Latający kleszcz strzyżak - jak wygląda? Czy powinniśmy się go bać?

W Polsce praktycznie co roku pojawia się mnóstwo ostrzeżeń dotyczących kleszczy i konsekwencji, jakie mogą się pojawić po ich wgryzieniu się w skórę. Nie każdy może sobie zdawać sprawę, ale oprócz nich występują ich "latające wersje". Czym są latające kleszcze? Jak wyglądają?

Latające kleszcze to nic innego, jak jeden z owadów, które możemy spotkać podczas spaceru w lesie. Ich nazwa ma dwie sprzeczności - z jednej strony wcale nie specjalizują się w lataniu, a z drugiej mają niewiele wspólnego z typowymi kleszczami.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Strzyżak, czyli "latający kleszcz"

Popularnie nazywany "latającym kleszczem" strzyżak należy do rodziny strzyżakowatych (Hippoboscidae) i jest gatunkiem pasożytniczego owada. Wbrew swojej nazwie, nie jest bezpośrednio związany z typowym kleszczem, którego wszyscy doskonale kojarzą w kontekście wizyty w lesie lub na trawiastych terenach.

W Polsce latające kleszcz występują głównie w lasach i obszarach, gdzie żyją ich żywiciele (pola, łąki). Są to pasożyty takich ssaków, jak jelenie, dziki czy sarny i żywią się ich krwią. Samice strzyżaków składają jaja na roślinach, natomiast po wykluciu larwy czekają na przechodzące zwierzęta, aby się do nich przyłączyć.

Choć w potocznej nazwie strzyżaka używa się zwrotu "latający", to nie potrafią one latać zbyt daleko. Zwykle poruszają się poprzez skakanie z jednego zwierzęcia na drugie, a w odróżnieniu od typowych kleszczy, nie pozostają na swoim żywicielu przez zbyt długi czas. Ich celem jest wyssanie krwi, po czym szukają kolejnego żywiciela.

Jak wyglądają latające kleszcze?

Strzyżaki mają krępe i wydłużone ciało, które jest pokryte twardym pancerzem. Dorosłe osobniki osiągają około 6-10 mm długości, a rozpiętość ich skrzydeł oscyluje w granicach 15 mm. Latające kleszcze zazwyczaj mają brązową barwę, choć niektóre mogą mieć jaśniejsze lub ciemniejsze plamy na całym ciele.

Skrzydła strzyżaków są duże i przezroczyste, a ich cechą charakterystyczną jest siatkowata struktura. Na głowie latającego kleszcza dobrze widać oczy i krótkie, haczykowate czułki. Do wbijania się w skórę żywiciela służy ich wyciągnięty ryjek.

Czy latające kleszcze są groźne dla człowieka?

Jako że głównymi żywicielami latających kleszczy są sarny czy jelenie, nie stanowią zbyt dużego zagrożenia dla człowieka. Co prawda ich obecność na skórze może wywołać uczucie dyskomfortu czy podrażnienia, zwykle nie przenoszą żadnych chorób, które mogłyby zagrażać naszemu zdrowiu czy życiu.

Nie zmienia to jednak faktu, że strzyżaki mogą przyssać się do skóry człowieka w celu wyssania krwi, podobnie jak dobrze nam znane komary. Efektem tego może być krótkotrwałe swędzenie, zaczerwienienie lub lekkie podrażnienie w miejscu ukąszenia. W porównaniu do normalnych kleszczy nie są jednak znane przypadki, aby latające ich odmiany przenosiły jakiekolwiek choroby.

Podobnie jednak jak w przypadku wielu innych owadów, których naturalnym siedliskiem jest las czy łąki, warto być ostrożnym i w miarę możliwości unikać kontaktu z latającymi kleszczami. Co prawda szansa na poważniejsze konsekwencje ich ugryzienia jest niewielka, ale dobrze jest zapobiegać jakimkolwiek skutkom.

Zobacz też: Kleszcze nie dają za wygraną. Niepokojący wzrost przypadków boreliozy w kilku województwach

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.