Ogrodnicy biją na alarm. Wiele osób nieświadomie popełnia błąd. Później kwiaty są do wyrzucenia

Jaką wodą podlewać rośliny? Wielu z nas używa do tego zwykłej wody z kranu. Wbrew pozorom, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mało kto wie, że zawiera ona substancje, które bardzo szkodzą kwiatom. Przy okazji w trakcie podlewania popełniamy też wiele innych błędów.

Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja roślin doniczkowych nie jest trudna. Czasami jednak, mimo regularnego podlewania i nawożenia, kwiaty marnieją. Przyczyny mogą być różne, od złej temperatury w domu, przez niedobór składników odżywczych, aż po ataki chorób i szkodników. Jeśli jednak wykluczymy te powody, to może się okazać, że głównym problemem jest woda, której używamy do podlewania. Wbrew pozorom nie wystarczy sama kranówka. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Czy rośliny można podlewać wodą z kranu? Lepiej uważaj

Wielu z nas używa do podlewania roślin wody prosty z kranu. To najszybszy sposób, ponieważ zajmuje najmniej czasu. Mogłoby się wydawać, że skoro używamy kranówki do kąpieli czy mycia naczyń, to kwiatom też nie zaszkodzi. Niestety, nic bardziej mylnego. Woda z kranu jest twarda, co oznacza, że zwiera duże ilości soli mineralnych, takich jak wapń i magnez. Choć dla roślin są to cenne składniki odżywcze, to jednak ich nadmiar może im bardzo zaszkodzić. Niekorzystnie wpływa także chlor, który również znajduje się w takiej wodzie. Kolejnym problemem jest temperatura. Wiele osób podlewa kwiaty zimną wodą, która może wywoływać u korzeni szok termiczny, tym samym uszkadzając je. Jak zatem powinniśmy nawadniać rośliny? Nie trzeba od razu kupować wody mineralnej. Wystarczy, że nalejemy do miski wodę z kranu i odstawimy ją w ciemne miejsce na 24 godziny. W tym czasie nabierze temperatury pokojowej, a chlor i inne substancje znikną. Taką wodę można przelać do konewki i podlać nią kwiaty.

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? Unikaj tych błędów

W trakcie podlewania możemy nieświadomie popełniać kilka innych błędów. Na co powinniśmy uważać?

  • Zwróć uwagę na ilość wody. Za mało płynów może wysuszać rośliny, natomiast ich nadmiar doprowadzi do przelania, a co za tym idzie, gnicia korzeni. W ten sposób można narazić kwiaty na choroby grzybowe.
  • Zanim podlejesz roślinę, sprawdź, czy rzeczywiście potrzebuje ona wody. Wiele gatunków doniczkowych dobrze znosi chwilowe przesuszenie, dlatego powinniśmy je nawadniać dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Najlepiej przed każdym podlewaniem zanurzyć palec w ziemi. Jeśli głębokie warstwy podłoże są suche, to można dolać wody.
  • Pamiętaj, aby lać wodę bezpośrednio do ziemi lub na podstawkę pod doniczką, a nie na liście. Mokre części zielone szybciej chorują lub padają ofiarą szkodników.
  • Zadbaj o warstwę drenażu. Przed przesadzeniem rośliny do doniczki, wsyp na jej dno keramzyt lub drobne kamienie. Dzięki temu woda nie będzie zalegać w glebie. Pamiętaj też, że doniczka powinna mieć otwory na dnie, aby odprowadzać przez nie nadmiar wilgoci.
  • Nie podlewaj roślin o najgorętszej porze dnia, gdy słońce intensywnie świecie. Najlepiej robić to rano lub wieczorem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: