Muzyka relaksacyjna dla dzieci - jakie piosenki wybrać?

Muzykoterapia uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem. Pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, działa wyciszająco, poprawia koncentrację i pamięć. Warto więc wdrożyć ją jako element codziennej pracy z dzieckiem. Jaka muzyka najlepiej relaksuje dzieci i jakie piosenki relaksacyjne dla dzieci wybrać?

Muzyka relaksacyjna dla dzieci często stosowana jest jako remedium na problemy wychowawcze. Pod wpływem delikatnych, spokojnych tonów i melodii dziecko nie tylko się odpręży, ale również pozbędzie się negatywnych emocji. Jest to doskonały sposób na wyciszenie przed snem, dlatego warto sprawdzić tę metodę, kiedy nasze pociechy są pełne energii w godzinach wieczornych.

Zobacz wideo Dlaczego muzyka wesoła jest wesoła, a smutna jest smutna i co to jest czas?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka muzyka relaksuje dzieci?

Według naukowych źródeł najlepsze efekty u dzieci poddawanych muzykoterapii przynosi słuchanie muzyki klasycznej. Eliminuje ona stres, obniża ciśnienie krwi oraz wspomaga zdrowy sen dziecka. Szczególnie zachwalane są utwory znanych kompozytorów, na przykład Bacha, Mozarta, Chopina czy Vivaldiego. Dla dzieci równie dobrze sprawdzą się dźwięki natury, odgłosy lasu, szum drzew lub szum przepływającego strumienia. Naturalne dźwięki nie tylko uspokoją malucha, ale również pobudzą jego wyobraźnię. Warto wybierać odgłosy natury połączone z muzyką klasyczną.

Jakie piosenki relaksacyjne dla dzieci?

Jeśli nie przekonuje nas zbawienny wpływ muzyki klasycznej i odgłosów natury, wybierzmy piosenki, które są bliższe dzieciom niż nam, dorosłym. W sieci znajdziemy gotowe składanki utworów o różnym charakterze. Począwszy od piosenek edukacyjnych przez piosenki z ulubionych bajek naszych dzieci, piosenki aktywizujące, które łączą w sobie zabawę i elementy edukacyjne, aż po spokojne i wyciszające kołysanki. Piękne piosenki o miarowym rytmie i spokojnej melodii pomagają dzieciom wyciszyć się przed snem. Maluchy zasłuchane w słowach kołysanki układają się do snu, by po wysłuchaniu kilku piosenek zasnąć spokojnie.

Zobacz też: Piosenki dla dzieci - wesoła playlista i kołysanki dla najmłodszych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.