Dzień Psa - kiedy wypada i co warto wiedzieć na temat święta czworonogów?

Dzień Psa jest świętem wszystkich czworonogów bez względu na wiek, wielkość czy rasę. Obchody tego święta są coraz bardziej popularne - w końcu chodzi o zwierzęta mające miano najlepszych przyjaciół ludzi.

Kiedy jest Dzień Psa?

Kiedy jest Dzień Psa i jaka jest jego geneza? Święto to obchodzimy 26 sierpnia. Jego ustanowienie jest w dużej mierze zasługą amerykańskiej aktywistki na rzecz praw zwierząt Colleen Paige. Data nie jest przypadkowa: właśnie 26 sierpnia rodzina działaczki adoptowała swojego pierwszego psa. 

Podwodny świat ośmiornic wciąż jest pełen tajemnic... Najmądrzejsze rasy psów zna każdy, a jakie są najinteligentniejsze zwierzęta na świecie?

Rasy psów i ich święto

26 sierpnia jest dniem, w którym swoje święto mają wszystkie rasy psów. Tych zaś jest bardzo wiele. Oprócz wielu mieszańców, nierzadko posiadających wyjątkową urodę i ciekawe usposobienie, wymienia się kilkaset ras psów. W naszym kraju o ich uznaniu decyduje Związek Kynologiczny w Polsce. Jest on członkiem FCI, czyli Fédération Cynologique Internationale. Mowa tu o ponad 400 rasach czworonogów. Każda z nich posiada wzorzec opisujący cechy, jakimi powinien się odznaczać osobnik danej rasy. Poszczególne typy czworonogów mogą się przy tym od siebie bardzo różnić. Wśród popularnych ras są zarówno psy miniaturowe, jak i olbrzymie

Istnieją także rasy psów, które nie zostały uznane przez FCI. Chodzi choćby o buldoga amerykańskiego, moskiewskiego stróżującego, amerykańskiego terriera bezwłosego czy polskiego spaniela myśliwskiego. 

Imiona dla psów: mniej lub bardziej popularne

Jakie są dobre imiona dla psów? Właściciele czworonogów nierzadko lubią być bardzo kreatywni w zakresie nazywania swoich pupili. Zdarza się więc, że imiona czworonogów zaczerpnięte zostały od filmowych czy literackich bohaterów lub w inny sposób związane są np. z popkulturą. 

Najczęściej zaleca się jednak, aby imiona psów były:

 • krótkie i dzięki temu łatwe do zapamiętania przez czworonoga;
 • dźwięczne, co pozwoli wychwycić je zwierzakowi wśród innych usłyszanych słów;
 • różniące się wydźwiękiem od nazw komend;
 • oryginalne. 

Bardzo często nadajemy swoim pupilom imiona pod wpływem cech ich wyglądu lub charakteru. To chyba dlatego tak wielu z nas ma w domu Puszka, Lolę, Ciapka czy Urwisa. 

Przykłady ciekawych i popularnych imion dla psów? Oto kilka spośród nich: Karmel, Ares, Brutus, Beethoven, Kierownik, Klusek, Kruszyna, Bruno, Donald, Maks, Kuba, Hugo, Misiek, Balbina, Timon, Pumba, Simba, Scooby, Maniek, Yogi, Pluto, Bubu, Reksio, Krecik, Miki, Pimpek, Riki, Fafik, Burek, Riko, Myszka, Mucha i wiele innych.

Lata psa. Jak je liczyć?

Okazją do świętowania powinien być każdy wspólnie spędzony rok. Jak liczyć lata psa? Poszczególne rasy różnią się od siebie długością życia. Średnio jest to 10 do 15 lat. Co do zasady kluczowe jest jednak rozróżnienie na rasy małe, średnie i duże. Jak konkretnie powinno się przeliczać wiek pupila na lata ludzkie?

Warto zacząć od pierwszych dwóch lat życia zwierzęcia. Co do zasady:

 • liczący 2 miesiące szczeniak ma mniej więcej 2 lata ludzkie;
 • 4 miesiące u psa to 6 lat u człowieka;
 • 10 miesięcy to 14 lat;
 • po 2 latach zwierzak ma 24 lata ludzkie.

Następnie przelicznik zmienia się:

 • w przypadku ras małych każdy kolejny rok to 5 lat ludzkich;
 • przy rasach średnich należy uznać kolejny rok za 6 lat ludzkich;
 • w sytuacji ras dużych i olbrzymich każde kolejne 12 miesięcy będzie mieć równowartość 7 lat ludzkich.

Najdroższy gołąb świata. Zdjęcie ilustracyjne Najdroższy gołąb świata - kosztuje tyle samo, co willa z basenem na przedmieściach

Dzień Zwierzaka, czyli kolejne święto warte uwzględnienia

Dzień Psa nie jest jedynym świętem, które warto uwzględnić w swoim kalendarzu. W końcu naszymi życiowymi towarzyszami są nie tylko psy, ale też koty i inne zwierzęta. Kiedy obchodzi się Dzień Zwierzaka? Najważniejszą datą będzie tu z pewnością 4 października, czyli Światowy Dzień Zwierząt. Jest to także dzień wspomnienia św. Franciszka, czyli patrona ekologów, ekologii i zwierząt.

Zobacz też: Największy gryzoń świata waży więcej niż owczarek niemiecki i jest świetnym pływakiem

Więcej o: