Prezenty na komunię, czyli co wypada, a co jest przesadą. Oto kilka wskazówek!

Prezenty na komunię to odwieczny problem wszystkich zaproszonych gości. Próba trafienia w gust dziecka i sprostania oczekiwaniom rodziców sprawia, że często mamy do czynienia z "prezentowym wyścigiem". Tymczasem Komunia nie jest odpowiednim momentem na skupianie się na materialnych kwestiach.

Prezenty na komunię. Czym się kierować przy ich wybieraniu?

Prezenty na komunię to coś, co zaprząta głowy wszystkich zaproszonych osób. Wszak jest to dzień wyjątkowy i chce się to podkreślić na wiele różnych sposobów — w tym niezapomnianymi upominkami. Na pewno nie można popadać w przesadę w tym zakresie, a za taką należy uznać np. wzięcie kredytu, by zakupić dla dziecka quada czy thermomix. Tak, niestety to nie żart — takie pomysły się zdarzają. Tymczasem najistotniejsze jest znaczenie samej I Komunii Świętej, a nie otrzymane na nią prezenty. Te winny mieć raczej charakter upominków, a nie wyglądać na niemalże weselne podarunki. Kupowanie ponad stan nie jest dobrym pomysłem nie tylko z punktu widzenia budżetu gości, ale również z tego powodu, że dzieci nie rozumieją wartości pieniądza — ich oczekiwania będą więc bezzasadnie rosnąć.

Jaki prezent na komunię dla dziewczynki? Postaw na skromną biżuterię

Na pewno bardzo klasycznym, ale i dobrym pomysłem, będzie biżuteria. Może być to ładny łańcuszek z zawieszką — srebrną lub złotą. Niekoniecznie pożądane są tutaj tylko aniołki lub figurki świętych czy krzyżyki. Może być też serduszko czy inny dowolny kształt. Podobnie dobrym pomysłem jest bransoletka, kolczyki czy inna biżuteria. Skoro o niej mowa, to równie atrakcyjne będzie pudełko, szkatułka na drobiazgi, która zawierać może również personalizowany grawerunek. Klasyczny i praktyczny będzie również podarunek w postaci zegarka. Dość często wśród prezentów pojawiają się różańce, które same w sobie nie są złym pomysłem, ale jeśli dziecko otrzyma ich kilka, to już niekoniecznie będą mu one przydatne. Jeśli chodzi więc o prezent na komunię dla dziewczynki, jest wiele ciekawych możliwości.

Jaki wybrać prezent na komunię dla chłopca?

Podobnie jak w przypadku dziewczynek, prezent na komunię dla chłopca może być wybierany wśród sprawdzonych, klasycznych prezentów, które nie przyćmią znaczenia tego dnia. Oczywiście również dla chłopców dostępne są łańcuszki z zawieszką albo bransolety, na których może znaleźć się np. grawerunek. Równie atrakcyjnym pomysłem będzie zegarek lub np. zestaw pióro i długopis, który przyda się obecnie, jak i na dalszych etapach edukacji. Ciekawym podarunkiem będzie też np. skarbonka w kształcie piłki nożnej. Jeśli chcemy mieć pewność, że prezent będzie trafiony, wówczas warto skonsultować się z rodzicami dziecka przed wyborem konkretnego przedmiotu.

Czym są "mądre prezenty na komunię"?

Mądre prezenty na komunię to przede wszystkim te przemyślane, które nie są wybrane na szybko ani przypadkowo. Najlepszym wyborem są takie, które wiążą się z pasją dziecka i mogą sprawić mu przyjemność czy pomóc się rozwijać. Podobnie takie, które są praktyczne — tu jednak należy być ostrożnym, bo praktyczny prezent nie zawsze jest pożądany. Prezent na komunię ma bowiem sprawiać też radość, a nie być jedynie przydatnym. Jeśli rzadko widujemy dziecko, które ma być obdarowane, zawsze można podpytać rodziców, co chłopiec lub dziewczynka lubią, czym się interesują czy mają jakieś marzenie. Takie prezenty będą idealne i na pewno dobrze zapamiętane.

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Oryginalny prezent na komunię — co jeszcze można wymyślić?

W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości, a prezent nie musi być do końca materialny w znaczeniu konkretnego przedmiotu. Ponownie jednak przed jego wyborem, warto porozmawiać o tym z rodzicami lub opiekunami. Pomysłem takim może być np. lot w Flyspot, gdzie można zakosztować symulacji lotu podczas spadania ze spadochronem. Można też złożyć się z rodziną na upragniony kurs dla dziecka, np. związany z nauką gry na instrumencie, konkretnymi sztukami walki etc. Jeżeli zaś dziecko ma jakiegoś idola, można spróbować zdobyć np. płytę z dedykacją i autografem. Taki oryginalny prezent na komunię będzie na pewno po wielokroć niezapomniany i dostarczy wielu emocji.

Jakiś pomysł na oryginalny prezent na komunię dla dziewczynki? Nawet kilka!

Ponownie warto uciec się do pasji dziecka. Jeśli np. lubi rysować, można zainwestować w tablet graficzny, na którym będzie mogła szlifować swoje umiejętności. Z nowoczesnych, przydatnych, a jednocześnie wśród opcji na oryginalny prezent na komunię dla dziewczynki może być np. lewitujący globus na biurko. Jeśli dziewczynka interesuje się fotografią, można zakupić jej pierwszy aparat fotograficzny. Często dzieci marzą też o prostych rzeczach jak np. rower lub hulajnoga. Czasem potrzebny jest też prezent bardziej praktyczny, ale droższy, jak np. laptop, ale wówczas można "zrzucić się" z kilkoma osobami z rodziny i w ten sposób partycypować w spełnianiu marzeń.

Oryginalny prezent na komunię dla chłopca. Te pomysły z pewnością przypadną do gustu chłopcu

W zasadzie wybierać się powinno podobnie, jak w przypadku dziewczynek, czyli kierując się zainteresowaniami malucha. Dobrym wyborem może być np. rower, hulajnoga, czy aparat fotograficzny. Spora część chłopców interesuje się astronomią, więc można zakupić np. domowe planetarium, które wyświetlać będzie konstelacje gwiazd. Częściej też niż dziewczynki chłopcy interesują się nowinkami technicznymi, więc może się okazać trafionym pomysłem dron, którym można sterować lub inny pojazd. Ciekawym pomysłem będzie też luneta, przez którą można obserwować niebo czy daleko położone obiekty. Oryginalny prezent na komunię dla chłopca wcale nie musi być nieosiągalny — wystarczy tylko odrobinę pomyśleć.

Zobacz też: Operacja plastyczna smutnym prezentem na komunię. "W pakiecie powinna też być korekta piersi, ust i coś na cellulit"

Więcej o: