Kolejka bieszczadzka. Odkryj tajemnicę wyjątkowego szlaku

Kolejka bieszczadzka. Klimatyczny budynek stacji kolejowej, urocze wagoniki i malownicza trasa przez las zapraszają turystów na przejażdżkę. Jaka jest historia bieszczadzkiej kolejki i jak dotrzeć na stację?

Kolejka bieszczadzka to tylko jeden z argumentów popierających tezę, że "Bieszczady to miejsce godne odwiedzenia". Bieszczady - symbol wolności i ucieczki od prozy życia. Mistyczne doliny, zapierające dech w piersiach widoki i klimatyczne schroniska - w Bieszczadach czas przestaje mieć znaczenie. Marzy Ci się podróż do przeszłości? Sprawdź trasę kolejki bieszczadzkiej oraz listę malowniczych szlaków. 

Kolejka wąskotorowa - historia bieszczadzkiej ciuchci 

Początki bieszczadzkiej kolejki leśnej sięgają XIX w., kiedy wzrosło zapotrzebowanie na drewno z karpackich lasów. Pojawił się jednak problem z transportem, koryta okolicznych rzek uniemożliwiały transport pni drogą wodną, a słabo rozwinięta sieć dróg nie pozwalała na przewóz drewna lądem. Skutecznym rozwiązaniem okazała się kolejka wąskotorowa, niezależna od warunków pogodowych. Bieszczadzka kolejka leśna pozwala też na transport dużego i ciężkiego ładunku. Współcześnie przejażdżka zabytkową ciuchcią to jeden z głównych punktów na liście "Bieszczady: atrakcje". 

Kolejka bieszczadzka: trasa. Niezbędne informacje 

Miłośnicy kolei i bieszczadzkich krajobrazów mają do wyboru dwie trasy. Warto podkreślić, że zimą kolejka bieszczadzka trasa wiedzie tylko do Balnicy. 

  • Majdan kolejka Balnica 

Szlak do Balnicy to 9-kilometrowa trasa, która po minięciu parowozowni wiedzie przez kamienny most, po drodze widoczne są pozostałości po oryginalnym moście z 1898 roku. Majdan kolejka trasa do Łupkowa prawie w całości odzwierciedla dawną nitkę z XIX wieku. 

  • Majdan kolejka Przysłup 

Aktualnie prowadzi tylko przez odcinek do Dołżycy (6 km). Trasa Majdan kolejka Przysłup liczy dwa przystanki: w Cisnej i Dołżycy. Wysiadając w Cisnej, można poświęcić trochę czasu na zwiedzanie i potem udać się na wędrówkę szlakiem na Wołosań lub zdecydować się na dalszą podróż do Dołżycy. 

Bieszczadzka kolejka leśna. Ile trzeba zapłacić za przejazd?

  • Przejazd kolejką do Balnicy kosztuje 38 złotych – bilet normalny oraz 34 złote – bilet ulgowy,
  • Przejazd kolejką do Dołżycy kosztuje 28 złotych – bilet normalny oraz 24 złote – bilet ulgowy.

Bieszczady: atrakcje. Lista miejsc, które musisz zobaczyć!

Bieszczady to prawdziwy azyl dla osób, które chcą wypocząć z dala od cywilizacji w zgodzie z rytmem natury, bez świateł i głośnej muzyki. Jakie atrakcje Bieszczady mają dla turystów? Co warto zobaczyć? 

  • Torfowisko Tarnawa - sieć kładek spacerowych z widokiem na Bieszczady,
  • Bukowe Berdo - jeden z najpiękniejszych szlaków,
  • Mała i Wielka Rawka w Bieszczadach - amatorski szlak, który gwarantuje piękne widoki, 
  • Połonina Caryńska - czerwony szlak, dzięki któremu można podziwiać piękno tego pasma górskiego
  • Połonina Wetlińska i Chatka Puchatka kolejny zapierający dech szlak i kultowe schronisko,
  • Tarnica - szlak, który prowadzi na najwyższy szczyt w Bieszczadach po polskiej stronie. 

Zobacz też: Najłatwiejsze górskie szlaki. Niewymagające trasy, które zachwycają magicznymi widokami

Więcej o:
Copyright © Agora SA