Długo utrzymujący się okres wysokich temperatur daje się we znaki nie tylko nam, ale także naszym roślinom. Plony do prawidłowego wzrostu potrzebują dostępu do wystarczającej ilości wody. Nawadnianie znajdujących się w ogrodzie warzyw i owoców, a także rabatkowych kwiatów oraz krzewów wymaga większego poświęcenia latem. Wszystko z powodu szybkiego przebiegu procesu odparowywania wody. Zobacz, jak należy dbać o rośliny, kiedy nadejdą upały.
Każdy, kto uprawia rośliny w ogrodzie, powinien znać zasadę, która jest jedną z najistotniejszych wskazówek do osiągnięcia zamierzonego efektu w plonach. W przeciwieństwie do prawidłowego sposobu odżywiania się człowieka - częściej a mniej - kwiaty, warzywa i owoce będą bardziej usatysfakcjonowane, kiedy zostaną napojone rzadziej i obficie. Zbyt intensywne podlewanie znikomymi ilościami może doprowadzić do słabego ukorzenienia się roślin. Z kolei nadmiar wody wprowadza ryzyko gnicia i rozwoju chorób grzybiczych. Najlepszą porą do przeprowadzenia procesu nawadniania jest wczesny ranek, kiedy słońce nie zdąży wzbić się wysoko na nieboskłonie, a tym samym ekspresowo odparować wodę z gleby. Osoby, które nie lubią szybko wstawać, mogą zdecydować się na podlewanie wieczorne - w niektórych przypadkach może okazać się korzystniejsze, ponieważ woda dłużej zatrzymuje się w ziemi. Ważna jest także temperatura napoju podawanego kwiatom. Jeśli chodzi o warzywa i zioła hodowane w namiotach lub szklarniach, trzeba pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu zbiornika, który będzie odstany w temperaturze otoczenia. W ten sposób unikniemy szoku termicznego, który mógłby doprowadzić do żółknięcia lub gubienia liści. Doskonałym rozwiązaniem jest zbieranie deszczówki, idealnie nadającej się do podlewania. W przeciwieństwie do wody kranowej jest ona pozbawiona chloru i kamienia. Kolejnym ważnym aspektem jest technika nawadniania roślin.
Zasada dotycząca rzadkiego i obfitego podlewania jest niezwykle istotna, jednak należy pamiętać, że w głównej mierze dotyczy ona roślin wysadzonych do gruntu. Drzewa i krzewy z bogatym systemem korzeniowym doskonale poradzą sobie w warunkach umiarkowanej wilgoci, którą będziemy utrzymywali poprzez systematyczne zraszanie gleby co 2 dni. Inaczej będzie w przypadku okazów uprawianych w doniczkach. Wysadzone w pojemnikach rośliny wymagają codziennego podlewania. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością wody, która może skrzywdzić poszczególne gatunki. Każdy doświadczony ogrodnik potwierdzi, że bezpośrednie dostarczanie napoju do gleby jest sto razy bardziej efektowne, niż konewkowe zraszanie krzewów, przez które dodatkowo moczy się liście. Rośliny nie będą zadowolone z takiego obrotu sytuacji. Zamiast korzystać z deszczowej główki, która rozprasza wodę wykorzystujmy zakończenia kranikowe, które umożliwiają lepszy dostęp do ziemi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.