Gdzie wyrzucić filtr do wody, by właściwie dbać o środowisko? Każdy, kto korzysta z tego rodzaju produktów, powinien zadać sobie to pytanie. Niestety nie wszędzie woda z kranu nadaje się bezpośrednio do picia. Wpływa na to nie tylko samo zanieczyszczenie środowiska, ale też sposób jej uzdatniania. Każda z gmin może to robić odmiennie. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na to, czy wodę można pić prosto z kranu, jest stan kanalizacji, rur w danym budynku. Jeśli bowiem są np. zardzewiałe lub brudne, to bez właściwego oczyszczania wody niestety nie ma możliwości jej bezpośredniego picia. Wówczas właśnie przydaje się filtr do wody. Pozostaje jednak problem, co z nim zrobić, gdy się zużyje.
Nie jest niczym nadzwyczajnym, że chce się pić czystą i zdrową wodę. Jest ona przecież jednym z najbardziej podstawowych źródeł nawodnienia organizmu. W dzisiejszych czasach wiele firm oferuje filtry do wody, ale też bywają one różne. Dlatego dość istotnym pytaniem, jest, gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody? Warto zaznaczyć, że zanim zacznie się w nie inwestować, to warto sprawdzić w Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, czy w ogóle jest taka konieczność. Jeśli stwierdzone zostanie, że brak jest szkodliwych substancji, to nie ma potrzeby dokonywać zakupu w filtra. Jeśli jednak mimo wszystko będzie się chciało taki posiadać, to ich wybór na rynku jest ogromny, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Tymczasem trzeba rozważnie ją podejmować, ponieważ można doprowadzić do systemu odwróconej osmozy. Polega on na tym, że filtr co prawda oczyszcza wodę, ale i pozbawia ją minerałów, co czyni ją w zasadzie bezwartościową. Nie o takie oczyszczanie wody przecież chodzi. Gdy już uda się dobrać właściwy filtr, trzeba pamiętać, że i tam gromadzą się bakterie. Dlatego też co jakiś czas trzeba je wymieniać — niezależnie od tego, ile wody zdążyły oczyścić.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów filtrów do wody są dzbanki filtrujące. Jednak i w tym przypadku ogromne znaczenie ma segregacja śmieci. Filtry do wody muszą być wszak wymieniane. Najczęściej występują plastikowe dzbanki filtrujące, ale można też spotkać szklane. Oba są dobrym wyborem — plastikowe z reguły są trochę tańsze i lżejsze, ale szklane wyglądają bardziej szykownie. Wśród rodzajów filtrów wymienić można:
Większość producentów dzbanków filtrujących stara się robić wkłady w taki sposób, by nie nadawały się tylko do wyrzucenia do śmieci zmieszanych, ale by również dało się je poddać recyklingowi. Przeważnie więc zawartość wkładu podlega biodegradacji, a plastikowe opakowanie wrzucić należy do kosza na tworzywa sztuczne i metale. Wielu producentów zachęca też, by zużyty filtr do wody, a dokładniej wkład, wysyłać do ich siedziby. Są bowiem w stanie odzyskać część surowców i ponownie je wykorzystać. Zanim więc zdecydujemy się wyrzucić wkład z dzbanka filtrującego po prostu do kosza na odpady zmieszane, warto przeczytać, co producent pisze o wkładach i jak zutylizować je, by było to najlepsze dla środowiska naturalnego.
Zobacz też: Segregowanie odpadów - najważniejsze zasady. Do jakich pojemników wrzucać śmieci?