Kiedy jest Dzień Psa i jaka jest jego geneza? Święto to obchodzimy 26 sierpnia. Jego ustanowienie jest w dużej mierze zasługą amerykańskiej aktywistki na rzecz praw zwierząt Colleen Paige. Data nie jest przypadkowa: właśnie 26 sierpnia rodzina działaczki adoptowała swojego pierwszego psa.
26 sierpnia jest dniem, w którym swoje święto mają wszystkie rasy psów. Tych zaś jest bardzo wiele. Oprócz wielu mieszańców, nierzadko posiadających wyjątkową urodę i ciekawe usposobienie, wymienia się kilkaset ras psów. W naszym kraju o ich uznaniu decyduje Związek Kynologiczny w Polsce. Jest on członkiem FCI, czyli Fédération Cynologique Internationale. Mowa tu o ponad 400 rasach czworonogów. Każda z nich posiada wzorzec opisujący cechy, jakimi powinien się odznaczać osobnik danej rasy. Poszczególne typy czworonogów mogą się przy tym od siebie bardzo różnić. Wśród popularnych ras są zarówno psy miniaturowe, jak i olbrzymie
Istnieją także rasy psów, które nie zostały uznane przez FCI. Chodzi choćby o buldoga amerykańskiego, moskiewskiego stróżującego, amerykańskiego terriera bezwłosego czy polskiego spaniela myśliwskiego.
Jakie są dobre imiona dla psów? Właściciele czworonogów nierzadko lubią być bardzo kreatywni w zakresie nazywania swoich pupili. Zdarza się więc, że imiona czworonogów zaczerpnięte zostały od filmowych czy literackich bohaterów lub w inny sposób związane są np. z popkulturą.
Najczęściej zaleca się jednak, aby imiona psów były:
Bardzo często nadajemy swoim pupilom imiona pod wpływem cech ich wyglądu lub charakteru. To chyba dlatego tak wielu z nas ma w domu Puszka, Lolę, Ciapka czy Urwisa.
Przykłady ciekawych i popularnych imion dla psów? Oto kilka spośród nich: Karmel, Ares, Brutus, Beethoven, Kierownik, Klusek, Kruszyna, Bruno, Donald, Maks, Kuba, Hugo, Misiek, Balbina, Timon, Pumba, Simba, Scooby, Maniek, Yogi, Pluto, Bubu, Reksio, Krecik, Miki, Pimpek, Riki, Fafik, Burek, Riko, Myszka, Mucha i wiele innych.
Okazją do świętowania powinien być każdy wspólnie spędzony rok. Jak liczyć lata psa? Poszczególne rasy różnią się od siebie długością życia. Średnio jest to 10 do 15 lat. Co do zasady kluczowe jest jednak rozróżnienie na rasy małe, średnie i duże. Jak konkretnie powinno się przeliczać wiek pupila na lata ludzkie?
Warto zacząć od pierwszych dwóch lat życia zwierzęcia. Co do zasady:
Następnie przelicznik zmienia się:
Dzień Psa nie jest jedynym świętem, które warto uwzględnić w swoim kalendarzu. W końcu naszymi życiowymi towarzyszami są nie tylko psy, ale też koty i inne zwierzęta. Kiedy obchodzi się Dzień Zwierzaka? Najważniejszą datą będzie tu z pewnością 4 października, czyli Światowy Dzień Zwierząt. Jest to także dzień wspomnienia św. Franciszka, czyli patrona ekologów, ekologii i zwierząt.
Zobacz też: Największy gryzoń świata waży więcej niż owczarek niemiecki i jest świetnym pływakiem