Stare polskie filmy - klasyka dobra na wszystko. Kiedyś to były największe hity

Poznaj stare polskie filmy, do których wraca się z sentymentem i które warto zobaczyć, jeśli jeszcze się ich nie widziało. Jeśli szukasz czegoś godnego polecenia, przedstawiamy kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę.

Stare polskie filmy - dlaczego je kochamy?

Stare polskie filmy to coś, do czego wszyscy mamy sentyment. Oczywiście dla każdego z różnych powodów będą to inne propozycje, aczkolwiek jest też kilka takich niemal uniwersalnych. Ogląda się je z łezką w oku i bawią za każdym razem. Dlaczego? Bo przypominają nam o dawnych, przyjemnych chwilach. Mamy pozytywne skojarzenia, bo oglądaliśmy je wspólnie z ukochanymi członkami rodziny bądź zawsze bawiły nas żarty i anegdoty tam zawarte. Każdy będzie miał inną przyczynę. Prawda jest jednak taka, że każdy z nas ma taki swój ulubiony film.

Polskie filmy - stare czy nowe? Co jest lepsze?

Nie można tutaj dokonać takiej kategoryzacji. Wiele bowiem zależy od fabuły oraz od tego i jaką tematykę lubimy, jeśli chodzi o polskie filmy. Stare produkcje mają swój własny unikatowy sposób kręcenia, a często także gry aktorskiej. Wszystko to zmienia się przez lata, inaczej ogląda się czarnobiałe filmy, które zostały pokolorowane, a inaczej te nagrane na kolorowe taśmy. Znacząco różne będą także efekty specjalne. Nowe wykorzystują technikę komputerową i wyglądają realistycznie, nawet gdy są w filmach fantasy. Stare często wykonywane były w studiu na specjalnych platformach i makietach. To zupełnie dwa różne światy.

Zobacz wideo Te filmy mogły mieć inne zakończenie. Ale nie żałujemy

Polskie stare filmy kryminalne

Zagadka w tle, tajemnica, poszukiwanie sprawcy - to tematyka, którą lubimy. Pojawia się często w filmach kryminalnych lub sensacyjnych. Polskie stare filmy tego rodzaju to m.in.:

"Tylko umarły odpowie"

Intrygująca zbrodnia, która wciąga. Pewnego dnia jeden z kasjerów nie przychodzi do pracy. Wzbudza to zdziwienie i zainteresowanie. W końcu jego zwłoki zostają odkryte w skarbcu.

 "Kiler"

To jeden z klasyków, które trzeba obejrzeć. Niepojętym zbiegiem okoliczności zwykły, warszawski taksówkarz zostaje zamieszany w zbrodnie popełnione przez płatnego zabójcę. Dostaje kolejne zlecenia, które jeszcze bardziej gmatwają mu życie.

 "Czas surferów"

Zabawna historia, która opisuje chęć zemsty byłego pracownika. Dlatego też nawiązuje on relacje ze światem przestępczym i porywa byłego szefa.

Polskie stare komedie, które warto zobaczyć

Niewątpliwie stare filmy i seriale mają swój niezaprzeczalny urok, który sprawia, że chętnie do nich wracamy. Żarty, które tam się przewijają, niejednokrotnie trafiają potem do mowy potocznej. Polskie stare komedie to bardzo bogaty zestaw filmów, które zdecydowanie warto polecić. Oczywiście każdy z nas będzie miał swój własny zestaw "must have", w którym mogą się znaleźć np.:

"Sami swoi"

Kto nie widział, ten powinien. Seria kilku filmów opowiadających perypetie rodzin Karguli i Pawlaków w niezwykle dowcipny sposób. Choć rody te są od pokoleń skłócone, to jednak ich losy ciągle się przeplatają.

"Miś"

Kolejny absolutnie kultowy film, z którego również zapożyczono wiele tekstów, które na stałe wpisały się do mowy potocznej. Tytułowy Miś, to Ryszard Ochódzki, który jest prezesem Klubu Sportowego "Tęcza". Próbuje on prowadzić lewe interesy, a jednocześnie życie utrudnia mu była żona - Irena. Wszystko to prowadzi do wielu zabawnych sytuacji.

"Seksmisja"

Jest kolejną pozycją, której nie można pominąć, gdy szuka się starych, polskich komedii. Opowieść z cyklu science fiction, w której w wyniku wybuchu wojny nuklearnej, mężczyźni w całości wyginęli. Przeżyło teoretycznie tylko dwóch panów, którzy tuż przed tymi zdarzeniami poddali się hibernacji. Ich losy w świecie stworzonym przez kobiety, które żyją pod ziemią, by chronić się przed promieniowaniem, bawią i wywołują ciągły uśmiech na twarzy.

"Jak rozpętałem drugą wojnę światową"

Historia Franka Dolasa, który myśli, że przez przypadek rozpoczął II wojnę światową. Próbuje więc w jakiś sposób naprawić swój błąd, przez co wpada w kolejne kłopoty.

Najlepsze polskie filmy - ranking

Oczywiście jest też wiele innych tytułów, którym warto poświęcić uwagę. Polska kinematografia jest bardzo bogata i ma się czym pochwalić. Jeśli natomiast trzeba wskazać najlepsze polskie filmy, które warto obejrzeć, to można się posiłkować rankingami, które będą się od siebie różniły w zależności od przyjętego kryterium, ale na pewno będą tam warte zobaczenia pozycje. Wśród top 10, jeśli chodzi o polskie stare filmy, wymienić można:

  • "Rękopis znaleziony w Saragossie";
  • "Sami swoi";
  • "Nóż w wodzie";
  • "Pociąg";
  • "Człowiek z marmuru";
  • "Noce i dnie";
  • "Popiół i diament";
  • "Eroica";
  • "Seksmisja";
  • "Miś".

Zobacz też: "Arcane" sezon 2 - kiedy premiera nowych odcinków i co wiadomo na temat fabuły?

*W materiale wykorzystano zdjęcia Zespołu Filmowego Perspektywa

Więcej o:
Copyright © Agora SA