Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy? Kiedy przestawiamy zegarki i dlaczego w zasadzie to robimy? Każdy kojarzy te dwa dni w roku, kiedy budząc się rano, czujemy lekkie zagubienie, która właściwie jest godzina. Zazwyczaj sięgamy wówczas po komórkę i gdy już wydaje się, że znamy odpowiedź na pytanie, którą mamy godzinę, w głowie pojawia się nutka wątpliwości: "Czy zegarek w moim telefonie po zmianie czasu przestawia się automatycznie, czy muszę to zrobić samodzielnie?". Zerkamy więc na zegar ścienny i gdy godziny się ze sobą nie zgrywają, to już domyślamy się, która z nich jest właściwa. Istne zamieszanie. Kto odpowiada za to zamieszanie i jaka jest tego przyczyna? Oto krótka historia zmiany czasu na letni i zmiany czasu na zimowy:
Kiedy Benjamin Franklin zainteresował się tematyką zmiany czasu i w 1784 r. wydał artykuł na ten temat, zostało to przyjęte z przymrużeniem oka. Dopiero argumenty przedstawione przez Williama Willetta w broszurze zatytułowanej "Marnowanie światła dziennego" wydanej w 1907 r. znalazły nieco szersze poparcie. Brytyjczyk wyliczył, że przestawienie zegarów o 80 minut w okresie letnim przyniosłoby Wielkiej Brytanii oszczędności na oświetleniu rzędu kilku milionów funtów. Co ciekawe — do wyciągnięcia takich wniosków przyczyniły się owady, których pracę i rytm dnia Willett bacznie obserwował. Wyciągnął wówczas wniosek, że rozpoczęcie pracy wcześniej w okresie letnim przyczynia się do oszczędności źródeł światła sztucznego, przy jednoczesnej dłuższej aktywności dobowej. Pomysł Willetta nie został jednak zrealizowany w Wielkiej Brytanii od razu, ale wkrótce został podchwycony przez Niemców.
Kiedy czas zimowy i czas letni zostały wprowadzone po raz pierwszy? Tradycję tę zapoczątkowali Niemcy w czasie I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 r. po raz pierwszy został wprowadzony czas letni, natomiast 1 października 1916 r. - czas zimowy. Po Niemcach, zmiany czasu zaczęli praktykować także Anglicy, a z czasem wprowadzono ją również w USA. Jeżeli chodzi o Polskę, to zmiana czasu na zimowy i letni do 1964 r. dokonywana była nieregularnie i z przerwami, a miało to związek z sytuacją polityczną w kraju. Od 1977 r. zmiana czasu na zimowy i letni odbywa się już co roku. Szczegółowe wskazania dotyczące dni, kiedy przestawiamy zegarki w najbliższych latach, są ujęte w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Kiedy zmieniamy czas na zimowy w 2023 r.? Cytując wspomniane wyżej rozporządzenie, "Czas letni środkowoeuropejski odwołuje się (...) w 2023 r. - dnia 29 października". Zmiany czasu, czy to letniego na zimowy, czy zimowego na letni, dokonuje się zawsze w nocy z soboty na niedzielę. W zależności od pory roku zachodzi konieczność przesunięcia wskazówek zegara odpowiednio:
Oznacza to, że w nocy z 28 na 29 października br. musimy przestawić zegarki z 3:00 na 2:00 i w konsekwencji uzyskujemy dodatkową godzinę.
Jakie konsekwencje niesie zmiana czasu na zimowy? Kiedy przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, to zazwyczaj mówimy, że tej nocy śpimy o godzinę dłużej. Należy jednak mieć na uwadze, że dla osób, które pracują w nocy, gdy następuje zmiana czasu na zimowy, oznacza to konieczność wykonywania pracy o godzinę dłużej. Ma to z kolei wpływ na późniejszą wysokość wynagrodzenia. Interesujące jest również to, jak wygląda podróżowanie pociągiem w nocy, gdy następuje zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na godzinę 2:00, to zyskujemy dodatkową godzinę. Jeżeli pociąg jest w tym czasie w trasie, to zatrzymuje się na godzinę, po czym następuje dalsza podróż, zgodnie z rozkładem.
Wiele osób zadaje sobie pytanie "Kiedy ostatnia zmiana czasu?". Temat zmiany czasu budzi sporo zamieszania, a dyskusje na temat słuszności tego rozwiązania toczą się od lat. Opinie na temat tego, czy jest to dobre wyjście, czy należy od tego odejść, są podzielone. Zarówno zwolennicy zmiany czasu, jak i przeciwnicy tego rozwiązania, mają swoje argumenty, które trudno podważyć. Na tę chwilę procedura zmiany czasu na zimowy i letni, pozostaje bez zmian.
Zobacz też: Kiedy zmiana czasu 2023 na zimowy? Już niedługo będziemy mogli spać godzinę dłużej