Mierzeja Wiślana: park krajobrazowy, rezerwat i kanał żeglugowy w jednym. Dlaczego warto ją zobaczyć?

Mierzeja Wiślana to ostatnio głośny temat głównie w kontekście rządowej inwestycji, która budzi skrajne emocje. Warto jednak pamiętać, że obszar ten jest przede wszystkim doskonałym punktem turystycznym, który z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze odwiedzających. Dlaczego?

Mierzeja Wiślana - gdzie jest położona?

Mierzeja Wiślana miała na przestrzeni lat różne nazwy, w tym Frische Nehrung, Mierzeja Świeża i Mierzeja Fryska. Miejsce to znajduje się w granicach miasta Gdańska i powiatu nowodworskiego oraz obwodu kaliningradzkiego. W jej skład wchodzi:

  • odcinek Żuław Wiślanych,
  • odcinek oddzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej aż do Cieśniny Piławskiej,
  • odcinek za nią do Lochstedt. 

Od północy ogranicza ją Zatoka Gdańska, od południa graniczy z Żuławami Wiślanymi i z Wybrzeżem Staropruskim, zaś od zachodu - z Pobrzeżem Gdańskim.

Stegna - wakacje Stegna - miejscowość, sławna dzięki TikTokowi. Gdzie leży i co zobaczyć?

Kilka słów o inwestycji rządowej - przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej jest pierwszym etapem prac, które mają doprowadzić do połączenia drogą wodną Bałtyku z Zalewem Wiślanym oraz portem w Elblągu. Pierwszy pomysł związany z przekopaniem tego terenu padł w 1577 r. i należał do króla Stefana Batorego. Kolejnym władcą, który nosił się z takim pomysłem był król Prus Fryderyk II Wielki. Następnie temat wrócił w 1945 r., kiedy to taką ideę wygłosił ówczesny wicepremier - Eugeniusz Kwiatkowski, by wreszcie decyzja do co przekopu i wykonania kanału zapadła w 2006 r. i obwieszczona została przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. I tak ostatecznie w 2016 r. ogłoszono rozpoczęcie inwestycji w 2018 r., a jej zakończenie w 2022 r.

Przekop Mierzei Wiślanej - mapa turystyczna

Jest to bardzo atrakcyjne miejsce ze względu na położenie terenu m. in. na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana oraz aż czterech rezerwatów przyrody takich, jak:

  • Ptasi Raj
  • Mewia Łacha
  • Kąty Rybackie
  • Buki Mierzei Wiślanej.

Piękne widoki i bogata flora sprawia, że wiele osób wybiera się na piesze wycieczki na przekop Mierzei Wiślanej. Mapa turystyczna może pomóc wybrać najciekawsze trasy, by zobaczyć jak najatrakcyjniejsze miejsca. Można tu polecić trasy:

  • z Gdańska, Świbno z przystanku autobusowego do Gdańska, Sobieszewo - trasa liczy ok. 14,6 km i trwa ok. 3:49 h
  • z Gdańska, Stogi z pętli tramwajowej do Gdańska, Górki Zachodnie do pętli autobusowej - trasa liczy sobie ok. 10,4 km i trwa ok. 2:40 h (trasę tę można też wykonać w drugą stronę)
  • z Gdańska, Świbno, prom do Górki wschodnie, trasa liczy ok. 11,1 km i trwa ok. 2:51 h.

Zalew Wiślany - warto udać się i tam!

Zalew Wiślany jest oddzielony od Mierzei Wiślanej wydmami. Ma on ogromną przestrzeń oraz świetne warunki do żeglowania, które można porównać do morskich. Wpływają do niego rzeki: Pregoła, Pasłęka, Elbląg, Nogat, Szkarpawa i Świeża. Są tu obszary lęgowe np. czapli siwej, bielika oraz kormorana zwyczajnego. Jest tu jednak wiele różnych gatunków ptaków, poza tymi wymienionymi np.: bociany białe, czy cyraneczki. W ciągu roku atlas ptaków, które można tu zobaczyć, zmienia się. Tędy bowiem przebiega również szlak migracyjny m.in.: gęsi białoczelnej czy mewy małej. To tutaj są też obszary rozrodcze śledzia. Walory przyrodnicze sprawiają, że teren ten objęty jest ochroną Natura 2000. Są tutaj również trasy rowerowe, które śmiało można przemierzać i cieszyć oczy niezwykłymi widokami. Są też dwa punkty widokowe, które warto odwiedzić. Jeden z nich znajduje się na zachód od Krynicy między Przebrnem a Skowronkami i można z niego obejrzeć Zatokę Gdańską. Drugi zaś jest u ujścia Wisły Królewskiej, gdzie podziwiać można zachodnie brzegi Zalewu.

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej

Został otwarty 17 września, a od 18 września był już dostępny dla jednostek pływających. Jak podawał Urząd Morski w Gdyni, przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej w okresie między 18 września do 14 grudnia przeprawiło się 467 jednostek. 

Gdzie najlepiej nad morze? Wybierz miejsca, w których nie ma tłumów Gdzie najlepiej jechać nad morze? Tutaj odpoczniesz od tłumów

Mierzeja Wiślana - przekop, jego głębokość i inne wymiary

Sama komora śluzy ma 200 metrów, szerokość 25 metrów i głębokość 6,5 metrów. Natomiast cała nowa droga z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga ma długość 25 km. Z kolei kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 km głębokości, ponieważ w przyszłości ma dać dostęp do portu w Elblągu.

Zobacz też: "Parawany, wrzaski, sypanie piaskiem". Koszmar plażowiczów, czyli co Polaków denerwuje nad Bałtykiem

Więcej o: