Jak zrobić dżem z dyni? Wszystko, co najlepsze w jesieni w jednym słoiku

Jak zrobić aromatyczny dżem z dyni? Wypróbuj ten przepis. Ale uwaga! Jest ryzyko, że na zimę nic nie zostanie.

Dynia to bezapelacyjnie królowa jesieni. Możemy z niej wykonać piękne sezonowe dekoracje, ale swój prawdziwy potencjał pokazuje w kuchni. Przepisy z wykorzystaniem dyni jest mnóstwo, jednak jednym z najpyszniejszych przetworów, jakie możemy wykonać z tego warzywa, jest aromatyczny dżem. Koniecznie wypróbuj ten przepis. To smak jesieni zamknięty w słoiku.

Zobacz wideo Pokochasz dynię w tej odsłonie. Klasyczne kopytka płaczą z zazdrości

Dżem z dyni - najlepszy przepis

Czego potrzebujemy, żeby wykonać aromatyczny domowy dżem z dyni? Ten z dodatkiem pomarańczy znika od razu. Najlepiej od razu zrobić dwie porcje.

Składniki:

  • 1 kg dyni,
  • 3 pomarańcze (lub szklanka niepasteryzowanego soku pomarańczowego)
  • 4 centymetry świeżego imbiru,
  • 3 goździki
  • łyżka cynamonu,
  • pół łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1 opakowanie proszku żelującego do przetworów

Jak zrobić najlepszy dżem z dyni i pomarańczy?

1. Zaczynamy od umycia dyni i obrania jej ze skóry. Warto uzbroić się w porządny nóż do obierania lub obieraczkę. Jeśli nie chcemy męczyć się z twardą skórą, najlepiej wybrać dynię odmiany hokkaido.

2. Obraną dynię pozbawiamy miąższu (najlepiej zrobić to metalową łyżką). Następnie dynię kroimy w dużą kostkę i wrzucamy do garnka.

3. Obieramy i siekamy imbir, dorzucamy go do dyni. Wszystko zalewamy niewielką ilością wody, tak, żeby zakrywała składniki. Gotujemy, aż dynia zmięknie.

4. Do garnka dorzucamy cynamon, kardamon, goździki, cukier i substancję żelującą.

5. Z pomarańczy wyciskamy sok i dodajemy go do gotującego się dżemu.

6. Gotowy dżem blendujemy na gładką, aksamitną masę. Na tym etapie warto go spróbować i w razie potrzeby doprawić do smaku.

7. Gorący dżem przekładamy do czystych, wyparzonych słoików. Dokładnie zakręcamy i odstawiamy do góry dnem.

Tak przygotowany dżem możemy przechowywać w spiżarni lub w kuchennej szafce. Będzie idealnym dodatkiem do kanapek, ale możemy też wykorzystać go do jesiennych naleśników lub gofrów. Dżem dyniowy będzie także doskonałą bazą do nadzienia jesiennej tarty. Goście z pewnością będą prosić o dokładkę.

Dlaczego warto przygotować dżem z dyni?

Aromatyczny dżem dyniowy to nie tylko sposób na zachowanie na dłużej ulubionego jesiennego smaku. Dynia to warzywo bogate w wiele składników, których nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie. Zawiera witaminy i antyoksydanty, które wspomogą naszą odporność w okresie jesienno-zimowym. Jedzenie dyni dzięki zawartym w niej alfa- i betakarotenach może spowalniać procesy starzenia się organizmu. Dlatego dynię warto włączyć do naszego domowego menu, nie tylko ze względu na jej wyjątkowy smak.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.