Las w słoiku - miniaturowy obraz natury w naszym domu. Jak przygotować dekoracyjną kompozycję?

Las w słoiku to wyjątkowa kompozycja, która już od kilku lat zdobi nasze domy i biura. Las w słoiku to w zasadzie zamknięty ekosystem, który ma naśladować naturalne warunki leśne. Jak przygotować tą unikatową kompozycję? Poniżej nasze wskazówki.

Las w słoiku możesz zakupić w kwiaciarni lub przygotować samodzielnie w domu. Dla wielu osób przygotowywanie tych wyjątkowych kompozycji to forma hobby i relaksu. O czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do pracy? 

Zobacz wideo Pleciony wieszak string art na klucze. Piękna dekoracja, którą samodzielnie wykonasz w domu

Ogród w słoiku — kilka słów na początek

Ogród w słoiku to niepowtarzalna dekoracja, którą możemy postawić na półce, komodzie i innych reprezentacyjnych miejscach w mieszkaniu. Las w słoiku wzbudza zainteresowanie już od kilku lat i jest chętnie wybieraną opcją na prezent dla bliskiej osoby. Samodzielnie przygotowany las w słoiku to nie tylko gwarancja unikatowości, ale także ogrom satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy. Las w słoiku wyróżnia się ponadprzeciętną estetyką, dlatego bardzo chętnie jest wybierany nie tylko do naszych domów, ale także biur. Możliwość zamknięcia natury w niewielkim szklanym naczyniu, oprócz estetycznej, pełni także funkcję relaksacyjną. Wystarczy spojrzeć na przepiękną miniaturową kompozycję, aby choć na chwilę przenieść się myślami do ogrodu lub lasu i wyobrazić sobie, że spacerujemy właśnie po ścieżce z kępkami mchu i unoszącym się wokół zapachem kory drzewnej. 

Las w słoiku — jak zrobić?

Las w słoiku — jak zrobić? Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o zgromadzenie kluczowych elementów kompozycji. Należą do nich:

  • naczynie, w którym będziemy umieszczać rośliny i inne elementy dekoracyjne. Najczęściej są to szklane wazony, słoiki oraz akwaria. Naczynie musi być przezroczyste, aby zapewnić roślinom znajdującym się wewnątrz odpowiednią ilość światła niezbędnego do rozwoju 
  • drenaż — jest to istotna warstwa kompozycji, która ma zapobiec gromadzeniu się wody i w konsekwencji — gniciu korzeni roślin. Najczęściej składa się z kamieni lub keramzytu 
  • podłoże — wybór odpowiedniego podłoża wpływa na prawidłowy wzrost roślin, umożliwiając im rozwój systemu korzeniowego
  • rośliny — to kluczowy element naszego lasu w słoiku. Najlepiej sięgać po takie gatunki, które dobrze odnajdują się w wilgotnym środowisku 
  • pozostałe dekoracje — elementy uzupełniające kompozycję lasu w słoiku, które dopełniają jej charakteru i nadają jeszcze większej unikatowości. Do dekoracji można wybrać różne przedmioty. Najczęściej są to kawałki kory, drewna, muszelki oraz niewielkie figurki 

Rośliny w szkle — jakie gatunki wybrać?

Które rośliny w szkle najbardziej pasują do samodzielnie wykonanych kompozycji? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do lasu w szkle najlepiej sprawdzą się rośliny, które dobrze radzą sobie w wilgotnych warunkach. Do najpopularniejszych roślin używanych do lasów w słoiku należą:

  • paprocie 
  • mchy 
  • bluszcze
  • sukulenty

Do bardziej rozbudowanych lasów w słoiku używana jest niekiedy także orchidea, kalatea, a nawet begonia. W jaki sposób stworzyć najpiękniejszą kompozycję? Pierwszym etapem pracy nad lasem w słoiku jest przygotowanie naczynia. Naczynie powinno być czyste i osuszone. Najlepiej wybrać szkło, ponieważ inne materiały mogłyby z czasem ulec degradacji. Na dno naczynia wsypujemy warstwę drenażową, która umożliwi odpływ nadmiaru wody. Kolejny krok to przygotowanie podłoża. Po wsypaniu ziemi do naczynia należy ją lekko ugnieść, a następnie przejść do sadzenia roślin. Rośliny wkładamy do ziemi w ten sposób, aby zostawić miejsce na rozwój systemu korzeniowego. Najlepiej wcześniej przemyśleć ich rozmieszczenie, ponieważ ważne jest, aby każda z roślin miała optymalny dostęp do światła. Na koniec dodajemy dekoracje, czyli kamienie, korę, kawałki drewna itp.    

Rośliny do lasu w słoiku — jak pielęgnować?

Jak pielęgnować rośliny do lasu w słoiku? Utrzymanie lasu w słoiku nie jest trudne, ale należy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji, które sprawią, że nasza kompozycja będzie prezentowała się świeżo przez długi czas. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie stanowisko. Najlepiej nie wystawiać roślin na bezpośrednie działanie słońca, aby uchronić je przed przegrzaniem lub spaleniem. Kolejną kluczową kwestią jest podlewanie. Rośliny w lesie w słoiku należy podlewać regularnie — najlepiej rozpylaczem, aby nie doprowadzić do przelania. Warto dbać także o estetyczny wygląd kompozycji, stosując regularne podcinanie roślin i usuwanie przyschniętych fragmentów. W miarę możliwości warto zadbać również o wentylację, która pozwoli na uniknięcie nadmiernej wilgotności i rozwoju pleśni. 

Zobacz też: W latach 90. stały w każdym polskim domu. "Straszny kicz, ale taaaki magiczny". Pamiętacie?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.