Rasy psów z włosami. Jak wybrać oryginalnie wyglądającego pupila?

Rasy psów z włosami? Czworonogi mogą prezentować się obłędnie. W przypadku zwierząt z długim włosiem właściciel musi jednak poświęcić sporo czasu na pielęgnację pupila. Jakie zwierzęta wybierane są najczęściej?

Piękne i oryginalne rasy psów z włosami

Czemu wybieramy rasy psów z włosami? Z pewnością kusić może oryginalny wygląd pupili. Tak zwane włosy zamiast sierści są domeną przynajmniej kilku ras domowych zwierząt. Ich posiadanie to nie tylko frajda, ale też obowiązek częstej pielęgnacji. Codzienne czesania zapobiega powstawaniu kołtunów. Okresowo konieczne bywa także strzyżenie. Przy tym trzeba pamiętać o tym, że brak sierści związany jest też z niewystępowaniem lub niewielką ilością podszerstka. Efekt? Szczególnie najmniejsze pieski mogą potrzebować ubranek. 

Trzeba też pamiętać, że wśród ras psów z włosami występuje duże zróżnicowanie:

  • włos okrywowy może być krótki, sztywny i szorstki;
  • zdarza się jednak, że włosie będzie długie i jedwabiste; 
  • u niektórych ras włosy będą rosnąć stale, u innych wypadać po osiągnięciu pewnej długości (wypadanie nie ma jednak charakteru masowego, czyli nie dochodzi do linienia).

Rasy psów z włosami dla alergików

Jakie mogą być rasy psów z włosami dla alergików? Niekiedy wszystkie postrzega się jako bezpieczne dla osób z alergiami. Jest to jednak rozumowanie bardzo uproszczone. Okazuje się bowiem, że uczula nie sama sierść, ale białka zawarte w niej, naskórku, ślinie i innych wydzielinach zwierzęcia. Psy z długimi włosami nie linieją tak, jak gatunki posiadające typową sierść. Obecność alergenów w środowisku będzie więc mniejsza, można też ograniczać ich ilość przez regularne sprzątanie. Nie ma jednak ras całkowicie bezpiecznych dla alergików. Decyzja o wprowadzeniu do domu i rodziny maltańczyka, yorkshire terriera czy shih tzu także musi więc być gruntownie przemyślana.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Psy z długimi włosami - najpopularniejsze

Jakie są najpopularniejsze psy z długimi włosami? Stawiamy na zwierzęta o bardzo różnej wielkości, cechach charakteru i wyglądzie. Bezsprzecznie najpopularniejszymi są jednak:

  • Yorkshire terrier - mimo niewielkiej wagi i małych rozmiarów są to psy bardzo energiczne, ciekawe świata, a nawet zadziorne. Potrzebują sporo ruchu i zabawy. 
  • Maltańczyk - rodzinny pies o łagodnym usposobieniu. Nie wymaga długich spacerów, jest chętny do zabawy. Mogą niekiedy objawiać lęk separacyjny.

Psy z długimi włosami. Shih tzuPsy z długimi włosami. Shih tzu zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  • Shih tzu - psy tej rasy są zwierzętami bardzo towarzyskimi, nie potrzebują więc zbyt dużej ilości ruchu lub specjalistycznego szkolenia. Jednocześnie bardzo łatwo przyzwyczajają się do opiekuna, co może być problemem przy wielogodzinnej rozłące. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi.

Rasy psów z długim włosiem - lista

Jak powinna być uzupełniona lista ras psów z długim włosiem? Mogą się na niej znaleźć także:

  • Pudel - występują w czterech kategoriach wielkości. Przy tym odznaczają się niezwykle atrakcyjnie wyglądającymi włosami. Przyjacielskie i towarzyskie, są jednymi z najinteligentniejszych zwierząt.

Pudel miniaturowyPudel miniaturowy Pixabay.com

  • Bichon frise - ciekawe świata psy z długą sierścią, która wymaga regularnej pielęgnacji. Łatwo uczą się sztuczek, potrzebują ruchu i zabawy.
  • Bolończyk - osiągające ok. 4 kg wagi psy o dużej wrażliwości, które łatwo przywiązują się do opiekunów. Lubią leniuchować i nie wymagają długich spacerów. 
  • Lhasa apso - nieco większe zwierzęta osiągające 7 kg wagi. Pochodzące z Tybetu psy mają różne umaszczenia i łatwo przywiązują do opiekunów, wykazując nieufność wobec obcych. Dobrze akceptują obecność innych zwierząt.

Zobacz też: Jak schłodzić psa? Dowiedz się, jak pomóc przetrwać psu upalne dni

Więcej o:
Copyright © Agora SA