie jak ciemne ubrania, w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni C. To rozwiązanie pozwala ochronić kolor, ale też skutecznie usunie bakterie.
- Kolorowe ręczniki mogą farbować, zwłaszcza przy pierwszych praniach. Ostry róż czy intensywna czerwień mogą wymagać uwagi na początku (uporczywe plamy można potraktować odplamiaczem do kolorowych ubrań. Aby je trochę rozjaśnić, należy zmniejszyć ilość odplamiacza do koloru o połowę i dodać pół szklanki octu do płukania). Kolorowe ręczniki pierzemy w 40 stopniach.
- Ręczniki białe można prać w wyższej temperaturze, czyli 60 stopniach C., aby skutecznie usunąć bakterie i zachować ich biel. Pranie w tej temperaturze pomaga w usuwaniu plam i zapobiega osadzaniu się resztek detergentów. W przypadku ręczników białych warto także dodać wybielacz (w odpowiednich ilościach i zgodnie z instrukcjami) lub proszek do prania, który utrzymuje biel.
W ilu stopniach prać ręczniki z mikrofibry?
Ręczniki z mikrofibry (czyli ręczniki szybkoschnące, które zabieramy na basen) lub wykonane z innych delikatnych materiałów pierzemy zgodnie ze wskazówkami producenta, ale zazwyczaj najlepiej jest prać je w temperaturze 30-40 stopni, aby zachować ich chłonność i zapobiec uszkodzeniu włókien.
Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i miłe w dotyku?
Kluczem do miękkich ręczników jest suszenie: ręczniki wyjęte z suszarki bębnowej są zdecydowanie miększe niż po suszeniu na powietrzu. Najlepiej też prać ręczniki bez płynu do płukania, który odbiera im chłonność.
Jak prać ręczniki i jak często powinno się to robić?
Ręczniki należy prać mniej więcej co cztery użycia, ale finalnie wszystko zależy od naszych własnych preferencji. Warto pamiętać o dokładnym rozkładaniu ręczników do suszenia. Stęchły zapach można usunąć przy pomocy płukania w occie.