Te utwory zanuci prawie każdy. Niewiele osób jednak wie, kto napisał piosenki do polskich seriali

Polskie seriale telewizyjne przez jednych są uwielbiane, przez innych wręcz przeciwnie. Te najdłużej trwające mimo wszystko na stałe wpisują się do naszej współczesnej kultury. Wraz z historiami i bohaterami w naszej pamięci zostają też melodie. Przypominamy te najpopularniejsze.

Każdy miłośnik jakiegokolwiek serialu na pewno wie, że utwór odtwarzany podczas napisów początkowych może wywoływać miłe emocje nawet wtedy, gdy nie oglądamy akurat naszej ulubionej produkcji, a jedynie słyszymy piosenkę. W odniesieniu do najpopularniejszych melodii większy wpływ ma jednak długość trwania danego tytuły, a także jego powszechność w mediach. Wówczas muzyka często zostaje z nami, czy tego chcemy, czy nie. Jakie zatem przykłady można tu wymienić?

Zobacz wideo Tomasz Stockinger o kulisach "Klanu". Jaką cenę płaci za granie doktora Lubicza?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Klan" zdecydowanym zwycięzcą rozpoznawalności. Na uwagę zasługuje też starszy klasyk

Najpopularniejszym polskim serialowym utworem jest niewątpliwie "Życie jest nowelą" z serialu "Klan". Autorem słów jest w tym przypadku Jacek Cygan, a melodia została skomponowana przez Krzesimira Dębskiego. Gdy dodamy do tego niepowtarzalny wokal Ryszarda Rynkowskiego, otrzymujemy hit, który bezbłędnie rozpozna chyba każdy. O jego popularności świadczą również liczne przeróbki. Choć wśród nich nie zabrakło prześmiewczych memów, to trudno nie zgodzić się, że "Życie jest nowelą" to po prostu dobry przykład polskiej muzyki.

Ponadto na uwagę na pewno zasługuje piosenka z serialu "Czterdziestolatek", śpiewana przez Andrzeja Rosiewicza. Muzykę do niej napisał Jerzy Matuszkiewicz, a słowa Jan Tadeusz Stanisławski we współpracy z twórcami serialu: Jerzym Gruzą i Krzysztofem Teodorem Toeplitzem. Po tylu latach wielu osobom wciąż może być trudno powiedzieć "Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień" bez próby zaśpiewania tych słów.

"M jak miłość": streszczenie odcinków nie budzi tyle emocji, co główny utwór. "Na dobre i na złe" też pozna wielu

Nie mniejszą popularnością niż "Klan" cieszy się "M jak miłość". Także i tutaj motyw przewodni serialu jest dobrze rozpoznawalny. Warto dodać, że oryginalnie był on wykonywany przez Wojciecha Gąsowskiego. Od kilku lat jednak możemy go słyszeć w nowej wersji, którą śpiewa Beata Kozidrak. "Na dobre i na złe" z kolei jest znane z piosenki towarzyszącej napisom końcowym. Jej autorem jest ponownie Krzesimir Dębski, a pomogła mu w tym jego żona, Anna Jurksztowicz. Kompozycję uzupełniają słowa Jacka Skubikowskiego. Na koniec propozycja w nieco innym klimacie, niemniej jej też należy się miejsce w tym zestawieniu. Chodzi o utwór zespołu Big Cyc napisany do serialu "Świat według Kiepskich". Album, na którym znalazł się ten kawałek, uzyskał status platynowej płyty i do 2001 roku sprzedał się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA