Rasy psów małych. Nie wszystkie nadają się do małego mieszkania w bloku

Rasy psów małych uchodzą za idealne do nawet niewielkiego domu i sprawdzające się tam, gdzie mieszkają dzieci. Warto jednak poznać lepiej ich specyfikę po to, by nie popełnić błędu.

Małe rasy psów - podstawowe kwestie

Co trzeba wiedzieć o małych rasach psów? Niewielkie pieski mogą być typowymi kanapowcami, ale bywają też rozpierane przez dużą ilość energii. Jednocześnie ich urok budzi zachwyt. Chociaż sprawiają wrażenie jakby całe życie były szczeniaczkami, to są to poważne zwierzęta, których potrzeb nie wolno lekceważyć. Przede wszystkim każdy pies wymaga odpowiedniej ilości uwagi, dawki ruchu i karmy dobranej na miarę własnych potrzeb.

Małe psy i mity ich dotyczące

Mały psy nie stanowią jednolitej grupy. Chociaż wydają nam się idealnymi zwierzętami na kanapę, to jednak ich potrzeby np. w zakresie koniecznej ilości ruchu bywają rozmaite. Warto więc przede wszystkim skupić się na tym, do czego i w jaki sposób zostały wyhodowane. 

Trzeba przy tym pamiętać o tym, że decydując się na posiadanie małych psów, podejmuje się życia z nimi przez szereg lat. Niektóre z nich żyją przy dobrej diecie i opiece weterynaryjnej nawet do 18 lat. Zdarzają się i takie, które mają powyżej 20 lat. 

Zobacz wideo Dlaczego psy poruszają łapkami przez sen? Na to i na inne pytania odpowiada Bronek [Pracownia Bronka]

Małe rasy psów - lista

Jak prezentuje się lista małych ras psów? Z całą pewnością powinny się na niej znaleźć:

  • pudle - psy o niezwykle reprezentacyjnej sierści, żywiołowe i skore do zabawy;
  • maltańczyki - również żywiołowe, pięknie wyglądające i świetnie spisujące jako psy do towarzystwa;
  • shih tzu - psy, które doskonale wyglądają, są inteligentne i pasują do niewielkiego mieszkania (są tzw. "kanapowcami");
  • chihuahua - inteligentne i ozdobne psy o bardzo małych rozmiarach;
  • jack russell terrier - psy bardzo żywiołowe i potrzebujące dużej dawki ruchu - posiadają instynkt łowiecki;
  • yorkshire terrier - wesołe, ale także zadziorne i odważne miniaturowe psy;
  • jamniki - niewielkie psy myśliwskie, bardzo uparte, ale też przyjacielskie i podatne na pieszczoty;
  • buldogi francuskie - zwierzęta o oryginalnym wyglądzie, wysokiej inteligencji i przyjaznym usposobieniu;
  • mopsy - niewielkie, radosne i przyjacielskie psy, które są bardzo energiczne i łatwo uczą nowych rzeczy;
  • szpice miniaturowe (pomeranian) - psy towarzyskie, które nie są zbyt agresywne i doskonale czują w towarzystwie człowieka. 

Małe rasy psów. Zdjęcie ilustracyjneMałe rasy psów. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Małe psy - rasy do mieszkania

Jakie są najlepsze małe rasy psów do mieszkania? Niewielkie zwierzęta kryją w sobie ogromną różnorodność charakterów i dlatego nie wszystkie sprawdzą się w bloku. W takich sytuacjach często polecane są choćby shih tzu, które wywodzą się z Chin lub Tybetu i są z nami od kilkuset lat. Dobrym pomysłem będzie też zaproszenie do swojej rodziny pomeraniana, buldoga francuskiego, mopsa lub maltańczyka.

Małe rasy psów dla dzieci

Jakie powinny być małe rasy psów dla dzieci? Chodzi o zwierzęta wyważone, dość spokojne i o niewielkim poziomie agresji. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, że pozostawianie dziecka sam na sam z psem nie jest dobrym pomysłem zarówno z perspektywy pociechy, jak i samego zwierzęcia. Sprawdzić mogą się tu choćby psy, które nie były hodowane z myślą o celach łowieckich. Często poleca się więc choćby właśnie maltańczyki, buldogi francuskie, mopsy czy psy bichon frise. 

Zobacz też: Jak schłodzić psa? Dowiedz się, jak pomóc przetrwać psu upalne dni

Więcej o:
Copyright © Agora SA