Polskie rasy psów. Z których powinniśmy być szczególnie dumni?

Polskie rasy psów nie zawsze są dość dobrze znane. Szkoda, ponieważ zdecydowanie mamy się czym pochwalić. Można tu przy tym znaleźć bardzo zróżnicowane typy tych wspaniałych zwierząt.

Polskie rasy psów. Skąd się wzięły?

Skąd wzięły się polskie rasy psów? Chodzi tutaj o te, które powstały na ziemiach polskich lub za sprawą polskich hodowców. Warto przy tym zaznaczyć, że chodzi głównie o takie, które zostały wyhodowane w celach użytkowych. Można tu więc wyróżnić psy o zdolnościach pasterskich, myśliwskich czy stróżujących. 

Jakie są rasy psów z Polski? Nie wszystkie są uznawane

Jakie są rasy psów z Polski? Występuje tutaj pewna kontrowersja: istnieje bowiem pięć ras uznanych przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną. Oprócz nich niekiedy dodaje się także polskiego spaniela myśliwskiego. Psy tej rasy od kilku lat mogą też brać udział w wystawach.

Pomeranian. Zdjęcie ilustracyjnePomeranian. Zdjęcie ilustracyjne istock / PopoudinaSvetlana

Dodatkowo czasami Polska jest uznawana za kraj pochodzenia szpica miniaturowego (pomeranian), który powstał jednak jako rasa wtedy, gdy naszego kraju nie było na mapach. 

Zobacz wideo Dlaczego psy poruszają łapkami przez sen? Na to i na inne pytania odpowiada Bronek [Pracownia Bronka]

Polskie rasy psów - lista

Jakie są oficjalnie uznawane przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną polskie rasy psów? Lista zawiera pięć pozycji. Chodzi o:

  • owczarka podhalańskiego - są to duże psy pastersko-stróżujące kojarzone przede wszystkim z Tatrami i Beskidami. Charakterystyczne w ich przypadku jest to, że informacje o nich można znaleźć już w źródłach sprzed kilku wieków, ale kontrolowana hodowla trwa zaledwie nieco ponad sto lat. Dawniej zwierzęta te były wykorzystywane do pilnowania domostw i stad lub odnajdywania zaginionych owiec. Obecnie mogą być prawdziwą dumą dla hodowców. Wyróżniają je duża wysokość i znaczna masa u samców sięgające 70 cm i 50 kg. Z charakteru są to psy opanowane, zdolne jednak do obrony swojego terytorium. Ich odwaga łączy się z inteligencją i przyjaznym nastawieniem do znanych ludzi.
  • charta polskiego - psy myśliwskie, których historia być może sięga nawet średniowiecza. Wykorzystywane do polowań, bardzo chętnie hodowane były przez polską szlachtę. Rasa ta niemal zanikła po II wojnie światowej. Od lat 70. XX w. prowadzone są działania mające na celu przywrócenie ich świetności. Te wytrzymałe i silne psy o wysmukłym ciele osiągają niekiedy 80 cm wysokości i wagę do nawet 45 kg.
  • gończego polskiego - kolejna rasa psów myśliwskich w zestawieniu, charakterystyczna zwłaszcza dla Mazowsza i niektórych terenów górskich. Wysokość tych zwierząt sięga 55 cm, waga zaś 26 kg. Zdolności myśliwskie osiągają dzięki lekkiej i sprężystej budowie.
  • ogara polskiego - chodzi o rasę przeznaczoną do tropienia zwierzyny i pogoni za nią. Ciekawe jest to, że wzmianki o niej można znaleźć już u Mikołaja Reja. Dorosłe osobniki miewają do 65 cm wysokości i ponad 30 kg wagi.
  • polskiego owczarka nizinnego - pochodząca z XVI w. rasa psów, które zdolności do stróżowania łączą z oryginalnym wyglądem i predyspozycjami charakterystycznymi dla zwierząt do towarzystwa. To mądre psy, które świetnie spisują się podczas treningu i łatwo uczą nowych komend. Ich wysokość sięga 50 cm, waga zaś 25 kg.

Najładniejsze polskie rasy psów?

Jakie są najładniejsze polskie rasy psów? Oczywiście wybór pozostaje tu zawsze kwestią gustu i upodobań.

Polski owczarek nizinny. Zdjęcie ilustracyjnePolski owczarek nizinny. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Franek Vetulani - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49676471

Z pewnością jednak niedoceniany bywa polski owczarek nizinny. Długa i obfita sierść, jeśli się o nią odpowiednio zadba, może być prawdziwą ozdobą.

Zobacz też: Jak widzi pies? Czy pies widzi kolory?

Więcej o: