Agrest to jeden z najczęściej uprawianych krzewów owocowych w ogrodach. Jego popularność jest podyktowana niezwykle łatwą hodowlą tego gatunku porzeczki. Niemniej jednak, chcąc cieszyć się jego smakowitymi plonami, warto już teraz zastosować nawóz, dzięki któremu gałęzie będą uginały się od zielonych lub czerwono-różowych kuleczek. Zobacz, jaką mieszankę użyć, aby spiżarnia jesienią mogła wypełnić się pysznymi konfiturami z agrestu.
Zanim przejdziemy do tego, czym warto nawozić agrest, najpierw wspomnimy o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji krzewu. Jednym z najważniejszych zadań jest wysadzenie rośliny w odpowiednim terminie tzn. na przełomie października i listopada. Przez całą zimę, aż do wiosny będzie mieć czas na ukorzenienie się. Kiedy pod koniec marca podsypiemy ją odżywką, obfite zbiory mamy niemalże jak w banku.
Zobacz też: "Tramwajarze" gromadzą się skupiskami w ogrodach. Ogrodnicy często popełniają wtedy błąd
Przed wykopaniem dołka trzeba jednak upewnić się, że miejsce, w którym chcemy uprawiać agrest, jest osłonięte od wiatru i zacienione. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogłoby doprowadzić krzew do przesuszenia liści i osłabienia kondycji całego organizmu. Dodatkowo ważnym aspektem jest poziom kwasowości ziemi, która powinna być wilgotna, przepuszczalna i charakteryzować się pH na poziomie 6,5. Zapewniając roślinie każdy z tych warunków, jesteśmy znacznie bliżej bogatych zbiorów.
Pod koniec zimy, zanim sięgniemy po nawóz, kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym trzeba pamiętać hodując agrest, jest przycinanie gałęzi. Pobudzające do kwitnienia cięcie należy przeprowadzić pod koniec lutego (ewentualnie na początku marca). Młode gałęzie skraca się o 1/2, starsze ucinamy przy podstawie. Kiedy roślina zdąży zaleczyć rany i będzie gotowa do wypuszczania pędów, można zasilić ją odżywką. W tym celu warto użyć mączki bazaltowej, która jest bogata w magnez, wapń, żelazo, glin, sód, potas, fosfor oraz wiele innych wartościowych składników mających zbawienny wpływ na owocowanie agrestu. Jak jej użyć? Wystarczy wysypać produkt pod krzakiem i przy pomocy grabi wymieszać go z ziemią. Później wystarczy systematycznie podlewać porzeczkę i czekać na efekty. Pierwsze kuleczki zazwyczaj pojawiają się w połowie lipca.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.