W ten sposób uszkodzisz trawnik. Wielu Polaków popełnia ten błąd jesienią

Kolorowe liście, które pomału zaczynają zalewać korony drzew, są nie tylko piękną ozdobą, ale również przypomnieniem o konieczności podjęcia się prac ogrodowych, zanim mróz opanuje kraj na dobre. Zobacz, jakie działania warto wykonać, jeśli zależy ci na utrzymaniu murawy w odpowiedniej kondycji na przyszły rok.

Trawnik w wielu przypadkach jest niejako wizytówką gospodarza danej posesji. Równo przystrzyżoną, zieloną murawę można porównać do bazy wyłożonej na płótnie, dla której poszczególnymi elementami rysunku są rośliny i kwiaty. Jeśli zależy ci na spójnym, zachwycającym obrazie, musi pamiętać, że w najbliższym czasie źdźbła będą poddane sporemu wyzwaniu, jakim są niskie temperatury. Zobacz, jak przygotować glebę przed zimą, aby wiosną można było ponownie cieszyć oczy pięknym trawnikiem.

Zobacz wideo Rekordowo niski poziom wody w Wiśle. Hydrolog IMGW ostrzega

Ile centymetrów powinna mieć trawa na zimę? Unikajmy nadgorliwości

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jesienią mnóstwo roślin wymaga specjalnego przygotowania do zimowych, niskich temperatur. Podejmując się prac ogrodowych, nie można zapominać o trawniku. W końcu to dzięki zielonej, pięknej murawie nasza działka stanowi bajeczną krainę, gdzie możemy odetchnąć. Jednym z podstawowych zabiegów, które regularnie należy wykonywać od wiosny, aż do jesieni jest koszenie. Małymi krokami zbliżamy się do momentu, kiedy po raz ostatni wyciągniemy sprzęt i przystrzyżemy murawę. Warto jednak mieć na uwadze długość ostrzy, których użyjemy do zamykającego sezon zabiegu. Źdźbła nie powinny być krótsze niż 4 cm. Decydując się na mocniejsze cięcie, narażamy trawnik na rozwój chorób grzybiczych i osłabienie. Kolejnym ważnym aspektem jest termin. Specjaliści zalecają, aby ostatnie koszenie przeprowadzić najpóźniej końcem października - początkiem listopada. Jest to jednak w dużym stopniu podyktowane warunkami atmosferycznymi. Chcąc cieszyć się piękną, zieloną murawą na wiosnę nie wystarczy jednak skrócenie trawy w odpowiednim terminie. Należy wykonać jeszcze kilka niezbędnych prac. Oto one.

Nawóz jesienny do trawy. Skład mieszanki ma znaczenie

Jesienne nawożenie to proces, z którym nie warto czekać do ostatniej chwili. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych do gleby we właściwym czasie jest bardzo istotne. Najbezpieczniejszym terminem do wykonania tego zabiegu jest druga połowa września, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. W ten sposób możemy mieć pewność, że potas i fosfor, których trawa w tym okresie potrzebuje najbardziej, bez żadnego problemu przedostaną się do systemu korzennego źdźbeł. W momencie, kiedy nadejdą mrozy, można rozważyć wysypanie obornika. Dzięki tej metodzie w okresie wiosennym darń zostanie odpowiednio odżywiona, a ziemia pokryje się zielonym dywanem. W procesie przygotowywania trawnika do zimy istotne jest również przeprowadzenie aeracji, oraz regularne grabienie liści.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: