W niektórych domach zupa rybna to danie przyrządzane na wigilię Bożego Narodzenia. Inni zajadają się nią latem, gdy spędzają urlop nad morzem. Sprawdzamy, jak można samodzielnie przygotować zupę rybną.
Jak powinna być przyrządzana zupa rybna? Przepis na sycące danie można znaleźć niemal w każdej książce kucharskiej. Oto jedna z propozycji.
Składniki:
Sposób przyrządzenia:
Warzywa obrać i starannie umyć. Cebulę pokroić w drobną kostkę, pora w półksiężyce, a selera, pietruszkę i marchew zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Rozgrzać na patelni oliwę i połowę masła klarowanego, dodać cebulę i smażyć ją aż do zrumienienia, dodać pora i smażyć kolejne 3 minuty, następnie dodać starte warzywa i smażyć jeszcze 5 minut. Usmażone warzywa przełożyć do garnka, dodać bulion, zagotować. Pomidora obrać ze skórki, dodać do bulionu wraz z przecierem pomidorowym i przyprawami. Gotować około kwadransa. Filety rybne obrać ze skóry, pozbawić ewentualnych ości, pokroić i zalać mlekiem. Każdy kawałek ryby obtoczyć w mące. Smażyć na reszcie masła klarowanego, a następnie dodać do garnka z zupą i gotować jeszcze około dwóch minut. Podawać najlepiej z grzankami, udekorować siekaną natką pietruszki.
Zupa rybna z karpia może okazać się nie tylko świątecznym daniem. Na dodatek będzie bardzo sycąca z uwagi na zawartość ziemniaków. Aby smakowała wyjątkowo, warto użyć do jej przyrządzenia domowej ''jarzynki''. Przygotujemy ją z wysuszonych warzyw: tartej marchewki, pietruszki i korzenia selera oraz pokrojonych na cienkie plasterki: cebuli, pora i czosnku, a także suszonych ziół: natki pietruszki, liści selera i lubczyku. Wysuszone warzywa wystarczy zmiksować z kurkumą, czarnym pieprzem, solą i zielem angielskim, pod koniec dodając suszone zioła. Dzięki tej przyprawie każda zupa zyska niepowtarzalny smak i aromat. Oprócz naszej domowej ''jarzynki'' do przyrządzenia zupy rybnej potrzebujemy:
Odciąć głowę karpia, wyciąć z niego filety, oskórować, usunąć oczy i skrzela. Skóry z karpia, pozostały grzbiet, a także głowy karpia włożyć do garnka i zalać zimną wodą (około 2,5 litra), dodać sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Gotować pod przykryciem przez około 45 minut, następnie przecedzić wywar. Pozostałe na grzbiecie kawałki ryby oddzielić od ości. Cebulę pokroić, zeszklić na oleju i maśle, w tym czasie pokroić w kostkę warzywa, następnie dodać do cebuli i smażyć kilka minut. Podsmażone warzywa dodać do garnka z wywarem, doprawić ''jarzynką'', solą, pieprzem i gałką muszkatołową, gotować 10 minut. W tym czasie filety z karpia pokroić w kostkę, następnie dodać do wywaru i gotować kolejny kwadrans. Dodać gotowane mięso z karpia (zdjęte z grzbietu) oraz śmietanę i wymieszać. Gotową zupę serwować posypaną siekaną natką pietruszki.
Można też spróbować przygotować zupę rybną z przepisu babci. Przepis jest dość prosty. Potrzebujemy:
Włoszczyznę i rybę zalać 3 litrami wody, dodać przyprawy, ugotować wywar. Po przecedzeniu obrać mięso z ryby i odłożyć. Odlać nieco wywaru, przestudzić, dodać śmietanę i mąkę, wymieszać, następnie dodać do reszty wywaru i zagotować. Mięso z ryby zmielić, dodać namoczoną i odciśniętą z wody bułkę, surowe jajko, sól i pieprz. Z tak przygotowanej masy uformować kuleczki, obtoczyć w mące i wrzucać do osolonej, gotującej się wody. Pulpeciki rybne gotować około 5 minut. Zupę serwować z pulpecikami, można do niej dodać również drobno pokrojoną włoszczyznę odcedzoną z wywaru.
Prawdziwa zupa rybna to danie postne i przygotowywana jest z rybich głów i ogonów.
Składniki:
Pietruszkę i marchewki obrać i umyć, wraz z porem pokroić na części. Cebulę obrać, przekroić na pół i przypiec na suchej patelni. Wszystko włożyć do garnka, zalać dwoma litrami wody, dodać liście laurowe i ziele angielskie, gotować około pół godziny pod przykryciem. W tym czasie głowy (bez skrzeli i oczu) i ogony karpi umyć, a następnie dodać do wywaru i gotować kolejne 40 minut. Po tym czasie odcedzić składniki zupy. Marchewkę pokroić drobniej i wrzucić do wywaru, podobnie postąpić z białym mięsem zdjętym z ryby. Doprawić solą i pieprzem. Do garnuszka wbić jajka, wlać mleko i wsypać mąkę, dodać szczyptę soli, wymieszać na gładkie ciasto. Wlać je powoli do lekko gotującej się zupy i po chwili wyłączyć. Umytą natkę pietruszki posiekać i udekorować nią zupę.
Zobacz też: Dolmades: greckie gołąbki, które z łatwością można przyrządzić w domu