Napar z pokrzywy to letni skarb dla zdrowia i urody. Na czym polega jego popularność?

Napar z pokrzywy pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, wspiera pracę układu moczowego i zmniejsza stany zapalne. Poprawia też kondycję włosów i cery oraz wspiera proces regeneracji całego organizmu. Jak zrobić napar z pokrzywy? Przepis oraz zasady stosowania znajdziesz poniżej.

Wiedza na temat niezwykłej mocy naparu z pokrzywy pochodzi z Chin. Na terenie Państwa Środka po raz pierwszy zaczęto stosować ten naturalny napój w celach zdrowotnych. Sprawdź z nami, dlaczego warto pić zieloną herbatę z suszonych pokrzywowych liści i jak wykorzystać napar z pokrzywy. Właściwości tego naturalnego kosmetyku sprawiają, że zasługuje on na szczególne wyróżnienie.

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja krok po kroku?

Napar z pokrzywy, na co i jak działa?

W gąszczu internetowych porad, gdzie codziennie jesteśmy zalewani kolejnymi rekomendacjami dotyczącymi zdrowia, może pojawić się pytanie o zasadność kolejnego rytuału. Ale napar z pokrzyw, znany ze swych cennych właściwości od lat, naprawdę warto stosować. Dlaczego? Na co pomaga? Wyjaśniamy poniżej.

Napar z pokrzywy właściwości prozdrowotne

Oto wszystko, co warto wiedzieć o właściwościach naparu z pokrzywy:

  • Pokrzywa jest źródłem witaminy C, która wspiera odporność organizmu. W składzie naparu obecne są też witaminy z grupy B, odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu nerwowego, a także witamina K - niezbędna do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi.
  • Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Napar z liści tej rośliny warto zatem pić w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.
  • Okłady z naparu pokrzywy działają przeciwzapalnie i odkażająco. To skuteczne rozwiązanie w leczeniu schorzeń skóry: trądziku, stanów zapalnych pochwy, stanów zapalnych mięśni, ropni, czyraków oraz krostek.
  • Pokrzywa wspiera proces trawienia. Szklanka naparu z pokrzywy do obiadu sprawi, że będziemy syci, ale bez uczucia przepełnienia.
  • Z uwagi na dużą ilość żelaza ten naturalny napój warto pić przy nieregularnych miesiączkach oraz stwierdzonej anemii.

Są jednak przeciwwskazania. Napar z pokrzyw nie powinien być stosowany m.in. przez osoby uczulone na rośliny pokrzywowate oraz te przyjmujące diuretyki, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe i leki na cukrzycę. Pamiętajmy, że wprowadzenie ziół do diety powinno być konsultowane z lekarzem.

Napar z pokrzywy na lśniące włosy i zdrową cerę

Wyciąg z pokrzywy jest ważnym składnikiem wielu kosmetyków. Płukankę do włosów w formie naparu można przygotować samodzielnie - to taki superfood dla włosów, ma wyjątkowo krótki skład. Pokrzywa jako naturalny tonik pomoże pozbyć się również problemów z cerą. Osoby, które mają problem z trądzikiem, mogą przemywać cerę płatkami nasączonymi w zielonym naparze. Działanie antybakteryjne hamuje rozwój problemów skórnych.

Jak zrobić napar z pokrzywy krok po kroku?

Do zrobienia naparu potrzebna będzie łyżka suszonej pokrzywy. Taką ilość rozdrabniamy w szklance z wrzątkiem. Na koniec przykrywamy szklankę od góry spodkiem lub dodatkową filiżanką i pozostawiamy na 10 minut - ten czas jest kluczowy dla procesu parzenia. Tak przygotowany napar należy pić dwa-trzy razy w tygodniu, najlepiej między posiłkami.

Raz w tygodniu warto płukać naparem włosy, co sprawi, że skóra głowy będzie się rzadziej przetłuszczać. Dodatkowo wzmocnimy w ten sposób pasma i przyczynimy się do wzrostu nowych włosów. Pokrzywa na włosach pomoże też pozbyć się łupieżu i nada im piękny połysk. Przed planowanym myciem włosów należy przygotować większą ilość naparu i po ostudzeniu spłukać nim umyte wcześniej kosmyki, a następnie jak zwykle owinąć włosy w ręcznik i wysuszyć.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.